JF a jeho týdenní výběr ze světového tisku

Avatar
Původní autoři

vybral, přeložil a sestavil JF
1.11.2016 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com


Další subjektivní výběr odkazů na články z anglofonního internetu. I když titulky většinou mluví samy za sebe, k některým článkům bylo nemožné se zdržet (poznámky)

Války a zbrojení

Konfrontace s Čínou: rozhovor s Johnem Pilgerem

T.J.Coles, Counterpunch, 28.10.2016
Generální inspektor USA: Afghánská vláda přes léto rychle ztrácela kontrolu nad dalším svým územím
I když ztráty narůstaly, Pentagon se snažil situaci bagatelizovat a popisoval je jako přechodné, nevýznamné a  omezené. Tvrdil, že afghánská vláda stále ovládá rozhodující a  podstatnou část svého území.
Riskujeme, že se staneme vedlejšími obětmi neodolatelného nutkání neokonzervativců k válčení
http://www.blacklistednews.com/“We_Risk_Being_Collateral_Damage_In_The_Neocon_Lust_For_War“/549 Chris Martenson, PeakProsperity.com, Blacklisted News, 30.10.2016 
Povětří změn víří tak mocně, že si ani nestačíme rozumově vysvětlovat všechno, co se kolem nás děje. A přes mnohá varovná znamení nás vláda stále přesvědčuje, že „všechno je v  pořádku“.

Věda, technologie, ekonomika

Poznámka k volbám: Energetická a klimatická politika USA po roce 2016 https://www.chathamhouse.org/publication/us-election-note-energy-and-climate-policy-after-2016
Sarah Ladislaw, Chatham House, 20.10.2016 
Letošní volby jsou významným bodem obratu pro energetickou a  klimatickou politiku USA. Nejen pro výrazný rozdíl v přístupu stranických základen obou kandidátů.
Jeff Thomas, Ron Paul Liberty Report, 20.10.2016 
Nedávno jsem platil za nějakou požadovanou položku v  hotovosti, včetně 89 centů v drobných mincích. Dívka v prodejně zírala na mince a zjevně nevěděla, co si počít. Nakonec vytáhla kalkulačku a  začala mince jednu po druhé sčítat: 25 + 25 + 25 + 10 + 4… (inu – „amairikuhn edgyakayshun“! – viz http://gizadeathstar.com/)
Evropa musí odvrhnout geopolitiku a využít příležitostí, které jí nabízí nová Hedvábná stezka
Executive Intelligence Review, 28.10.2016 
Politika nové Hedvábné stezky, vyhlášená před třemi lety čínským presidentem, nabízí Evropě obrovskou příležitost překonat existenciální krize, kterým v současné době čelí, a zapojit se do dynamiky rozvoje v  Asii a ve většině méně rozvinutých zemí.
Finanční odborník prozrazuje, co všechno se chystá na ekonomiku http://www.activistpost.com/2016/10/financial-whistleblower-explains-whats-happen-economy.html
Isaac Davis, Activist Post, 29.10.2016 Jak si vláda představuje, že z lidí vyrazí daně, když ji lidé pokládají za neligitimní? – Catherine Austin Fitts. Světová ekonomika je nastavena k selhání skrze mechanismus bankovního systému, který vyžaduje za každou uskutečněnou transakci zaplacení lichvářského poplatku.

Henry Kissinger byl zvolen do ruské Akademie věd
Christof Lehmann, nsnbc international, 29.10.2016 Bývalý ministr zahraničí Spojených států ,Henry Kissinger, byl zvolen do Akademie věd Ruské federace. V jistém smyslu je to rozporuplné rozhodnutí, neboť zatímco někteří poukazují na to, že Kissinger je laureátem Nobelovy ceny, jiní požadují, aby byl souzen za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. (????!!)
Může chudoba vést až k duševní nemoci?
Emily Sohn, N.P.R., 30.10.2016 
Když minulý měsíc v zemědělské oblasti Číny zabila matka své čtyři děti a  nakonec i sebe, svědkové okamžitě poukázali na její ubohé životní podmínky.

Politika obecně

Cesta k totální diktatuře: stínová vláda v USA a její neslyšné triky http://www.newsbud.com/2016/10/26/the-path-to-total-dictatorship-americas-shadow-government-its-silent-coup/
John W.Whitehead, Boiling Frog Post, 26.10.2016 
Volby se jich ani nedotknou. Masová populistická hnutí s nimi ani nehnou. Stojí mimo všechny zákony. Vítejte ve stínové vládě!
Potenciální role Německa při stavění mostů mezi zeměmi http://www.larouchepub.com/hzl/2016/4344gery_role_wlb.html
Helga Zepp-LaRouche, Executive Intelligence Review, 28.10.2016 
Klíčový projev Helgy Zepp-LaRouche, zakladatelky a předsedkyně Schillerova institutu, na říjnové konferenci Schillerova Institutu v Essenu.
Rozptylován volbami 2016, nikdo neodporuje proti nenápadnému zavádění Patriot Act 2
Nathaniel Mauka, Activist Post, 29.10.2016 
Před 16 lety Kongres drtivou většinou schválil Patriot Act a  od té doby již naše občanská práva nikdy nebyla jako dřív. Jako by to nestačilo, velké banky s pomocí Zákona o bezpečném sdílení informací (Cybersecurity Information Sharing Act, CISA) požadují přístup k našim internetovým datům – a ještě mnohem víc!
Proč můžete kvůli pravdě být vyhozen z práce
Lawrence Davidson, Consortium News, 29.10.2016 
Rozpor mezi zpravodajskými analytiky a tvůrci politiky tkvěl vždy v rozporu mezi poctivým hodnocením a požadovanými výsledky, kdy to druhé často přebíjelo to první, jako v případě irácké války.
Demokratický náhled na Brexit není pokusem zklamat nadějě britských lidí, říká Theresa May http://www.independent.co.uk/voices/editorials/democratic-oversight-of-brexit-is-not-an-attempt-to-frustrate-the-will-of-the-british-people-theresa-a7386616.html Redakce, The Independent, 29.10.2016 
Ti, kteří nesouhlasí s tvrdým Brexitem, by se měli ujistit, že se nenechali zahnat do kouta, mezi odpůrce výsledků referenda.
Pravda zemřela v rukou Katherine Frisk
Nebo zemřela pravda spíš v  rukou editorů Wikipedie? (ukázka současné úrovně žurnalistiky a  internetu s logickým závěrem: nevěřte nikomu, ani sami sobě!)
Putin: Je Amerika banánovou republikou?
Ruský president Vladimír Putin řekl na Valdajském fóru v Soči, že by Spojené státy měly přestat nestydatě obviňovat Rusko za situaci v Syrii, protože by se mohly dočkat stejně drsné odezvy. Putin se rovněž zmínil o pocitu americké výjimečnosti, o Donaldu Trumpovi a o dalších problémech.
Co je třeba udělat?
Justin Raimondo, AntiWar, 31.10.2016 
Jak vytvořit nové hnutí, zaměřené proti politice vojenských intervencí v zahraničí?
Vzestup alternativní pravice
http://www.theamericanconservative.com/articles/rise-of-the-alt-right/ Scott McConnell, The American Conservative, 31.10.2016 
Bílý nacionalismus je stále ještě okrajovým jevem – ale antiglobalismus nikoli!
V politice jde všechno špatně. Vinou digitálních technologií? https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/oct/31/politics-digital-technology-brexit-donald-trump David Runciman, The Guardian, 31.10.2016 
V éře Brexitu a Trumpa na sebe hulákáme přes průliv porozumění a nepomyslíme na to, že by na vině mohly být spíš stroje než lidé.

Střední Východ

Žádný Wesfálský mír pro Střední východ! Proč by taková konstrukce musela selhat
Selim Can Sazak, Foreign Affairs, 27.10.2016 
V nedávném článku na Foreign Affairs autoři Michael Axworthy a  Patrick Milton argumentovali, že konstrukce Westfálského míru po  Třicetileté válce by přinesla ukončení konfliktu i v Syrii. Článek je reakcí na tyto argumenty.
Plán obnovy Syrie po ISIS
Uznání a podpora provizorní vlády na území Sýrie, ovládaném opozicí, by mohlo ochladit konflikt a současně vytvořit tlak na Assada.
(to že má být plán obnovy??)
Všechno se v Syrii jen zhoršuje
Daniel Lazare, Consortium News, 28.10.2016 
Washingtonské vládnoucí skupiny, které určují zahraniční politiku, jsou odhodlány dále rozšiřovat vojenské útoky USA v Syrii i  když to nevyřeší tamní konflikt a výsledkem bude pouze více mrtvých.
Spojené arabské emiráty si založily vojenskou základnu ve východní Libyi http://www.libyanexpress.com/uae-has-established-military-base-in-eastern-libya-to-fight-alongside-haftars-forces/
Libyan Express, 28.10.2016 
Spojené Arabské Emiráty podle neověřených zpráv založily vojenskou základnu ve východní Libyi na podporu bojovníků Operation Dignity Forces, vedených Khalifou Haftarem, kteří jsou součástí House of Representative (HoR) se základnou v Tobruku.
(už i Emiráty?? A nevadí nikomu ze zastánců demokracie, že jde o vládu, kterou neuznává mezinárodní společenství??)
Spojené Státy a Rusko zajišťují rovnováhu teroru v Syrii
Po oficiálním získání nezávislosti v roce 1946 se Syrie stala dějištěm Studené války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.
Letecké útoky USA na iráckou armádu zpomalují postup v Mosulu http://www.veteranstoday.com/2016/10/29/us-airstrikes-on-iraqi-army-slowing-advance-on-mosul/ Gordon Duff, Senior Editor, Veterans Today, 29.10.2016 
Jak referuje iránský tisk, blokováním sil, které ISIS zabraňují v přesunu do Syrie, dělají Spojené státy všechno možné, aby zpomalily postup irácké armády a  zabránily jí v úspěšných operacích.
(!?)
Jak Islámský stát posunuje Balkán až na samou hranu
Bublající klima strachu a  mezietnické nedůvěry způsobilo, že národní vůdci se nebyli schopni ani ochotni dohodnout na koordinaci protiteroristických aktivit.

Volby v USA

Jak schopnost vypínání mozku vysvětluje podporu pro Trumpa nebo Clintonovou
U člověka se vyvinula schopnost obcházet rozumové a nezávislé myšlení v zájmu udržení sociálních vazeb. Tato schopnost údajně vysvětluje slepou a  bezpodmínečnou podporu pro Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou.
Neviditelná vláda: válka, propaganda, Clintonová a Trump http://www.counterpunch.org/2016/10/28/inside-the-invisible-government-war-propaganda-clinton-trump/ John Pilger, Counterpunch, 28.10.2016 
Byl to americký novinář Edward Bernays, synovec Sigmunda Freuda, kdo přišel první s pojmem „public relations“, eufemismem pro podvody a překrucování informací.
(stojí za to na YouTube zadat při hledání heslo „John Pilger“)!
Presidentství z Pekla?
http://www.theamericanconservative.com/buchanan/a-presidency-from-hell/ Patrick J. Buchanan, The American Conservative, 28.10.2016 
Kdyby Donald Trump přece jen nějak dokázal z druhé pozice zvítězit, zabral by obě komory Kongresu.
Zahraniční politika Hillary Clintonové: dělání hloupostí http://www.huffingtonpost.com/bruce-fein/hillary-clintons-foreign_b_12693016.html
Bruce Fein, Huffington Post, 28.10.2016 
Hillary Clintonová, demokratická kandidátka na presidentku USA, se vysmívala „dělání hloupostí“ jako bezcenným organizačním principům zahraniční politiky Baracka Obamy. Ale její náhrada za „dělání hloupostí“ je mnohem horší.
Cizinci chtějí Hillary Clintonovou za presidentku: dobrý důvod volit Donalda Trumpa
Je snad Hillary Clintonová kandidátkou na presidentku světa? Jeden titulek dokonce tvrdí: „Svět protlačuje Clintonovou!“
(server The National Interest je plný zajímavých článků!)
Pět hlavních sponzorů volební kampaně Hillary Clintonové jsou Židé – jak moc antisemitský je tento fakt?  
Moon of Alabama, Blacklisted News, 29.10.2016 
Není s tím tvrzením něco v pořádku? Že to řekl Donald Trump?
Šokující video: Voliči Hillary Clintonové napadli ženu bez domova, podporující Donalda Trumpa
Paul Joseph Watson, Prison Planet, 29.10.2016 
Násilná „lidová spravedlnost“, posměšky a vysmívání se oběti.
(možný vzor pro zastánce pravdy a lásky?)
Jaké bitvy čekají Bernie Sanderse den po volbách
Bernie Sanders řekl, že zamýšlí „udělat všechno, co bude možné“ pro zavedení nové, daleko pokrokovější demokratické agendy.
(Augiášův chlév…)
Hillary Clintonová by měla odstoupit a vyhnout se tak ústavní krizi http://www.prisonplanet.com/hillary-clinton-should-step-down-to-avoid-constitutional-crisis.html Breitbart, Prison Planet, 30.10.2016 
Oznámení FBI o znovuotevření kriminálního vyšetřování ohledně emailů Hillary Clintonové je něco víc, než jen běžná nepříjemnost v její presidentské kampani.
Proč si Wall Street přeje, aby Hillary Clintonová porazila Donalda Trumpa https://news.thestreet.com/independent/story/13868965/1/here-s-why-wall-street-wants-hillary-clinton-to-beat-donald-trump.html Shubhankar Adhikari , The Independent, 30.10.2016 
I když presidentský kandidát za republikány kopl do vosího hnízda rozporů a skandálů, zdá se krajně nepravděpodobné, že by mu to mohlo dopomoci k vítězství.

Různé

Udržet internet úplně svobodný může být velice nákladné https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-10-27/the-free-internet-is-under-attack
Noah Smith, Bloomberg View, 27.10.2016 
Web je bezpečný a jeho používání téměř zadarmo – ale to už nemusí dlouho trvat! Noah Smith varuje, že nová éra kyberpodvodníků, vybavených umělou inteligencí to může velmi rychle změnit.
Jen pár měsíců po Apollu 11 vyslala NASA na měsíc muže s pornem na zápěstích
Rafi Letzter, Business Insider, 29.10.2016 
V listopadu 1969 astronauti Charles „Pete“ Conrad a Alan Bean naváděli svůj lunární modul do Oceánu Bouří, zatímco Dick Gordon obíhal nad jejich hlavami.
(mít tak autorovy starosti a Rotschildovy peníze!)
Vítejte na stránce The Associated Press – „Bezpečné přispívání“ https://securedrop.ap.org/
The Associated Press: Zde se s námi můžete ještě bezpečněji – a důvěrněji – podělit o své nové tipy, dokumenty a jiné materiály.
(služba „SecureDrop“ je zdarma!!)