Prohlášení “Ne základnám”

Avatar
Původní autoři

16. 1. 2017
Veřejnost má právo kontrolovat práci zvolených zástupců na všech úrovních.
Protestujeme proti pokusu předsedy Poslanecké sněmovny ČR Jana Hamáčka, poslance Martina Stropnického ve funkci ministra obrany, poslanců Davida Kádnera, Ivana Gabala, Marka Ženíška a poslankyně Jany Černochové Jany Černochové nás tohoto práva zbavit.


Jejich návrhem na změnu Ústavy ČR článku 43 Armáda České republiky má poprvé, za svou existenci má ztratit charakter obrany a nabývá charakter agresora. Má se stát armádou útočnou. Takovouto změnu nelze odůvodnit, maskovat tvrzením, že by se mělo jednat o záchranu našich občanů v zahraničí, neboť vlastní návrh v žádném případě nelimituje, nebrání nasazení naší armády v zahraničí pro jiné účely. Usnesení Výboru pro obranu navrhuje, že vláda vyslat Armádu České republiky na území cizího státu do operace bez souhlasu státu, na jehož území bude operovat.

Rozhodovací moc je předána do rukou ministra obrany Martina Stropnického, kdy se prakticky vláda a fakticky zákonodárný sbor se zbavil odpovědnosti.

Varujeme občany před snahou některých zákonodárců před pokusem o rušením demokratických principů při přijímání ústavních zákonů.

Za “Ne základnám” Václav Novotný