ČT se tento týden zhroutil svět a ani se to nesnažila skrývat. Redaktoři tomu do poslední chvíle nevěřili. A potom Petr Žantovský sledoval na obrazovce naprosto neuvěřitelnou šílenost

Petr Žantovský

12. 11. 2016  ParlamentníListy

TÝDEN V MÉDIÍCH Při hodnocení výsledků amerických prezidentských voleb to nejlépe vystihl Alexandr Vondra, když jako na jednu z možných příčin vítězství Donalda Trumpa poukázal na nadřazenost elit nad běžným voličem. Petr Žantovský při svém ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích narazil i na takové hlášky, že Hillary Clintonová prohrála proto, že je žena, že jejím nezvolením byla odložena rovnoprávnost nebo že v New Yorku teď všichni lidé klopí oči k zemi, protože je mají ubrečené.

Reakcím na výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech bude pochopitelně patřit nejvíce pozornosti v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí uplynulého týdne. 

 

„Začnu samozřejmě Českou televizí, protože v relacích veřejnoprávní televize, kdo ji sledoval, počínaje přímým přenosem tu noc až po následné ohlasy na výsledky, musel dospět k závěru, že Česká televize je orgán placený štábem Demokratické strany a tamní kandidátky Clintonové. Mám pocit, že její preferování bylo až do posledních okamžiků vysloveně fandící a těm, kteří nás o průběhu informovali, se ani moc nechtělo věřit tomu, jak se situace vyvíjí. A myslím si, že ve finále se ani trochu nepokoušeli skrýt to zklamání, které naši veřejnoprávní novináři pociťovali,“

uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

To zklamání bylo nejvíce patrné zejména ve středu v různých debatách.

 

„Sledovali jsme rozmanité rozhovory, v nichž byly věci pojmenovány více či méně pravdivě, více či méně zájmově. Určitě zajímavá byla debata s Alexandrem Vondrou, Petrem Kolářem a Michaelem Žantovským v Událostech, komentářích, z níž vyšel Alexandr Vondra jako naprostá hvězda. Říkal tam mimo jiné jednu velice důležitou věc, a to, když jako první nastolil téma, kdo volí Trumpa a z jakého důvodu. Upozornil, že je to možná také proto, že se celý demokraticko-liberální tábor staví velmi elitně a velmi nadřazeně nad běžného voliče a že se mu to teď v podstatě sečetlo a spolu se zklamáním z předchozího Obamova prezidentského období to byly jedny z nejdůležitějších příčin Trumpova vítězství,“

myslí si mediální analytik.

 

Nezvolením Clintonové prý byla odložena rovnoprávnost

Vondrův pohled na věc se samozřejmě pranic nelíbil ani Petru Kolářovi, ani dalšímu bývalému velvyslanci ve Spojených státech Michaelu Žantovskému.

 

„Nicméně tato debata měla alespoň poměrně vysokou věcnou úroveň. Ale připomenu úplně bizarní a absurdní telefonický rozhovor ve Speciálu ČT24 s názvem Nový prezident USA s jakousi Zuzanou Boehmovou, která byla představena v titulku jako poradkyně pro genderové otázky, organizace New America, a dopisovatelka týdeníku Respekt. Pochopil jsem z kontextu, že paní Boehmová je ve Spojených státech a měla být člověkem, který celou tu záležitost komentuje zevnitř,“

podotýká Petr Žantovský, jenž si na ukázku vybral několik z jejích naprosto neuvěřitelných hlášek.

Tou první je její konstatování, že Hillary Clintonová prohrála proto, že je žena. 

„Ne z jiného důvodu, ne proto, že byla arogantní, ne proto, že neměla žádný program, ne proto, že je představitelkou politiky demokratů, která selhala, ale proto, že je žena. To mě velmi zaujalo, protože z řady průzkumů vychází, kdybych to vzal genderově, že většina voličstva je ženského pohlaví, ženy jsou věrnější voličky. Dokonce pronesla větu: ‚Rovnoprávnost byla odložena‘, tedy že někdy v budoucnu se prezidentem stane žena. Nevím, co je na tom málo rovnoprávného. Rozhoduje se podle toho, kdo nabídne jaké programové a jiné priority a zda zaujmou voliče. Myslím si, že paní Boehmová tímto zakládá na diskriminaci naruby a v podstatě je to jakási maskulinofobie, kterou tady provozuje,“ míní mediální odborník.

 

V New Yorku všichni lidé klopí oči k zemi, protože je mají ubrečené

Zmíněná poradkyně pro genderové otázky tedy zjevně nechápe, co je rovnoprávnost. 

„Ta přece znamená, že se politický kandidát neposuzuje podle toho, co má v kalhotách, ale podle toho, co má v hlavě, co nabízí voličům a jak moc je důvěryhodný. To ví každý student politologie prvního ročníku. Slečna, nebo paní Boehmová to zřejmě neví, nebo vědět nechce. Další její hláškou bylo tvrzení, že když prochází New Yorkem, tak všichni lidé klopí oči k zemi, protože je mají ubrečené. Tohle doslova řekla. Celý New York má podle jejího podání ubrečené oči a klopí je k zemi. To tedy znamená, že ti lidé do sebe asi narážejí, zřejmě nemohou jezdit v autech, protože mají oči k zemi, a tak dále, když to vezmeme do důsledků,“ poukazuje Petr Žantovský na absurdnost takových slov..

To slůvko „všichni“ bere jako typické pro genderové, NGO a jiné podobné aktivisty, kteří nemají argumenty. 

„Proto se ohánějí výrazy typu ‚všichni přece vědí‘, ‚všichni přece dělají‘, ‚každý přece rozumí tomu, že…‘ a tak dále. Tahle všeobecná paušalizace, která odvádí pozornost od vlastní neschopnosti argumentovat věcně, je úplně typická pro tenhleten typ lidí a tenhle typ argumentace. Čili já nevěřím ani na vteřinu, že celý New York klopí oči k zemi, protože by musel v tu chvíli přestat existovat. A krom toho je to nesmysl,“ zdůrazňuje mediální analytik a přidává další její hlášku, že Donalda Trumpa zvolili ti, kdo s nostalgií vzpomínají na otrokářský bič.    …. … ….

(v pokračování rozboru si Petr Žantovský dál všímá jak Veřejnoprávní moderátoři se nepídili po vysvětlení pseudoargumentů, dále říká, že Když nevyjdou volby podle přání elit, tak je na vině volič, konstatuje Totální porážku výzkumných agentur a politologických věštců, všímá si
Výhry s programem na prvcích nacionalismu a politické nekorektnosti a dále toho, že Společenský diskurs na Slovensku je naladěn zcela jinak než u nás …. čtěte ZDE
)