Ivan David pro PL: Bohuslav Sobotka je silný v disciplínách, které ho udržují na čele strany, ale slabý v disciplínách, které mohou na čele udržet stranu

Avatar
Původní autoři

9. 3. 2017   ParlamentníListy
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nebude mít na sjezdu žádného protikandidáta. Může ho přesto potkat nějaké nepříjemné překvapení a v jaké atmosféře budou delegáti jednat?
Překvapení je vyloučeno, už i delegáti jsou velice pečlivě vybraní, místních organizací, jimž nebyl z okresu dodán správný předseda, velmi ubylo, a pokud existují, nemají většinu v okrese, takže z jimi vedených organizací se nikdo na sjezd nedostane. To ale neznamená, že by ve straně vládla spokojenost, a nevylučuje to, že na sjezdu někdo promluví jinak, než se současnému vedení líbí. Ale bude to naposledy, protože ČSSD je demokratická.

Dotaz na atmosféru souvisí s výrokem vlivného právníka Miroslava Jansty, který je považován za významného zákulisního hybatele sociální demokracie, že jakákoli diskuse je v ČSSD naprosto umrtvená a že strana kvůli svému předsedovi umírá, protože zabetonoval jakoukoli diskusi. Co je pravdy na tomto tvrzení a na hlasech, že jakkoli je Sobotka, řekněme, slabý, mnohé dokáže šikovným způsobem, jak uváděl časopis Týden, zařídit jeho pravá ruka Radek Pokorný?

Jansta řekl to, co je všeobecně známo. Sobotka je silný, a to v disciplínách, které ho udržují na čele strany. Je ovšem slabý v disciplínách, které mohou na čele udržet stranu.

Jak od Miroslava Jansty, tak od šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla zaznělo, že kandidátem na předsedu ČSSD by měl být Lubomír Zaorálek, protože je to klasický levicový intelektuál, který umí rozproudit diskusi. Co si o jejich doporučení myslíte?

O Lubomíru Zaorálkovi jsem se nedozvěděl nic, za to jsem se dozvěděl, jak si Plesl a Jansta představují levicového intelektuála. Nebo možná, jak chtějí, abychom si ho představovali my.

Post v čele strany by měl Bohuslav Sobotka obhájit, ale těžší to může mít Milan Chovanec, jehož vyzyvatelem v souboji o křeslo místopředsedy bude Jeroným Tejc. Co by případná větší podpora pro protikandidáta, i kdyby neskončila Tejcovým vítězstvím, mohla přinést? A jaký průběh lze očekávat u volby řadových místopředsedů?

Volby jsou opravdu přísně tajné, ale známé jsou postoje delegátů. Na základě těchto postojů se totiž stali delegáty. Jakákoli podpora, která neskončí vítězstvím, přinese více potíží Jeronýmu Tejcovi. Při volbě řadových místopředsedů to dopadne jako na minulém sjezdu, kde jsem ještě byl jako delegát. Nyní už nejsem členem a nebyl bych delegátem, ani kdybych nevystoupil. Totiž rozdíl v počtu hlasů pro zvolené a nezvolené bude značný. Delegáti jsou znovu na sjezdu svými formálními nebo neformálními šéfy seznamováni s přáním vedení, aby na ně nezapomněli. Mohou si ho vzít za plentu jako tahák.

Bohuslav Sobotka se snaží ČSSD s pomocí Vladimíra Špidly, Tomáše Prouzy a mladých sociálních demokratů směřovat k tomu, čemu se říká liberální levicová linka, častokrát i zelená, možná snad i proimigrační či proněmecká. Jak s tím uspěl a jakou má v tom podporu? Máte poznatky o tom, jak probíhá diskuse mezi liberálně levicovými lidmi, kterými se obklopuje Sobotka, a zbývající částí strany?

Nemám informaci o tom, že by probíhala diskuse, ta neprobíhá již léta. „Zbývající část strany“ je umlčena a podléhá emigraci.

Miloš Zeman se nemýlil, když řekl, že se v politice jezdí buď vlevo, nebo vpravo. Středem se jenom předjíždí. Tentokrát se středem předjíždět nebude. Ostatně je stále nejasnější, co je „levice“ a co je „pravice“. Údajné extrémy získávají popularitu právě proto, že „etablované“ strany nejsou schopny řešit ani problémy, které samy způsobily, a také nemají nejen „plán B“, ale ani „plán A“.

Jaké jsou reálné vztahy mezi předsedou ČSSD a regiony? Existují vážné výhrady k Sobotkově práci v čele strany a lidé se jen bojí o nich mluvit, nebo případné problémy nejsou až tak podstatné?

Předseda potřebuje ovládnout většinu regionů, říká se tomu „získat podporu“. Většinou se spojí Morava s nějakým lidnatým krajem v Čechách a rozdělí si prebendy. Jihočeský nebo Karlovarský kraj jsou většinou irelevantní. Proto máme ve stranách nejvyšší funkcionáře z Moravy, a přesto Moraváci nadávají na Prahu.

Vážné výhrady k Sobotkově práci existují. Copak by se vám líbil šéf firmy, která vás živí, jestliže svým vedením společnosti ohrožuje vaši budoucnost? Ale v naději na aspoň krátkou budoucnost budete asi mlčet. Nebo včas odejdete. Nikomu se nechce vylézt ze zákopu.

Říkal se takový vtip: Jaký je rozdíl mezi ODS a ČSSD? Půl roku!

Průzkumy už delší dobu nepřisuzují sociální demokracii nijak hvězdný výsledek. Lze od delegátů sjezdu čekat spíše to, že budou hlasovat tak, aby udrželi své současné pozice, nebo u nich může převládnout strach, že o ně přijdou, pokud v ČSSD nedojde k nějaké změně, která by mohla přivodit růst volebních preferencí?
Odpověděl jsem částečně v předchozí otázce. Jestliže si Sobotka přivlastnil veškerou moc, pak má také veškerou odpovědnost a patolízalové a nohsledi mu nepomohou. Lidé s touto mentalitou jsou málokdy tvůrčí. Proto si ostatně vytvořili tuto životní strategii.

Jaká je nálada v sociální demokracii ohledně podpory Miloše Zemana jako oficiálního kandidáta ČSSD? Čím by mohli jeho příznivci ve straně projevit na sjezdu svůj potenciál, nebo budou mlčet a projeví se až po podzimních – nejspíš prohraných – volbách?

Je to takové téma, že se o něm, myslím, pokud možno nebude příliš mluvit. Bude-li se mluvit, bude to kontraproduktivní. Příznivci Miloše Zemana, kteří jsou dosud v řadách této strany, projeví svoji preferenci ve volbách.

Sociální demokracie zveřejnila nedávno návrh progresivního zdanění, což by měla být vlajková loď jejího volebního programu. Od levicové strany to překvapivé není, ale přece jen ČSSD je u moci už více než tři roky a přichází s tím teprve s výhledem na nové volby. Prosadila vůbec za dobu vládnutí nějaké opravdu zásadní levicové věci?

Je to zoufalý pokus zaujmout. Bude to jako s „bojem proti církevním restitucím“. Navíc na to podruhé nikdo neskočí. Nevěříme nikomu, kdo nedrží slovo, nebo dokonce ani slabiku.

Jak má reagovat běžný sociální demokrat, když za ním přicházejí lidé s dotazy: Proč nejste dost levicoví, proč nepodporujete Zemana, proč neočistíte stranu od korupce a klientelismu, co migrační krize? Nejsou právě tohle důvody, proč ČSSD od minulých voleb tolik ztratila?

Řadový člen strany je v té straně proto, aby mohl manifestovat svůj postoj. Jakmile se musí stydět a chodit vedlejšími ulicemi, ztrácí pro něj členství smysl. Strana zdegeneruje do strany nositelů prebend. A to je konec.

Za levici se dnes vydávají „sluníčkáři“. Rozhodně jí nejsou. Jsou na cestě slepou ulicí. Miloš Zeman není nijak zvlášť levicový. Je liberál. Příliš autenticky levicový ani být nemůže. Na podporu by to nestačilo a téma pravice – levice dočasně ztratilo na významu. Dnes jde o holé přežití.

Stranu od korupce a klientelismu, což je také korupce, vyčistit nelze a ideálů pro uplatnění idealismu se jaksi nedostává. Prohrává strana, která nedokáže vystihnout, co si lidé přejí. To se ČSSD daří stále méně. Tak se priorita mění na „každý den dobrý“, a tím se vyhlídky ještě zhoršují.