Kyjev kvůli Moskvě zvažuje odvolání své delegace v PACE

Avatar
Původní autoři

15. 9. 2016
Ukrajina chce radikálně reagovat na možnost návratu Ruska do Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE). Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin oznámil, že v případě obnovení pravomocí Ruska v rámci  PACE by Kyjev mohl přerušit práci v této struktuře, uvádí televizní kanál ICTV.


“Budou-li pravomoci ruské delegaci například v PACE přiznány, budeme zvažovat různé možnosti, dokonce až do té míry, že bychom se práce v PACE neúčastnili”, řekl Klimkin.

Ukrajinský ministr poznamenal, že k nařizování poslancům nemá pravomoci. Ale může “doporučit radikální metody.”

Připomeňme, že Rusko se přestalo účastnit práce PACE v dubnu 2014. Moskva byla zbavena pravomocí v souvislosti se vstupem Krymu do Ruské federace.

Později byla v PACE diskutována možnost návratu Ruska, ale procedura neproběhla. Moskva prohlásila, že se nebude podílet na práci této organizace do konce roku 2015.

V roce 2016 Moskva rovněž nepodala žádost o účast v PACE v běžném roce. Jak dříve IA Regnum informoval, 7.září předseda Státní dumy Sergej Naryškin po setkání s delegací PACE v čele s Pedro Agramuntem prohlásil, že ruská delegace v PACE je připravena pokračovat v celoplošné spolupráci na platformě PACE se zachováním principu rovnosti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová