Rostislav Iščenko: Kyjev bude muset přeplácet za uhlí Donbasu

Avatar
Původní autoři
Sergej Perelesov
1. 3. 2017        zdroj
Ukrajina bude nyní kupovat donbaské uhlí stejně tak, jako nakupuje plyn Gazpromu – oklikou.
“Na Ukrajině je precedens, kdy nakupovala plyn Gazpromu jako slovenský, maďarský a polský. Kvůli tomu za něj platila o 150 dolarů více. To samé se stane s doněckým uhlím. Bude ho kupovat jako australské, jihoafrické, jakékoliv. A bude dražší. 
Podle dokumentů půjde uhlí přes přístav Novorossijsk nebo přes Charkov, kde to není zablokováno”, konstatoval Iščenko ve vysílání TV kanálu Rusko-1.

Expert se domnívá, že kromě zvýšení cen surovin Ukrajinu očekává zúžení daňové základny.

“Podniky Donbasu pracují pro ukrajinský nebo zahraniční trh. Vzhledem k tomu, že republiky nebyly uznány, produkce se od nich nebude nakupovat. Bylo sestaveno schéma, které všem vyhovovalo. Teď, když jsou blokovány, není důvod platit daně Ukrajině, protože stejně se nemůže prostřednictvím Ukrajiny prodávat”, řekl Iščenko.

Podle Iščenka souvisí blokáda Donbasu se zlomem vlivu u ukrajinské elity.

“V Kyjevě probíhá tuhý boj proti Porošenkovi, kterému je již více než rok naznačováno, že by pro něj bylo nejlepší po dobrém odejít a uvolnit cestu dalším váženým osobám. Tato blokáda je namířená proti Porošenkovi. Není odvolána, protože Petr Alexejevič ztratil silové možnosti pro její odstranění. Nemá možnost je rozehnat”, sdělil svůj postřeh Iščenko.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová