Jak se houfnice Msta-B projevily v syrské válce

Oleg Korjakin
 1. 11. 2016    zdroj
Před rokem se v Sýrii objevily tažené houfnice 2A65 Msta-B ráže 152 mm. Za tu dobu splnily nejvýkonnější sovětské zbraně řadu důležitých úkolů a ukázaly, že na jejich odepsání je ještě brzy.


Podle Věstníku Mordovii se 2A65 Msta-B staly v Sýrii základním dělostřeleckým systémem ruské skupiny. Zpočátku kryly houfnice ve spojení s radarovým systémem Zoopark-1M ​​leteckou základnu v Hmeymim. Potom dostaly možnost se projevit v bojích za osvobození Palmýry.

Připomeňme, že houfnice se dostaly do objektivu kamer, když byla bitva o starobylé město v plném proudu. Podle zpráv jsou i nyní zapojeny do útoku na Aleppo – ale se syrskými propočty.

Nepřítel nemá absolutně co postavit proti síle těchto sedmitunových zařízení. Maximální dostřel houfnice je 28 kilometrů. Za minutu je schopna provést sedm výstřelů. Úsťová rychlost náboje je 850 metrů za sekundu.

Experti se domnívají, že Msta-B v Sýrii prokázala vysokou spolehlivost a maximální přizpůsobivost k podmínkám regionu. Zde je třeba připomenout, že tyto zbraně mají již značné bojové zkušenosti. Absolvovaly druhou čečenskou kampaň, zabojovaly si ve východní části Ukrajiny a v Iráku.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová