Nový blitzkrieg na Kosovu

Avatar
Původní autoři

Michail Stavrev
13. 9. 2016  Pod_smetákem

Kosovští Albánci se chystají dobýt sever provincie držený Srby. Podle slov Any Filimonové, analytičky Fondu strategických kultur, se kosovské speciální jednotky (KBS) připravují k bleskové operaci, která by měla dostat pod kontrolu neposlušné Slovany. 

Celá oblast tzv. kosovského státu je nyní pod správou EU a jednotek EULEX, které nahradily jurisdikci OSN (ta zavazuje uznávat celistvost Srbska). Oblasti na severu a některé enklávy ve vnitrozemí jsou však stále v rukou přeživších Srbů, kteří odmítají uznat kosovskou státnost a fakticky jsou mimo kontrolu Bělehradu i Prištiny. Situace kosovských Srbů se podobá novoruským vzbouřencům v Doněcku a Lugansku. Vládnou si sami a zůstali na území nikoho mezi zjitřenými velmocenskými zájmy.

Území ovládané kosovskými Srby je strategicky velmi důležité, protože drží cesty na sever směrem do Evropy. Filimonová píše, že albánští ozbrojenci se na dobytí Kosovské Mitrovice a okolí připravují již od února na vojenské základně Granfenwoehr v Německu. Jde o největší cvičný polygon USA v zahraničí, rozprostírá se na ploše 223 km čtverečných. Do akce mají být zapojeny vojenské síly pěti zemí NATO včetně Turecka. Tímto konečným vítězstvím by se měla završit faktická samostatnost Kosova, KBS dá základ nové kosovsko-albánské armádě a policii, pogrom na nealbánské obyvatelstvo by měl být definitivní.

Tato slova nejsou nadsazená. V dnešní politické situaci se může stát Balkán opět místem vyřizování velmocenských účtů. Jestliže se nedaří zatopit Rusům na jejich vlastních hranicích, ani na Blízkém východě, zůstává Balkán ideální destinací, kde se dá stále ještě nabančit jejich menším pravoslavným bratříčkům. Srbové zůstávají ve stejné pozici, jako ve druhé světové válce, obklíčeni nepřáteli, bez přístupu k moři. Jestli chce někdo Rusům šlápnout na kuří oko, je tady to nejlepší místo. Kdyby se povedlo překvapivě zaútočit na kosovské Srby a současně na rebely v Doněcku, je reálná šance na úspěšný blitzkrieg (alespoň) na Balkáně.

Ve zprávách agentur, které o aktuální situaci na Kosovu a Metochii informují, není zřejmé, zda se na vojenské základně Granfenwoehr v Bavorsku nedaleko hranic u Rozvadova připravují na kosovský blitzkrieg také čeští vojáci.