Začal Chovancův tichý puč proti Sobotkovi?

Avatar
Původní autoři

Radim Valenčík
21. 12. 2016       RadimValenčíkPíše
Po útoku na vánoční trh v Berlíně se jednoznačně promerkelovsky orientovaný premiér Bohuslav Sobotka zdržel komentářů ke klíčovým otázkám s výjimkou vyjádření solidarity německé vládě.
Úplně v odlišném duchu a velmi tvrdě vystoupily dvě velmi významné postavy ČSSD – předseda výboru pro bezpečnost PS Roman Váňa ministr vnitra Milan Chovanec. Oba se k merkelovské německé vládě vyjádřili nečekaně velmi kriticky. A to tak, že stojí za to se na to podívat ze záznamu.


Roman Váňa od 91. minuty pořadu Speciál ČT 24 – Útok v Berlíně, viz:
Vybral jsem jen některé z jeho formulací. Na otázku moderátora “Je možná ukázat na viníky mezi politiky?” odpověděl (zkrátil jsem a přepisuji to nejdůležitější):
“Projev paní Merkelové byl úplně mimo: Jsem otřesena, modlím se… Krásné fráze. Je to, jako kdyby se vyjadřovala k železničnímu neštěstí a ne teroristickému útoku. Kancléřka má zabránit, aby se takové věci staly. “Modlím se”, to tady není na místě. Musí dělat vše, aby se to nedělo. Některé kroky Německa, které šly i mimo mezinárodní právo k tomu, co se děje, přispěly. Měli bychom odstoupit od šílené snahy, kterou vyvíjí Evropská komise, odzbrojit evropské obyvatelstvo, které legálně drží své zbraně. Tlak na evropské státy v tomto směru je šílený a nic neřeší. Je to proti smyslu boje s terorismem.”
Zanedlouho potom ministr vnitra Milan Chovanec v pořadu Události, komentáře ČT 24 od 15. minuty pořadu Váňu doplnil, viz:
Nejdříve Chovanec uvedl: “Islámští teroristé nemají v ČR takové zázemí jako v Německu a dalších zemích.”
Na otázku moderátora, jak se dívá na Babišův výrok, že za útok může jednoznačně politika kancléřky Merkelové, po menší oklice uvedl (kráceno):
“Migrační vlna s sebou přinesla velké riziko, na které jsme mnohokráte upozorňovali, Evropa nemůže pouštět se lidi bez jakékoli kontroly, Německo udělalo velkou chybu, že sem proudily obrovské davy lidí bez jakékoli kontroly. To je to, co se musí změnit. Je to obrovské bezpečnostní riziko, že se zde potulují lidí bez jakékoli identity a  kontroly.”
Obě vystoupení nelze chápat jen jako projev neloajality Sobotky, který je loajální k Merkelové. To je spíše příprava útoku na Sobotku.
Pozice Merkelové se s blížícími se velkými zářijovými volbami v Německu může ukázat neudržitelnou a v tom případě se do podobné situace dostane i Sobotka u  nás. Bez ohledu na to, jak proběhne sjezd ČSSD. 
P. S.: Chovancův fámulus Janda by ovšem výroky svého ministra vnitra označil za typický projev Putinovy propagandy, která se snaží útočit na demokraticky zvolené představitele EU a rozvracet ji.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4101-zacal-chovancuv-tichy-puc-proti-sobotkovi.html