Něco veselejšího z Ukrajiny – tip kulturního referenta

Avatar
Původní autoři

2. 11. 2016, Petr Ďoubalík

Dizel Studio – příjemné překvapení z Ukrajiny

Víme toho o nich málo – o Ukrajincích a Ukrajině. Kyjev – krvavý Majdan, Oděsa – pekelné vraždění v Domě odborů, Donbas – bratrovražedný konflikt, Krym pryč, ekonomika u dna, politici bohatnou, s oligarchy nikdo nezatočil, korupce kvete, chudí chudnou, stát se zadlužuje… Takové zprávy k nám prosakují, ale jinak nic. Pojďme se tedy podívat, jak může vypadat třeba ukrajinský zábavní satirický pořad.

Před časem jsem na NR ukazoval pořad Kvartal 95 (o odvolávání A. Jaceňuka), zdál se mi velmi dobrý (ten pořad, ne Jaceňuk). Teď jsem objevil neskutečné množství videoscének a divadelních představení skupiny Dizel Studio (Dizel šou). Je to záplava dobře napsaných a zahraných legrácek. Sem tam se najde i něco slabšího, ale jinak si myslím, že jim můžeme závidět. Oni si sice dali do vínku, že nebudou šťourat do politiky, ale ono se tomu úplně vyhnout nedá a tak poměrně jemnou formou alespoň “naznačují”.

Povedlo se mi udělat titulky k jednomu dílu, posuďte sami. A jen doplním, že pro mne jsou veselí diváci v sálu dokladem toho, že “sranda musí bejt, i kdyby na chleba nebylo”, dokonce i když se střílí…

Celá scénka se točí kolem “paradu”, tedy slavnostního průvodu, přehlídky. V titulcích jsem nechal slůvko “parad” v původním znění, jevilo se mi to lepší. Vy budete vědět, že starosta městečka má v hlavě “gay parad” a pracovník ministerstva kultury “parad dechových orchestrů” a na tomto nedorozumění je celá legrácka založena. Scénka se jmenuje “Starosta nechce pořádat gay parad”:
překlad z mluveného slova a titulky: Ďouba