Ruská kniha “chyb” USA v Sýrii zatřásla Radou bezpečnosti OSN

Avatar
Původní autoři

1. 11. 2016   zdroj
V pátek začalo Rusko jménem předsedy Rady bezpečnosti OSN distribuovat zajímavý dokument – “Bílou knihu” o Sýrii. Kniha obsahuje případy, kdy koalice vedená USA uskutečňovala, jak se dříve vyjádřil John Kerry, “chyby”, jež je zcela možné kvalifikovat jako válečné zločiny.
Akce “umírněné opozice” jsou do dokumentu zahrnuty také. Kromě toho byly shromážděny statistické údaje o úspěších operace VKS Ruska a poskytování humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu v Sýrii, o počtu osvobozených osad, zničených teroristech a také o počtu uprchlíků, kteří se vrátili do místa svého trvalého pobytu.

Na práci nad “Bílou knihou” se podílela ministerstva obrany a zahraničních věcí Ruska a také odborníci Ústavu orientálních studií Ruské akademie věd.

Jak uvedl zdroj Izvestií v OSN, “Bílá kniha” byla přeložena do angličtiny a šířena k dalšímu obeznámení.

Připomeňme, že 21. října koalice zaútočila na pohřební průvod ve městě Daquq v okolí Kirkúku (Irák). Piloti považovali shluk lidí za teroristy. Ve výsledku zahynuly desítky civilistů.

Stojí také za připomenutí, že poslední úder amerických letců na syrskou armádu u Dajr az-Zaur si vyžádal životy desítek vojáků. Později John Kerry v rozhovoru se Sergejem Lavrovem konstatoval, že to byla chyba, a zřejmě si myslel, že toto prohlášení by mělo stačit jako omluva.

“Opakovaně jsme poukazovali na to, že tyto smrtonosné údery na pokojné obce, se všemi charakteristickými znaky válečných zločinů, se staly pro letectvo mezinárodní koalice téměř každodenní rutinou,” řekl oficiální zástupce Ministerstva obrany Ruska Igor Konašenkov, když komentoval úder, který zasáhl pohřební průvod v Iráku.

Pozorně sledujeme situaci v Iráku, kde probíhá od 17. října operace iráckých bezpečnostních sil, s leteckou podporou mezinárodní koalice, na zablokování teroristů DAEŠ v Mosulu. Jenom za poslední den bylo mezinárodní koalicí uskutečněno 22 vzletů taktického letectva a čtyř bezpilotních prostředků, které zasadily 19 úderů na různé objekty na území Iráku”, řekl Igor Konašenkov.

28. října stálý zástupce Ruska při OSN Vitalij Čurkin sdělil, že Rusko předalo Radě bezpečnosti OSN srovnávací analýzu plnění rusko-amerických smluv o Sýrii.

Agentura TASS zveřejnila jeho prohlášení, v němž konstatoval: “Budeme-li mít objektivně zmapovanou situaci, pak myslím, že bude jednodušší pokusit se najít cestu vpřed.” Jak dodalo ministerstvo zahraničí RF, zpráva “jasně ukazuje výsledky práce Ruska, zaměřené na mírové urovnání v SAR a boj proti mezinárodnímu terorismu.”

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová