Kam to přivedla politika USA?Protiraketový systém S-300 v Sýrii, Iskandery v Kaliningradu…

Avatar
Původní autoři

8. 10. 2016   První zprávy
V pátek 7. 10. 2016 se v ruském tisku objevilo několik důležitých zpráv, které (jak už je v kraji zvykem) prošly u nás bez povšimnutí. Upozorňuje v komentáři Jaroslav Bašta.
Nejprve náměstek ministra obrany RF A. Antonov vyčíslil výsledky ruského bombardování v Sýrii za šest měsíců (konkrétně od 27. 2. – 1. 9.): bylo zabito 35 000 nepřátelských bojovníků, z toho 2700 džihádistů původem z Ruska či států SNS. Ve spolupráci se syrskou armádou se podařilo osvobodit téměř 600 obcí na ploše 12 000 km2.

Ministr zahraničí USA John Kerry na to reagoval tím, že postup ruského letectva v Sýrii je třeba začít vyšetřovat jako válečný zločin. Masově zabíjet cenné americké spojence pod záminkou, že jsou to islamisté, které naopak Západ čtyři roky podporuje a šetří, to musí naštvat…

Večer mluvčí MZV RF Maria Šarapovová vysvětlila proč ruské ministerstvo obrany přesunulo do Sýrie protiraketový systém S – 300 (a nechalo si to schválit usnesením Státní dumy): ze zpravodajských poznatků vyplývá, že Američané chtějí křídlatými raketami zaútočit na všechna syrská letiště. Na nich je však rozmístěna ruská vojenská technika a ruský personál, takže by tento útok ohrozil jejich životy a majetek. Proto bylo přijato toto bezprecedentní obranné opatření, které by mohlo vést k vojenskému konfliktu mezi USA a Ruskem nejen v Sýrii.

Generalita USA předpovídá „krvavé” války s Ruskem a Čínou

Že toto nebezpečí Kreml nepodceňuje vzápětí potvrdila americká rozvědka, když zveřejnila informace o rozmístění raketových komplexů Iskander – M v Kaliningradské oblasti. Tento krok RF až doposud z politických i taktických důvodů odmítala udělat. Nyní dává najevo, že ruské ozbrojené síly se připravují na eventualitu, že by se eventuální válka v Sýrii mohla přenést i do Evropy. To se nás již bezprostředně dotýká.

Pro současnou situaci v EU i v České republice neexistuje nic příznačnějšího, než to, že se o ničem (s výjimkou požadavku J. Kerryho) z výše uvedeného nemluví. Protiruská propaganda má zřejmě problém, jak nám tato nepříjemná fakta naservírovat.