Marija Zacharova přeložila provolání generálního tajemníka NATO k Trumpovi do jazyka real politic. Oh, nedej mě, matko

Avatar
Původní autoři

14. 11. 2016   zdroj a zdroj
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes vystoupil s provoláním ke zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi na stránkách britského listu The Guardian. “Stojíme za veškerou populaci tváří v tvář velkým výzvám pro naši bezpečnost. Teď není vhodná doba na zpochybňování hodnoty partnerství mezi Evropou a Spojenými státy”, prohlásil Stoltenberg.


“NATO použilo článek o sebeobraně (článek 5 Charty organizace o pomoci spojenců v případě útoku na jednoho člena aliance) pouze jednou, když podpořilo USA po útocích z 11. září 2001. A nebyla to jen symbolická podpora. NATO se také ujalo operace v Afghánistánu, kde sloužily desetitisíce vojáků. Více než tisíc z nich zaplatilo nejvyšší cenu v operaci, která byla přímou odpovědí na útok na Spojené státy”, řekl generální tajemník.

Podle něj se v posledních několika letech bezpečnostní situace “dramaticky zhoršila” kvůli “průbojnému Rusku” a nestabilitě na Blízkém východě a v severní Africe. Odpovědí na tyto výzvy bylo nejrozsáhlejší posílení kolektivní obrany od dob studené války a USA potvrdily svou náklonnost k ochraně evropské bezpečnosti rozmístěním nové ozbrojené brigády ve východní části kontinentu, zdůraznil Stoltenberg.

Generální tajemník aliance přiznal, že síla partnerství závisí na spravedlivém rozdělení odpovědnosti mezi členy NATO.

“K dnešnímu dni připadá na účet USA téměř 70% výdajů aliance na obranu a jejich výzvy ke spravedlivějšímu rozložení zátěže jsou odůvodněné”, dodal Jens Stoltenberg.

Shrnutí publikace, tak říkajíc v překladu do jazyka real politic: “Kdo nás teď bude vydržovat a kdo nás bude řídit? Kdo nám zaplatí za to zpátečnictví, jež přinášíme z blahosklonnosti Washingtonu? Vždyť v posledních letech jsme se odnaučili samostatně myslet a jednat. Šli jsme do krajnosti kvůli americkému establishmentu, včetně rozmístění v době míru vojáků a zbraní na našich svrchovaných územích. Jak se teď podíváme do očích svým národům?!! Ty nám to určitě neodpustí, zvláště po sankčních válkách, které podlomily celá odvětví našeho pečlivě vyladěného hospodářství. Ještě budete litovat, že tady začneme žít samostatně. Přimhouřili jsme oči nad tím, co USA napáchaly v Afghánistánu, nad tím, že výroba drog (prekurzorů) tam několikanásobně vzrostla. Ale vždyť ty drogy jdou v první řadě k nám, do Evropy. Mlčíme o tom, že tisíce vojáků ze zemí NATO utrpěly v průběhu avantýry USA v Iráku. Ne proto, že se stydíme, ale proto, že jste nám za to platili. A všimněte si, stačilo nám to, jsme dokonce připraveni na menší zaopatření, budete-li chtít. Dali jsme souhlas na zničení vztahů s Ruskem a obvinili jsme ho ze všech možných hříchů, abychom se zavděčili vládnoucí americké administrativě, která na to vsadila kvůli udržení Bílého domu.
Pochopte přece, nechceme si z očí sundávat pásku, kterou jste nám nasadili, protože pak bychom museli uznat nejen to, že jsme se odtrhli od reality, ale také to, že jsme nazí.

Na věčné časy, doufám, váš generální tajemník NATO”

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová