Pravda a lež výkřiků: ruská izolace v praxi, LinkedIn končí, Facebook a Twitter jsou v ohrožení

Avatar
Původní autoři

redakce SP
12.11.2016  SkrytáPravda

Pravda je, že moskevský městský soud zamítl odvolání proti zákazu provozování profesionální sociální sítě OdkazedIn na území Ruska a informovala o tom agentura TASS. Pravda je, že Rusko a Čína stále silněji vytváří tlak i na Facebook a Twitter. Není však pravdou, jak to odůvodňují česká masmédia.

V čem je tedy zásadní problém?

Zatímco v České republice se připravuje tým na likvidaci myšlení pod Chovancovým vedením, v Rusku se připravuje tým na likvidaci dat. Neboli zatímco v České republice se začínají pronásledovat weby a autoři, co napíší cokoliv kladného či popisného o Rusku a mající na to vlastní názor, v Rusku tato činnost (alespoň zatím) není jako u nás Evropskými hodnotami pod záštitou ministra vnitra Chovance pronásledována.

Rusům se jedná o sběr osobních dat.

Co se ve skutečnosti stalo? Snowden odhalil, že tyto společnosti pod pláštíkem přihlašování a upgrade vytahují z lidí veškerá osobní data. A mnoho naivních lidí, byť vysokoškolsky vzdělaných v citovém rozechvění naivity do internetu prozradí vše od intimních věcí, počtu dětí a jejich tvářiček až po nákupy, činnosti, finanční záležitosti a osobní zaměření. A zatímco na internetu to mnoha naivním lidem připadá jako tajemství uložené do počítače, ve skutečnosti to funguje jako databanka pro analýzy, dokumentaci a vzorce nálad obyvatelstva.

Umíte si představit, že přijdete do restaurace a…

Veřejně cizím lidem oznámíte svoji orientaci, oznámíte všem, kam chodíte do banky, kolik peněz máte u sebe, jakou velikost podprsenky máte a jak se chováte třeba v posteli, či jakou erotiku má ráda manželka či manžel? A že si jdete vybrat sto tisíc v tolik a tolik hodin a tam a tam? Samozřejmě si nyní řeknete, že tohle by udělal s prominutím pouze vůl. Jenomže pak přijdete domů a toto vše oznámíte všem lidem přes internet. Veřejně, naivně, ve skrytu domova a s nadějí, že se svěřujete svému deníčku, svému počítači, aniž tušíte, že v tu samou vteřinu to může číst celý svět.

Jistě, 90% je naprosto pro každého nezajímavých, ale s deseti procenty obchodují firmy, pracují tajné služby a sledující komunikaci napříč všemi osobami. Všimli jste si například, že hledáte nějaké zboží na internetu a pak dostáváte nabídky zboží na maily, jako zprávy do telefonu, či vám vyskakuje inzerce na podobné zboží při hledání i třeba sportovních článků či přírodních krás? Je to prostě o tom, že vaše soukromí včetně toho, kdy od internetu odcházíte na WC zpracovávají obrovské týmy datových specialistů.

A toto je problém pro ruské (ale i naše či čínské) osobní svobody, že tato intimní data nemá v rukách vaše vláda, či dokonce vy sami, ale obrovský analytický tým v USA. A ten ví vše o každém z nás, každém Rusovi či Číňanovi a použije tyto informace v okamžiku, kdy začne dělat jakýkoliv politický nátlak. Což se projevilo v okamžiku například sankcí na Rusko, kdy okamžitě vědí, který Rus si píše s lidmi v USA, Německu, kde má konta, kde vybírá peníze a jak obchoduje, zatímco Rusko toto nemá. (Totéž se našlo u Clintonové a protože je to hrozba státu USA, tvrdě se to vyšetřuje.)

A Rusko nedělá nyní nic jiného, že své občany prostě chce ochránit. (Prosím nezaměňovat s tím, že příště to i Rusko nějak nezneužije. Ale píšeme o tomto konkrétním, co se nyní v Rusku děje) A OdkazedIn je přímo ukázkovým prototypem špionáže, protože nadšená inteligence v zájmu otevřenosti tam o sobě napíše vše. A zatímco Facebook jsou převážně intimně soukromé tlachy, OdkazedIn je profesní skupina, nádherná kniha pro průmyslovou špionáž. A stačí, aby se každý zdánlivě inteligentní uživatel OdkazedInu rozpomněl, co tam v zájmu pravdomluvnosti o sobě vyžvanil. Přitom se píše, že OdkazedIn používá nejinteligentnější skupina. Že je opět s prominutím blbá a naivní její uživatele ani nenapadne.

Takže Rusové a další prostě tvrdě zatlačili na USA a provozovatele těchto sítí podřízených bezpečnostním službám USA, aby nadále data o uživatelích směly pouze používat národní státy a nikdo jiný. A to je celé “gró” humbuku o Rusku a totalitní cenzuře sociálních sítí. Jak prosté, kdyby se občas psala fakta a pravda, ukrytá pod nánosem fanatické propagandy.