Tillerson: Ukrajina měla zapojit NATO, aby zabránila Rusku připojit Krym. Peskov okomentoval prohlášení Tillersona o Krymu

Avatar
Původní autoři

12. 1. 2017         zdrojzdroj
Rex Tillerson, navržený Donaldem Trumpem na post ministra zahraničí USA, prohlásil, že kyjevská vláda se měla na jaře roku 2014 uchýlit k silovému scénáři, aby se zabránilo připojení Krymu, a požádat o pomoc NATO. Rossijskij dialog oznámil, že podle Tillersona bylo Rusko s to připojit Krym proto, že využilo slabost Ukrajiny a jejích západních partnerů po “majdanu”, a absence potřebné reakce mezinárodního společenství jenom situaci Ukrajiny zhoršila.

Budoucí ministr zahraničí USA poznamenal, že kyjevské orgány měly požádat o pomoc NATO, aby jí byla poskytnuta během “ruského jara” na Krymu vojenská podpora, avšak dnes potřeba této podpory neodpadla, protože Ukrajina potřebuje pomoc pro ochranu zbytku svého území.

“Ukrajina musí dostat jakoukoli vojenskou pomoc pro ochranu východní hranice”, řekl, když odpovídal na otázky senátorů.

Jak dříve informoval Rossijskij dialog, Tillerson, který uznal poloostrov součástí území Ukrajiny, tvrdí, že Rusko “uchvátilo Krym” a že ho nevrátilo na základě projevení vůle obyvatel v referendu.

Peskov okomentoval prohlášení Tillersona o Krymu

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov okomentoval prohlášení kandidáta na post ministra zahraničí USA Rexe Tillersona o Krymu.

“Víme, že rozprava byla ukončena. Je to jeho postoj, bereme jej na vědomí. Samozřejmě že ruská strana bude i nadále trpělivě vysvětlovat podstatu tohoto problému”, řekl Peskov.

Dříve Tillerson oznámil, že neuznává právo Ruska na Krym. Později dodal, že nová administrativa uzná znovusjednocení Krymu s Ruskem pouze v případě, že bude zpracována verze, která bude vyhovovat Ukrajině.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová