Proč se Trump setkal s Kissingerem?

Avatar
Původní autoři

20. 11. 2016     zdroj
Zvolený americký prezident Donald Trump diskutoval o problémech ve světě s Henry Kissingerem, který v roce 2014 odsoudil kyjevskou vládu za válku na Donbasu. Trampova tisková služba oznámila, že setkání, při němž se diskutovalo o vztazích USA s Ruskem, Čínou, Íránem a Evropskou unií, se uskutečnilo ve čtvrtek 17. listopadu.


93-letý Henry Kissinger, patriarcha zahraniční politiky USA, ministr zahraničí USA v letech 1973-77, je známý pro střízlivý pohled na problémy mezinárodní politiky a je zastáncem vytvoření pragmatických vztahů mezi USA a Ruskem. Kissinger je nazýván jedním z “otců” politiky “uvolnění” v americko-sovětských vztazích v 70-tých letech minulého století.

V roce 1973 mu byla udělena Nobelova cena za mír. V říjnu 2016 byl zvolen zahraničním členem Ruské akademie věd za studie globálních problémů.

Připomeňme, že v článku pro list Washington Post 6. března 2014 Kissinger přímo uvedl hlavní příčinu nestability na Ukrajině: “politika Ukrajiny po získání nezávislosti jasně ukazuje, že kořen problému spočívá ve snahách ukrajinských politiků vnutit svou vůli nepoddajné a vzdorovité části země”.

“Pro Rusko nebude Ukrajina nikdy běžným cizím státem”, je přesvědčen Kissinger.

“Pro Západ není démonizace Vladimíra Putina politika; je to ospravedlnění její absence”, předpovídal Kissinger hysterii s sankcemi proti Rusku, jež brzy následovala.

“Víme vůbec, kam směřujeme? Během svého života jsem viděl čtyři války, které začínaly s velkým nadšením a podporou lidu a které jsme potom nevěděli, jak ukončit, a vystoupili jsme ze tří z těchto válek jednostranně”, řekl bývalý ministr zahraničí USA.

Kissinger připomněl, že již v roce 2007, kdy poprvé vyvstala otázka o budoucím vstupu Ukrajiny do NATO, navrhl zastavení těchto jednání. Nejlepším vodítkem pro tuto zemi může být příklad neutrálního Finska. Ukrajinští politici tuto radu nevyslyšeli a evropští využili jejich iluze.

“Až příliš často je ukrajinský problém zobrazován jako rozhodný boj: půjde Ukrajina na západ nebo na východ. Ale pokud chce Ukrajina přežít a prosperovat, nesmí se měnit na baštu jedné strany proti druhé. Měla by být mostem mezi nimi”, napsal Kissinger.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová