Orbán: Export demokracie v americkém stylu je arogantní, destabilizující a je to selhání

Avatar
Původní autoři

26.10.2016   Svobodné noviny

Maďarský premiér odsoudil zahraniční politiku Obamovy vlády, prohlášením, že je založena na aroganci a ignoruje realitu. Viktor Orbán uvedl, že export demokracie v americkém stylu produkuje nestabilitu, migraci a extremismus.

Orbán, otevřený kritik EU za její zvládání uprchlické krize, vyjádřil obavy, že potenciální prezidentství Hillary Clintonové zachová stávající demokratickou zahraniční politiku, která v první řadě způsobila problémy.

Amerika podporuje globální migrační procesy. Místo toho, aby pracovala na pomoci všem, aby zůstali ve své vlastní zemi, Amerika vnímá globální přesuny obyvatelstva jako něco pozitivního, nebo alespoň jako něco přirozeného. Z tohoto důvodu, oni nechtějí tento migrační proces zastavit, ale řídit jej. Demokraté a Hillary Clintonová jsou manažeři,“ sdělil Orbán německému deníku Passauer Neue Presse před jeho návštěvou Bavorska.

Orbán dodal, že likvidace nedemokratických vlád na Středním východě, která byla vykonávána za prezidenta George W. Bushe a Baracka Obamy, prostě nefunguje.

Amerika věří ve vývoz demokracie. To zní dobře, nicméně, všude, kde to bylo vyzkoušeno, celé regiony se často destabilizovaly. Důsledky toho jsou utrpení, smrt a migrace. Navíc, protidemokratické a extremistické síly se často chopily moci jako výsledek svobodných voleb.

Věřit v export demokracie je arogantní, protože nebere v úvahu kulturní struktury daných regionů. Ale ať se vám to líbí nebo ne, je to kultura, která určuje politickou kulturu. Donald Trump to otevřeně prohlašuje, zatímco Hillary Clintonová obhajuje politiku dosažení svého cíle k dnešnímu dni,“ uvedl Orbán.

Maďarský premiér, individualistický v evropské politice, napadal Brusel za jeho plány zavést kvóty na přesídlení uprchlíků. Jeho vláda uspořádala referendum o tom, zda občané chtějí, aby EU rozhodovala o maďarské imigrační politice bez schválení národním parlamentem.

Hlasování nezískalo potřebnou účast, aby se stalo právně závazné, ale ti, kteří odevzdali hlasovací lístky (přes 98 procent) hlasovali proti ohrožení maďarské suverenity. Přesto, že je neplatné, referendum dalo Orbánovi zdůvodnění provést ústavní reformu s cílem potlačit bruselskou moc nad Maďarskem.

Premiér vidí v EU to, co byl k Maďarsku Sovětský svaz, implementaci komunistické ideologie svrchovanému státu. Orbán také věří, že islámská a evropská křesťanská civilizace by měla být uchována odděleně, protože snaha přinutit je k míchání a sladění je nereálná a škodlivá pro Evropany v dlouhodobém horizontu.

Nemohou se mísit, ale mohou existovat pouze bok po boku. To je stejná situace na Blízkém východě a také v Evropě. Naše vnímání světa je natolik odlišné, že vede k paralelním světům. To není politická záležitost, ale realita života,“ uvedl Orbán.

Politický problém spočívá v tom, že lidé vždy žijí v přítomnosti. Rozsah politického plánování se stále více redukuje na čtyři nebo pět let vládního funkčního období. Politici mají tendenci necítit se být zodpovědní za to, co bude za 15 až 20 let. V místech, kde muslimové přicházejí ve velkých počtech, svět bude za 20 let zcela změněn,“ dodal Orbán.

Kritici obviňují Orbána, že útočí na liberální hodnoty a demokratické svobody v Maďarsku. Orbán byl také obviněn, že se staví proti zahraniční politice EU, včetně jeho postoje k Rusku. Na rozdíl od některých jiných členů Evropské unie, jako je Polsko a pobaltské státy, maďarský vůdce nevidí Moskvu jako vojenskou hrozbu, prosazuje spolupráci s Ruskem a považuje ekonomické sankce uvalené na Rusko kvůli krizi na Ukrajině za příliš nákladné a neefektivní.

– – –