Případ „Brady“? Další blamáž. Odvolat Hermana!

Avatar
Původní autoři

24. 10. 2016       Radim ValenčíkPíše
Z nenávisti k Zemanovi se blbne. Klinicky. Několikrát jsem na to upozorňoval. Herman by měl okamžitě rezignovat, nebo být Sobotkou ze zdravotních důvodů odvolán. A pochopitelně se léčit. Choroba je nakažlivá, takže i prostředí těch kolem, co se také angažovali, by mělo být podrobeno preventivnímu vyšetření. Každopádně Herman nemůže být dál ministrem České republiky. S jeho dobrovolným odchodem či odvoláním by vláda ČR měla vydat i stanovisko, které by napravilo reputaci naší země.

 

Případ “Brada” – další antizemanovská blamáž
Novinky uveřejnily “Nekomentovaný chronologický přehled událostí kolem sporu mezi Hradem a ministrem kultury, který v pátek povede k dosud největšímu bojkotu udělování státních vyznamenání”, dodal bych a další křečovité antizemnovské kampani, která skončila dosud největší blamáží. Zde je plný text (hnědě) toho, co Novinky přinesly (pikantní je, že jedním z autorů je Jindřich Šídlo):
Příběh vyznamenání pro Jiřího Bradyho, který je strýcem ministra kultury Daniela Hermana, začíná 2. června 2016, kdy jeho nominaci schvaluje Poslanecká sněmovna. Důležité je ale říci, že se prezident republiky může o tom, komu vyznamenání udělí, rozhodovat zcela sám a nezávisle na nominacích Sněmovny, Senátu či veřejnosti. Až definitivní seznam spolupodepisuje předseda vlády.
8. září se ministr Herman setkává s prezidentem Milošem Zemanem na recepci ke státnímu svátku Slovenska. Herman tvrdí, že tam poprvé přišla na vyznamenání pro pana Bradyho řeč: “8. září odpoledne na slovenském velvyslanectví při rozhovoru pan prezident řekl, že moji nominaci schválil, ale pokud se setkám s dalajlamou, že ji zruší. Takto mi to přímo řekl. Byli u toho dva ministři naší vlády, jeden velvyslanec a myslím, že ještě obsluhující personál.”
Těmi ministry jsou Jan Mládek (ČSSD, hospodářství) a Dan Ťok (ANO, doprava). Ani jeden z nich Hermanovu verzi nepotvrzuje, nic takového během debaty prý neslyšeli.
27. září se Herman znovu schází s prezidentem – jak uvádějí webové stránky Hradu, na Hermanovu žádost. Obsah rozhovoru není znám.
12. října telefonuje šéf prezidentského protokolu Jindřich Forejt Jiřímu Bradymu do Kanady. “Bylo nám oznámeno, že pan Brady dostane Řád T. G. Masaryka, že ta ceremonie je 28. října. Dostali jsme detaily, kolik lidí si na to můžeme pozvat, kdy to začne, jak to bude všechno probíhat,” popsala rozhovor manželka pana Bradyho Tereza Bradyová v neděli 23. října poté, co s manželem přiletěla do PrahyForejt už dřív odmítl, že by panu Bradymu vyznamenání přislíbil.
V úterý 18. října se ministr Herman schází ve svém úřadu s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který je v Česku hostem konference Forum 2000. Podle očekávání znovu protestuje čínská ambasáda.
Prezident Zeman, premiér Sobotka, předseda Senátu Štěch a předseda Sněmovny Hamáček vydávají společné prohlášení, v němž opakují, že Česko oficiálně uznává jedinou a nedělitelnou Čínu.
Ve středu 19. října podepisuje premiér Sobotka seznam vyznamenaných. Jméno Jiřího Bradyho na něm podle premiéra není.
V pátek 21. října vychází v internetovém deníku Aktuálně.cz text, díky němuž se celý příběh dostává na veřejnost. Ministr Herman postupně potvrzuje detaily, ve večerním vysílání Událostí, komentářů poprvé říká, že prezident Zeman podmínil vyznamenání pro Bradyho tím, že se nesejde s dalajlamou.
Ve stejný den o sporu mezi Hradem a ministrem píší New York Times.
V sobotu 22. října vydává své stanovisko Hrad. Píše se v něm, že seznam vyznamenaných je tajný a že o vyznamenání pro svého strýce žádal prezidenta písemně sám Herman.
V neděli 23. října večer přilétá do Prahy pan Brady s manželkou. Ministr Herman na letišti poprvé ukazuje SMS zprávu ze čtvrtečního večera, kterou mu měl zaslat hradní ceremoniář Forejt a ve které mu oznamuje, že návrh na vyznamenání je “pro letošek odložen”.
V pondělí 24. října se začíná rozrůstat seznam lidí, kteří kvůli aféře Brady nepřijdou na udělování státních vyznamenání v pátek 28. října na Pražský hrad. Definitivně se ukazuje, že oslavy státního svátku budou nejméně dvě: jedna na Hradě, druhá na Staroměstském náměstí.
K “důkazu” v podobě SMS
K “důkazu” v podobě SMS (vytáhnuté, až když se konstrukce hroutila) podal dobrou analýzu Tomáš Haas, dovolím si ji celou citovat (modře):
Zvláštní to důkaz
“Volali mi z Hradu, že mi dají řád, řekl Brady. Herman pak ukázal důkaz o zrušení vyznamenání”
A článek v Lidových novinách, na Aktuálně a mnoha dalších novinách je doprovázen fotografií displeje mobilu se zřetelně čitelným textem SMS:
———-
Vytvořit
———-
Komu
Forejt KPR pro
———
Pane ministře dobrý den.
Chtěl bych Vás informovat,
že diskutovan návrh na udělení/propůjčení
státního vyznamenání byl pro
letošní rok odložen.
Jindřich Forejt
čt 18:06
Ta SMS má tedy adresáta. Není jím ale ani pan Brady, ani ministr Herman. Příjemce není, naproti tomu, ve viditelném textu SMS, vůbec označen, respektive má jim být pan Forejt.
Adresátem SMS je tedy osoba, kterou pan Herman a opět zcela jednotní novináři Lidových novin, Aktuálně a dalších prohlašují za jejího odesilatele.
Něco tady nehraje.
Nevyplývá z toho, jak tvrdí titulky v tisku, že jde o důkaz toho, že pan Forejt poslal SMS ministrovi, ale že z Hermanovi, ale že z nějakého mobilu, údajně ministrova, někdo odeslal, nebo nejméně vytvořil, SMS která má pana Forejta označeného jako potenciálního, nebo možná skutečného, příjemce zprávy, nikoliv odesilatele.
Takový důkaz je velmi podezřelý a přinejmenším to nedokazuje nic.
Naopak je velni matoucí a naznačuje, že kdosi zde nehraje čistou hru.
Psal snad pan Forejt SMS sám sobě a předal svůj mobil ministru Hermanovi?


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3945-pripad-brady-dalsi-blamaz-odvolat-hermana.html