Zrůdná manipulace Novinek.cz: Jak se vyrábějí fake news v Česku

Avatar
Původní autoři

Petr Vavruška
13. 1. 2017      Outsidermedia (NR zasláno autorem)
V současné době jsme svědky bezprecedentní kampaně na zdiskreditování zvoleného prezidenta USA Trumpa, nadšeně a nekriticky komentované ČT, jakož i velkou částí českého maistreamemu. Ten však v samotné produkci fake news už léta nezaostává. Po přečtení článku z 11.1.2017 „Totální kolaps zdravého rozumu na Novinkách.cz“ musím konstatovat, že v této servilní zpravodajské žumpě nejde o nic nového. Připomeňme si článek zveřejněný již téměř před dvěma roky, který je přímo školním příkladem beztrestného šíření zrůdných lži.

Zrůdná manipulace Novinek.cz

27. ledna 2015 vyšel na zpravodajském webu Seznamu článek „Osvobození Osvětimi si připomínají politici přeživší“. Jeho objektivitu posuďte sami: Před 70 lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim, ve kterém zahynulo 1,5 miliónu lidí. V bojích o tábor 27. ledna zahynulo 231 rudoarmějců, vzpomíná generál Kramnikov, který Osvětim osvobozoval. Když její vojáci otevřeli brány tábora, vyšly z něj „nekonečné davy lidí. Vypadali všichni extrémně vyčerpaně, šedovlasí staří muži, mladí, ženy s malými dětmi i náctiletí, skoro všichni polonazí,“ napsal generál a doplnil: „Od začátku bylo jasné, že v Osvětimi se statisíce lidí upracovaly k smrti, shořely nebo byly zastřeleny.“
„Ti lidé nejprve nechápali, co se děje, pak začali mávat rukama na pozdrav a křičeli. Když vojáci uviděli první vězně, báli se k nim přistoupit, protože se nepodobali lidem,“ vzpomínal před lety na osvobození Osvětimi tehdejší nadporučík Ivan Martynuškin.
Ale pak jsem se i dočetl, že přeživší Paula Lebovicsová (81let) řekla agentuře: „Mnoho lidí má na to osvobození špatné vzpomínky, ale ty mé jsou dobré. Jsem velice vděčná.“ A dále cituji údajné vyjádření agentury: „Ne všechny sovětské činy byly heroické: došlo i k případům, že sovětští vojáci po osvobození znásilnili židovské ženy, které tábor smrti přežily.“
Blogger k tomu dodává: „Je ostudné, že Poláci nepozvali zástupce země, která Osvětim osvobodila. A zdá se mi až odporné psát tady, že ruští vojáci znásilnili přeživší oběti. Když uviděli ty zubožené ženy a děti a pohřbívali své oběti, sotva měli tyto chlípné myšlenky. Ovšem dnes se napíše nevím jaká lež, jenom aby bylo Rusko znevážené“.
I když nemám o objektivitě BBC (ze kterého byly informace převzaty) valné mínění, přesto se mi nezdálo, že je schopné takovouto zrůdnou lež, a v takovémto okamžiku piety napsat. Tak jsem si původní článek BBC našel. A nemýlil jsem se.
Přeživší Paula Lebovics dnes žijící v Kalifornii, ve skutečnosti řekla agentuře AP News, že si „vzpomíná, jak ji jako malou 11 letou hladovějící dívku se slzami v očích zvedl ruský voják do náručí a něžně ji houpal. Nevím, kdo ten voják byl, ale stále k němu a dalším sovětským vojákům cítí obrovskou vděčnost. Byli naši osvoboditelé“. V žádném případě neřekla, že mnoho lidí má na to osvobození špatné vzpomínky. To ji vložil do úst redaktor serveru „Novinky.cz“, a podobně ani o tom, že sovětští vojáci po osvobození znásilnili židovské ženy, které tábor smrti přežily, není v originálním dokumentu ani zmínka.
Určitě stojí za to zjistit identitu redaktora, který původní informace takto bezostyšně zmanipuloval a ptát se jeho šéfredaktora a vydavatele na stanovisko k této obludné manipulaci.