O odboru proti dezinformacím (jenž má hlavně sloužit v boji proti ruské propagandě), který na Ministerstvu vnitra zavádí ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD

Avatar
Původní autoři


Luděk Prokop
15. 12. 2016
Tak jsem si přečetl v Parlamentních listech článek o tom novém odboru MV, jak má hlavně sloužit v boji proti ruské propagandě. Jak už jsem na štíru s vírou v cokoli, co tvrdí někdo z ČSSD, (výjimky, jakou je např. Foldyna lze pominout), okamžitě mi naskočily pochybnosti. Jsem totiž přesvědčen, že záplavou lží a dezinformací, nelze bojovat s žádnou propagandou, byť by si tu a tam nějakou tou lží a dezinformací ta ruská, občas vypomohla. A sice, v daných souvislostech ani v případech, kdy bude záplava lží a dezinformací podepřena jakoukoli cenzurou informací ať již pravdivých, nebo méně pravdivých.

 

A protože mne vedení ČSSD naučilo nevěřit naprosto ničemu z toho, co vyhlašuje, nemohu uvěřit tomu, že nový odbor má sloužit pouze boji – proti ruské propagandě.
Jaký boj proti ruské propagandě, když existují nevyvratitelná fakta o rozšiřování paktu NATO, (přesně v opačném trendu, než bylo, (v souvislosti se sjednocením Německa), slibování o nerozšiřování paktu NATO, notabene když existují nevyvratitelná fakta ohledně obkličování Ruska základnami NATO, fakta o rostoucím počtu provokačních cvičení jednotek NATO, poblíž ruských hranic?
Jak lze donutit občany, aby uvěřili tomu, že agresivní nárůst počtu provokačních cvičení poblíž ruských hranic, má sloužit ryze obraným účelům pro zastrašení agresora?  A každá reakce Ruska, ve formě posílení obranyschopnosti svých hranic, že dle posuzovatelů ze západního „tolik mírového tábora“, je agresí? Že posílení obranyschopnosti vlastních hranic znamená agresi?  Na to sotva postačí jakýsi odbor proti dezinformacím. Raději ani nezmiňovat vměšování paktu NATO do záležitostí cizích států. Kdy korunovanou propagandistickou perlou od ikony naší demokracie – bombardování cizího území, bylo nazváno bombardováním humanitárním.
Tak na tohle všechno nemůže stačit ani deset odborů proti dezinformacím, ať již v boji proti ruské propagandě, nebo v boji proti jakékoli jiné propagandě.
Předpokládejme, že není tolik nakumulované blbosti v ČSSD, aby vše co je výše uváděné nebralo její vedení v potaz. Tož se zamysleme, o co tak asi zřízením odboru proti dezinformacím, může ve skutečnosti jít. Vyjdeme-li při tom z výsledků krajských voleb a z průzkumů volebních preferencí, stále více stresujících pro samotnou ČSSD, která ne a ne se z pádu preferencí vymanit, dojdeme k logickému závěru.
Zřízení odboru proti dezinformacím, při „šikovném“ jeho využití (o čemž v aspektu šikovnosti lze předem úspěšně pochybovat, vzdor nespornému úspěchu s vnitrostranickým pučem, takhle to mimo stranu opírající se o stranické kádry, jinak kariéristy, ve veřejném prostoru prostě nefunguje).  Může v chorém myšlení a v scestných představách vůdců ČSSD posloužit, jako prostředek pro získání voličů při volebním klání, v zajetí myšlenky, že je nezbytné zvítězit za jakoukoli cenu, bez ohledu na kohokoli a cokoli. Mohlo by dobře posloužit i pro případné švindlování při sčítání hlasů. Nevím, v tomhle našem demokratickém systému je možné cokoli.
Dezinformační odbor vlády ČSSD, proti dezinformacím. Podobně na tom může být TOP09, s níž nachází ČSSD, zásluhou upadání volebních preferencí na cestě do ztracena, čím dále více, (určitě potají), podstatný, společný styčný bod – volby. Gazdíková parta prchá z potápějící se lodi, (jako všechny krysy), a bude se snažit distancovat.
Dále si dovolím uvést výběr z řady vyjádření politiků k zřízení odboru MV proti dezinformacím, s malým komentářem.
Prezident Zeman:To je takové svinstvo. To je návrat do totality. Já budu posuzovat, které názory jsou správné, které nesprávné? A přitom posuzovatelem bude totální blb,“…. Toto jeho vyjádření lze považovat za zcela adekvátní danému problému. Dlužno dodat, že aspekt pravděpodobné souvislosti s možností ovlivnění voleb, není prezidentem žádoucím způsobem zmíněn.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o slovech prezidenta o novém odboru na Chovancově ministerstvu myslí. Poměrně velká část z nich se Zemanem souhlasí a varuje, že jde o návrat k totalitním praktikám.
Tak se podívejme jak kdo a podle čeho.
Předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip odpověděl. „Za tak hutnou zkratku si prezident zaslouží klobouk až k zemi. Sám jsem se k tématu veřejně vyjádřil už několikrát. A to i v kontextu nedávné rezoluce Evropského parlamentu, která staví ‚ruskou propagandu‘ na roveň mediálním zvrhlostem Islámského státu.
KSČM tomuhle problému rozumí velice dobře.
První místopředsedkyně ODS Aleksandra Udženija:
Byť s panem prezidentem ve většině věcí nesouhlasím, v tomto naopak ano. Stále více se ukazuje jako pravdivé moje tvrzení, že socialisté a evropské elity mají lidi za nepřemýšlející stádo. Oni jsou přesvědčeni, že jejich posláním je organizovat nám životy a usměrňovat myšlenky. Vůbec si neuvědomují, že lidé toho mají plné zuby,“.
ODS se snažit musí, chce-li nějaké hlasy získat. Navíc k vyvolené dvojce ČSSD – TOP09, zřejmě v daném konkurenčním prostředí nenáleží.
Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.
„Ona hlavně celá myšlenka je blbá, pokud se tváříme, že žijeme v demokracii. Pokud někdo prokazatelně lže, dehonestuje nebo dezinterpretuje informace, pak by tu měl být standardní nástroj, jak se mediální manipulaci bránit. Tím nástrojem není nějaký odbor, ale systémové řešení – tedy prosazení práva na pravdivé informace a zavedení povinností pro všechna profesionální média, aby informovala pravdivě a nezkresleně – a tato povinnost musí být kontrolovatelná a vymahatelná, protože pravda je, že dezinformační kampaně tu běží již mnoho let a bohužel za nimi nestojí Rusové, ale našinci, a jejich orientace je většinou spíš protiruská či protitrumpovská, protizemanovská, protiokamurovská. A pravda je, že není reálná možnost se domoci objektivity nebo vyváženosti, a to zejména u veřejnoprávních, tedy veřejností placených médií“.
Opět „jen“ vyjádření „populistické“, což jako vždy při populismu, znamená vyjádření toho, co si mnozí lidé již dávno myslí a uvědomují. V daném kontextu, je to silná stránka Tomio Okamury, mainstreamem zhusta a velice pokrytecky napadaná.
Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na dotaz nereagoval. Může být, že v zajetí příznivých průzkumů preferencí, při vlastnictví některých médií, se něco takového zařadilo pod jeho rozlišovací schopnosti.
A tak se dostáváme k dalším preferenčním propadlíkům z TOPO09.
Senátor TOP 09 Tomáš Czernin.Pociťuji sílící vliv lživé ruské propagandy a cítím potřebu demokratických zemí se tomu bránit. K osobním útokům mezi jednotlivými politiky se nebudu vyjadřovat. To není cesta ke zlepšení politické kultury“. Typicky od Top 09 – v souladu s výše uvedenými slovy o problému s volebními preferencemi, kdy kráčí ruku v ruce s ČSSD do ztracena, tak to začíná být jejich společný boj.
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, co by zástupce lidovců, vždy vysoce loajálních s jakoukoli vládní stranou, včetně KSČ: „Myslím si, že s dezinformacemi je nutné bojovat. Tajné služby České republiky to potvrzují,“ K tomu lze po nepochopitelném úspěchu v krajích dodat – tradice je tradice. Výjimku potvrzují záležitosti jako revize církevních restitucí, nebo bratrský souzvuk s neskonalou přízní sudetskému lancmančaftu. (Což vládní straně, ani lidovcům a jejich voličům, vůbec nevadí při společném škození ČR a po zavedení odboru proti dezinformacím, nejspíš ani vadit nikterak ani nemusí).
Vyjádření válkychtivého kariéristy, vysoce postaveného potentáta NATO, s evidentní zeleně psychickou stupiditou, která velí a nařizuje, že propaganda je povinna označovat válečného agresora za obránce míru a naopak, toho, kdo válku evidentně rozpoutat nechce, musí označit za válečného agresora. Pro takový případ válečného horlení je z MV připravovaný odbor proti dezinformacím, nanejvýš žádoucí. Přestože žádnou věrohodnost pro většinu, co válku nechce, tomu žádný nový odbor MV nedá. Hlavně když jinak smýšlející bude možné podchytit a případě eliminovat. Prostě po vojensku.
O nic přeci nejde, jenom o přípravu spravedlivého konečného řešení existence lidstva. A lidé nechť dají požehnání závěrečnému aktu. Může být, že Petr i Pavel si namlouvají, jak báječně se jim bude žít bez toho Ruska. My s ohledem k našim dětem i jejich dětem, to vnímáme holt jinak než generálové a žádné nově zřizované odbory MV, proti dezinformacím, to změnit nemohou.