Lavrov: USA žádají, abychom nesahali na an-Nusru, aby nedocházelo k obětem mezi “normálními hochy”

Avatar
Původní autoři

10. 10. 2016        zdroj
Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov prohlásil, že Washington žádá Moskvu, aby nesahala na teroristickou skupinu Džabhat an-Nusru*, protože úderem mohou být zasaženi “normální hoši” z opozice, které USA nijak nemohou rozeznat od islamistů. Řekl to v rozhovoru programu “Nedělní přehled” na Prvním kanálu.


“Nabádají nás a letectvo SAR, abychom nelétali nad Aleppem, protože nehledě na to, že hlavní silou tam je Džabhat en-Nusra, je prý u ní hodně umírněných opozičníků, kteří se ocitli v obklíčení a “nemají se o koho opřít” kromě Džabhat al-Nusry. Nesmíme prý sahat na Nusru, protože to bude nehumánní vůči normálním hochům, s Nusrou budeme bojovat “až pak”, ale “až pak” nenastává. A už v únoru slíbili, že tyto “normální hochy” odliší od Džabhat an-Nusry. Je to začarovaný kruh, který nemůže být přetržen,” poznamenal Lavrov.

Lavrov také řekl, že ministr zahraničí USA John Kerry v tom odmítá “skrytý úmysl” pro zachování této skupiny.

“Přísahal a dušoval se, že to tak není, že proti ní bojují. Myslím, že do značné míry pod vlivem těchto našich diskusí Američané před několika dny oznámili, že, promiňte, “zamordovali” jednoho z vůdců Džabhat an-Nusry“, konstatoval ministr.

*Džabhat Fatah al-Sham (Džabhat an-Nusra, Fronta an-Nusra) je teroristická organizace, která je v Rusku zakázaná.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová