Avatar
Původní autoři

6. 12. 2016    zdroj
Situaci, jež se vyvíjí kolem Sýrie po zvolení prezidentem Spojených států Donalda Trumpa, a postoj k Sýrii jejích nejbližších sousedů, komentoval v autorském pořadu “Neobvyklý týden” šéfredaktorky Pravdy. Ru Inny Novikovoj vojenský expert a bývalý šéf izraelské zpravodajské služby Nativ Jakov Kedmi.


Obama vydal pokyn na likvidaci pohlavára Al-Nusry…

Spojené státy jsou vcelku demokratickou zemí. A když bude k dispozici oficiální sdělení od těch, kteří mluví jménem orgánů, že byl tento pokyn vydán, pak to bude možno považovat za pravdu. Zatím o tom mluví nějaké agentury, které již nejednou vydaly zprávy, ale pak se zjistilo, že všechno, co řekly, není zcela přesné. Proto bych byl opatrný v souvislosti s takovými informacemi. Vážná zpráva vyžaduje potvrzení oficiálních amerických úřadů.

Je překvapivé, že agentury vydávají vážné zprávy bez potvrzení.

Říkají to, co je pro ně výhodné. Pro ně je důležitá sledovanost, odpovědnost přece nemají. Neslyšel jsem, že by někdo z těch, kteří šíří chybnou informaci, někdy nesl odpovědnost. Dostali jsme tuto informaci, sdělili jsme ji. My jsme ji přece nevymysleli, nám ji sdělili, kdosi zatelefonoval a řekl, my jsme ji vydali. Oč jde? Zákon jsme neporušili.

Pokud zveřejní padělaný dokument, který je údajně od prezidenta nebo ministra obrany nebo ministra zahraničí, a bude dokázáno, že tento dokument padělali, pak budou souzeni. Ale v případě, že otiskli padělaný dokument, musí být dokázáno, že jej padělali – jinak je to také beztrestné. A v tomto případě dokonce žádný dokument není.

Pozorný čtenář musí věnovat pozornost zdroji této informace, do jaké míry tato informace odpovídá skutečným prohlášením orgánů. Zatím tomu tak není. To znamená, že zdroj se odvolává pouze na jakési neznámé anonymní kruhy. Takže takto je nutné tuto zprávu chápat.

Rád bych slyšel vaše prognózy o Sýrii. Je možné, že s příchodem Trumpa USA trochu změní názor a že dospějeme k tomu, že budeme společně bojovat proti teroristům?
Dívám se na to takto: pokud to bude možné – pak uvidíme, ale teď tomu tak není, je třeba jednat v podmínkách, které existují. To znamená, že boj proti terorismu, který dnes probíhá, musí pokračovat v tom rámci, v němž je prováděn. V jiných podmínkách je možno použít jinou taktiku. Když zafunguje politický faktor, pak bude možné se rozhodnout, kde použít politiku a kde vojenskou sílu. Zatím politický faktor nefunguje, takže je nutné používat vojenskou sílu.

Premiér nebo prezident Iráku (nepamatuji si kdo) řekl, že akce na hranici mezi Irákem a Sýrií budou vymezovat se syrskou vládou. To znamená, že tím de facto říká, že budou hovořit s vládou Sýrie a vláda v Sýrii je jen jedna, není jiná moc v Sýrii než moc Bašára Asada. A když to říká hlava sousedního státu, ví, že bude jednat právě s touto mocí.

Mimochodem, nikdo nevěnoval pozornost prohlášení tureckého premiéra.

Co řekl?

Že jejich letadla nelétají přes Sýrii. Turecké letectvo na syrské obloze nepůsobí. Proč to řekl? Turecké letectvo na obloze Sýrie nelétá. V Iráku na obloze ano, ale na obloze v Sýrii ne. To znamená, že bez povolení syrských orgánů nelétají nad Sýrií. A pokud Turecko začalo respektovat svrchovanost Sýrie nad Sýrií, je to první krok k tomu, aby Turecko pak začalo respektovat svrchovanost Sýrie i na syrské zemi.

Nedávno byl u nás novinář, kolega ze Sýrie, a ten konstatoval, že si nesprávně představujeme situaci u nich v zemi. Každý říká, že Sýrie je zničená, že je v troskách. Ale ve skutečnosti v Damašku hrají divadla…

Pokud si někdo myslí, že Sýrie je to, co se děje v Aleppu, tak to není celá Sýrie. Tam, kde neprobíhají boje, lidé žijí. Až boje skončí, začne obnova Sýrie.

Lidé se zvedli, opustili domovy ne proto, že někdo napsal nějaký příspěvek na internetu. Šli do Turecka a Evropy, protože neměli kde bydlet. Válka skončí a země se vrátí k normálnímu životu. A lidé se sami vypořádají s tím, kdo bude tuto zemi vést. Syřané mají na to dost vlastního rozumu.

Besedovala Inna Novikova, k publikování připravil Sergej Valentinov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová