Přední britský list otevírá čtenářům oči a poukazuje na dvojité standardy Západu a rusofobii

Avatar
Původní autoři

28. 3. 2017   zdroj (kráceno)
Britský deník The Guardian, nejčtenější britský list na internetu, postupně začíná vracet své čtenáře k realitě, a kupodivu, i prostřednictvím odhalení západní rusofobie a dvojích standardů, zejména aktivně šířených v posledních měsících Obamovy vlády. Ve včerejším článku “Západ odsoudil ruské bomby – nyní koalice zabíjí civilisty v Mosulu”, který se stal jedním z nejčtenějších sobotních materiálů na internetové stránce předního britského listu, píšou noviny o tom, že tíž světoví vůdci, kteří odsuzovali Putina za smrtící nálety v Sýrii, si houževnatě odmítají všimnout, že USA se s podporou britského letectva dopouštějí krutostí proti civilistům v Mosulu.


V září, při vystoupení v Radě bezpečnosti OSN, britský velvyslanec prohlásil, že Rusko “rozpoutalo další peklo” v Aleppu. USA obvinily Putina z “barbarství”. Theresa May při každé možné příležitosti ostře kritizuje Rusko za způsobení humanitární katastrofy, “která se odehrává před našima očima”.

A v Mosulu, na severu Iráku, americké letecké údery zapříčinily minulý týden masovou smrt civilistů, zahynulo nejméně 150 civilistů, kteří se ukrývali ve sklepě. Přičemž Američané říkají, že mířili na teroristy DAEŠ. Američtí představitelé nepopírají, že tyto americké nálety zasáhly oblast Mosulu, ale o tom, kdo by měl být odpovědný za oběti mezi civilisty, “v tomto okamžiku odpověď neznáme”, řekl americký plukovník John Thomas.

Minulé úterý bylo nejméně 30 syrských civilistů zabito při jiném americkém leteckém úderu, v Mansouře, v provincii Rakka. Americká letadla se trefila do školy. Útok byl jednou z 19 misí koalice ten den.

Ano, Trump přísahal, že všechmi prostředky zničí DAEŠ; je to jeden z jeho mála jasně stanovených cílů zahraniční politiky. Ale skutečnosti, že americký vůdce nebere v úvahu ztráty mezi civilním obyvatelstvem, si Západ raději nevšímá a odsuzuje při tom pouze Rusko a vždy Putina osobně, píše The Guardian.

Oficiální představitelka ministerstva zahraničí RF Marie Zacharová se domnívá, že západní média nevěnují dostatečnou pozornost tématu humanitární katastrofy v iráckém Mosulu. Nikde nejsou uváděna konkrétní fakta o situaci uprchlíků. Podle ní se novináři tragédii “pečlivě vyhýbají”.

“Tragédii v Mosulu se globální informační prostor pečlivě vyhýbá. Vyhýbá se natolik, nakolik je to technicky možné vzhledem k rozsahu katastrofy. Další hrůzný příklad informačního klamu, uspořádaný mediálním mainstreamem”, zdůraznila oficiální mluvčí ministerstva zahraničí RF.

Zacharová, stejně jako to učinil britský list, srovnala situací s osvětlováním syrských událostí.

“Je s podivem, že se až dosud neobjevil na Twitteru v angličtině účet děvčátka, trpícího v Mosulu. Že se Christiane Amanpourová neptá každý týden na to, kolik lidí zemřelo v důsledku akcí sil mezinárodní koalice v tomto městě. Že na nejdůležitejších tiskových konferencí ve světových metropolích, v klíčových novinách a na titulních stránkách časopisů nejsou záběry, hashtagy, výrazné titulky o humanitární katastrofě v Mosulu”, napsala na své stránce na Facebooku.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Článek byl opublikován 26.3.2017