Syrská armáda poslala na onen svět téměř 2000 teroristů, ale nepřišla při tom ani o jediný náboj

Avatar
Původní autoři

28. 1. 2017     zdroj
Autorství tohoto plánu je často připisováno důstojníkům Generálního štábu RF, což je zcela správné, ale do života jej uvedla syrská armáda. Syrská provincie Idlib je jednou z nejzmiňovanějších územních jednotek Syrské arabské republiky. Právě tam jsou z celé Sýrie sváženi teroristé nejrůznějších skupin, kteří nechtěli mír a ocitli se v obtížné vojenské situaci.


Desítky tisíc zástupců 128 různých skupin byly autobusy, často spolu se svými rodinami, v rámci záruky centra usmíření stran, přesunuty do provincie, která je zcela kontrolována odpůrci Bašára Asada.

Existovaly počáteční obavy, že tímto způsobem se může vytvořit mnohatisícová vojenská skupina, která provede mocný úder na pozice vládních vojsk v Aleppu nebo Latakii, ale tento plán zafungoval úplně opačným směrem.

Idlib je často srovnáván s pavouky ve sklenici, kteří si vykusují své místo pod sluncem. Poslední týdny pouze potvrdily správnost plánu.

Ozbrojené střety v Idlibu získaly rozsah plnohodnotných bojů s využitím obrněných vozidel a dělostřelectva. Velké a malé bandy bojují o omezené zdroje, kterých je každým dnem méně. Největší ze skupin Al-Nusra se snaží posílit své pozice pohlcováním menších.

Jund al-Aksá, Ahrar al-Sham a několik dalších malých skupin, které se sjednotily proti Al-Nusře, se snaží udržet pozice.

Podle informačního portálu Farsnews za poslední dva měsíce přišlo v Idlibu o život nejméně 1780 teroristů v důsledku “vyřizování účtů” mezi odpůrci Asada. Autoři článku předpokládají, že ztráty jsou pravděpodobně ještě větší.

Slíbená pomoc od Obamovy administrativy nepřišla, postoj nové administrativy USA ke spolupráci se zjevnými teroristickými skupinami se zásadně mění, Turecko se musí ohlížet na Rusy …

Příznačná byla reakce představitelů syrské ozbrojené “opozice” v Astaně na nepřítomnosti představitelů Západu v jednacím síle – “nejsou zde už těmi hlavními”, “nepomohli, mohou nyní sedět v místnosti pro novináře”.

V provincii probíhají boje o “moc” a o kontrolu nad čím dál vzácnějším přísunem vojenské pomoci. Jen za poslední týden byly vyprovokovány boje téměř v tuctu idlibských osad. Zahynulo v nich více než 100 teroristů.

Počet teroristů zlikvidovaných v bratrovražedných válkách roste každým dnem, ztráty jdou do tisíců, ale syrská armáda při tom nepřišla ani o jediný náboj.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová