Rusko nebude obětovat bezpečnost kvůli zrušení sankcí, prohlásil Kosačev

Avatar
Původní autoři

16. 1. 2017   zdroj

“Zrušení sankcí rozhodně není pro Rusko samoúčelné. A dokonce ani strategický cíl, pro nějž bychom měli něco obětovat, tím spíš v oblasti bezpečnosti. Považujeme je za špatné dědictví odcházejícího týmu Bílého domu, které je třeba ponechat minulosti”, řekl v pondělí RIA Novostem předseda výboru Rady federace RF pro mezinárodní záležitosti, Konstantin Kosačev.


Poznamenal také, že by nepospíchat “s přikládáním slovům zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o možné “výměně” jaderného odzbrojení za zrušení sankcí statusu oficiálního návrhu”.

Kosačev připomněl, že to všechno bylo řečeno v rozhovoru jako úvaha, jako jedna z možností: Trump podle něj poznamenal, že “jaderných zbraní by mělo být mnohem méně, je potřeba jejich množství velmi výrazně snížit”.

Podle ruského senátora je toto téma samozřejmé, neboť je určitým způsobem exklusivitou dvou největších jaderných mocností světa. “Z tohoto důvodu je téměř vždy přítomno v našich vztazích. Odcházející americký vůdce (Barack Obama – pozn. red.) také začal pokusem o “restart”, který symbolizovala dohoda START”, řekl politik.

Kosačev se domnívá, že Trump by měl pečlivě prostudovat důvody, kvůli nimž se podstatné odzbrojení nerealizovalo. “Když zavrhneme ty demagogické (“agresivita a revanšismus Ruska”), bude zřejmé, že jednou z hlavních překážek je realizace plánů globální protiraketové obrany USA a také navazující snahy USA zajistit si jednostrannou převahu v jiných oblastech – rozvoj infrastruktury NATO, konvenční zbraně, vysoce přesné zbraně, bezpilotní aparáty, militarizace vesmíru”, řekl poslanec.

Posteskl si, že předchozí americká administrativa přivedla stav vztahů mezi oběma zeměmi do takového stádia, kdy je v zásadě obtížné hovořit o odzbrojení – tak vysoký je stupeň nesmiřitelnosti v současném washingtonském establishmentu. “Snížení napjatosti této hysterie je bezpodmínečným a zřejmým předpokladem pro jakákoliv jednání”, řekl Kosačev.

Senátor také konstatoval, že Rusko není proti diskuzi o tématu odzbrojení v jaderné oblasti. “Samozřejmě že jsme připraveni pokračovat v tomto procesu a přivítáme případné konstruktivní návrhy ze zámoří. Když dvě světové jaderné mocnosti ukážou schopnost se domluvit ve strategické oblasti, bude to důležitý signál pro celý svět”, uzavřel vedoucí výboru Rady federace.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová