Turecko žádá revizi hranic v Evropě

Avatar
Původní autoři

24.11.2016  PodSmetákem

Recep Erdogan během konference o nové strategii národní bezpečnosti Turecka přišel s prohlášením, že je na čase přehodnotit dohodu z Lausanne z roku 1923. Tento dokument garantuje egejské ostrovy ve prospěch Řecka, stejně jako hranici s Bulharskem. Na evropské straně to vyvolalo vlnu zděšení.

Země Balkánského poloostrova sdílí nyní strach z budoucnosti, jelikož dosavadní politika zemí Evropské unie či NATO v tomto regionu velké naděje na jistotu nevzbuzuje. Turecko se po nepovedeném puči stalo definitivně diktaturou, která bez rozpaků masakruje opozici vnitřní a bez zaváhání útočí na území sousedních zemí. Sebevědomí Erdogana roste každým dnem. Unijní politika se vůči státu, který dlouhodobě porušuje všechna civilizační pravidla, stále více ohýbá do poklony, která jejím členským zemím u Bosforu velké naděje nedává.

„Budoucnost se musí plánovat na základě pečlivého čtení minulosti“, řekl Erdogan. „Turecko vybuduje větší stát, než je nyní s pomocí Alláha“. Říká též, že „Lausannské dohody nejsou posvátný text.“

Erdoganovy projevy rozdmýchávají velkoosmanské nostalgie celkem pravidelně, naposledy přišel s nápadem přebudovat chrám svaté Sofie (nyní muzeum) opět v mešitu a soustředit kolem ní muslimy z celého světa. Útok na mírovou smlouvu z Lausanne jde však ještě dále, je zpochybnění architektury celého regionu. Erdogan byl zcela konkrétní, dokonce v číslech, mluvil o třech milionech čtverečných kilometrů, které „byly odňaty a někteří pak ještě našli důvod k hrdosti.

Jak ukazuje osud Kurdů (nejen) v aktuálním syrském konfliktu, mocnosti bez zaváhání obětují své spojence, pokud to pro ně tak bude pohodlnější. Jediní, kdo jsou si v tuto chvíli proti Turkům jistí, zůstávají Arméni. Rusové tam po střetech v Náhorním Karabachu letos nechali své lidi a dali jasně najevo, že Arménie i Ázerbájdžán jsou stále místy ruského zájmu. Stejně tak existuje červená linie, kam se Ankara může pustit na jih v boji proti IS, respektive Kurdům. Ale ostrovy v Egejském moři či jižní Bulharsko? Jaký z článků Severoatlantické smlouvy aktivovat, pokud se do sebe pustí členské státy? Aktuálně jsou na tom evropské státy vojensky tak, že by Turky zastavily nejdřív u Vídně a to za předpokladu, že se obětují Srbové. Ale udělají to podruhé?

(stv)

Zdroj: http://www.dnes.bg/world/2016/11/23/s-pogled-v-istoriiata-erdogan-ospori-lozanskiia-dogovor.323310