Štěpán Kotrba a Tomáš Klvaňa debatovali o Zemanovi a vážně to stálo za to…

Avatar
Původní autoři

17.3. 2017   Parlamentní listy

Miloš Zeman má šanci vyhrát v prvním kole. A že bojuje proti elitě? To jsou jen šašci. Tak argumentoval v internetovém pořadu PL TV politický a mediální analytik Štěpán Kotrba. Jeho oponent, novinář a komentátor Tomáš Klvaňa kritizoval Zemana za podlézání Číně a Rusku. Uznal ale prezidentovi mnoho zásluh. Oba se shodli v tom, že Miloš Zeman je jasný favorit prezidentské volby.
Češi jsou chytří, žádného Kisku nezvolí. 


Gambler Horáček. Pořad Horké téma s Tomášem Klvaňou a Štěpánem Kotrbou. Moderoval Radim Panenka.

Poté, co Miloš Zeman ohlásil druhou kandidaturu na prezidentský úřad, se rozproudila debata o jeho dosavadním výkonu funkce i o tom, zda má vítězství skutečně tak jisté, jak mnozí předpokládají. Právě na tyto otázky se pokouší odpovědět další vydání diskusního pořadu internetové PL TV Horké téma.

Klvaňa v některých momentech, možná překvapivě, prezidenta Zemana chválil. Později už jasně konstatoval, že podle něho současná hlava státu dělá věci, které se s touto funkcí neslučují. „Když se podíváte na média, vidíte, že rozprava i vinou Miloše Zemana zhrubla. Prezidentskou roli do jisté míry zdevalvoval,“ uvedl. Uznává ale, že prezident určuje témata a směr diskuse v naší zemi.

Štěpán Kotrba míní, že volby může Miloši Zemanovi prohrát jedině Miloš Zeman. Analytik se domnívá, že má současný prezident šanci vyhrát už v prvním kole. Zpochybnil Klvaňovo tvrzení, že Zeman válčí s elitou a akademickou obcí. „Je to opravdu elita? Nebo to jsou šašci, kteří si na elitu hrají,“ vstoupil do toho.

„Miloš Zeman má velkou šanci na vítězství. Hlavním důvodem bude dobře šlapající ekonomika vytvářející pozitivní atmosféru ve společnosti. Je jasným favoritem, bude ale záležet hlavně na tom, kdo se dostane do druhého kola. Má ale o něco menší šanci než před čtyřmi lety. Říká sice, že nebude dělat žádnou kampaň, ale to by musel zmizet na Mars,“ zmínil Tomáš Klvaňa v úvodu Horkého tématu.

Štěpán Kotrba zpochybnil, že má prezident menší šanci než v roce 2013. „Jestli ztratil jedny voliče, získal jiné,“ konstatoval. Existuje něco, čím by si Zeman mohl uškodit natolik, aby to vedlo k jeho prohře? „Miloš Zeman je autorem bonmotu, že sociální demokracii může porazit jenom sociální demokracie a Miloše Zemana může porazit zase jenom Miloš Zeman,“ sdělil.

Pokud chce někdo prezidenta Zemana porazit, nesmí proti němu podle Klvaňových slov vést kampaň. Takový potenciální protikandidát prý musí mluvit o tématech, která leží na srdci většině občanů v České republice. „Měl by to být někdo, kdo dokáže oslovit nejen tzv. pražskou kavárnu, tedy lidi z velkých měst a s určitým vzděláním a příjmem, ale také voliče Miloše Zemana,“ nastínil novinář a komentátor Klvaňa.

„Nedovedu si představit kandidáta, který by se nevymezoval vůči Miloši Zemanovi a současně byl dostatečně agendově vybaven na to, aby oslovil většinu republiky,“ reagoval Štěpán Kotrba.

Protikandidát, který by chtěl současného prezidenta porazit, nesmí podle Klvani přistoupit na osobní útoky. „V tomhle je Zeman daleko silnější, a pokud se do toho jeho soupeř nechá zatáhnout, prohraje,“ upozornil.Známá osobnost, která by dokázala Miloše Zemana porazit, neexistuje. Tak reagoval Štěpán Kotrba. „Nikoho takového nevidím a je to důvod, proč má Zeman šanci být zvolen v prvním kole. Lidé, kteří by mu mohli být důstojnými soupeři, jsou možná ještě někde na škole a učí se to,“ je přesvědčen analytik Kotrba.

Jenže na Slovenku, jak oponoval Klvaňa, také nejdřív nikdo neznal Andreje Kisku. „To byla marketingová bublina,“ poznamenal Kotrba. „Marketingová bublina, která se stala prezidentem a vlastně docela úspěšným prezidentem. Říct, že nikdo v České republice nemůže porazit Zemana je z definice nesmysl. Otázka je, jestli takový člověk bude kandidovat,“ dodal k tomu Tomáš Klvaňa.

„Tyhle marketingové hry není možné v Česku aplikovat, na to jsou Češi dostatečně chytří, dostatečně mediálně vzdělaní a dostatečně nedůvěřiví vůči všem novým osobám, než aby na to přistoupili,“ argumentoval Štěpán Kotrba.

Potřebuje nebo nepotřebuje Miloš Zeman politickou podporu ČSSD či hnutí ANO? „Od Sobotky by to byl polibek smrti,“ sdělil jasně Kotrba. „Přímou podporu ANO nepotřebuje, ale nehodil by se mu jejich silný protikandidát,“ řekl k tomu Klvaňa. ČSSD má prý z prezidenta Zemana strach.„Podíváme-li se na českou politickou scénu chladně a realisticky, máme jenom dvě velké politické osobnosti. Je to Miloš Zeman a Andrej Babiš. ČSSD ani jiná strana v sobě nemá tak silnou osobnost,“ myslí si Tomáš Klvaňa.
Jak je to se Zemanovým údajným rozdělováním společnosti? „Mám mu za zlé, že společnost dostatečně nepolarizuje, aby odlišil faleš od dolních deseti milionů, pro které chtěl být prezidentem. Dokázal ale zaujmout viditelné místo v mezinárodní diplomacii. Posunul nás z unipolárního do multipolárního světa. Oceňuji orientaci na Rusko a Čínu,“ hodnotil dosavadní Zemanovy kroky Štěpán Kotrba. Zeman prý sjednotil většinu společnosti, která za ním stojí, a sjednotil i všechny ostatní k odporu vůči sobě.
„Dobré ekonomické vztahy s Ruskem a Čínou musíme mít, jsou to důležité trhy, jenže Zeman vždycky udělá krok navíc, který dělat nemá a značí jisté podřízení se velmoci, podlézání. Třeba výrok o učení se stabilizovat společnost v komunistické Číně, která zavírá lidi do pracovních táborů za odlišné názory a mučí lidi ve věznicích,“ kritizoval Tomáš Klvaňa.

„Kulturní revoluce v Číně dávno skončila a dnešní Čína už není včerejší,“ namítal analytik Kotrba. „V Číně se stále zavírají lidé za politické názory,“ nenechal se Klvaňa odbýt. Podle Kotrby je to ale jen jiné vnímání politiky, jiné vnímání vztahu stát–občan. „Faktem je, že Čína si dbá na to, aby rozvraceči režimu byli ve vězení a neběhali na Západ hlásit, jak je Čína zlá,“ dodal politický a mediální analytik.

Závazky, které si prezident Zeman stanovil, že nepovede kampaň, nebude chodit na televizní debaty a nebude útočit ani odpovídat na útoky soupeřů, nemůže podle novináře a komentátora Tomáše Klvani vydržet. „To by byla první taková kampaň v historii politických věd a zapsal by se tím do dějin. Pokud to opravdu dodrží, tak prohraje,“ je si jistý Klvaňa. Jeho soupeř v debatě reagoval stručně. „Orel much nelapá,“ podotkl jen Kotrba.

Popularita a známost Miloše Zemana mezi lidmi je podle něho taková, že lidé budou vědět, koho chtít. „Většina pražských politologů má problém vnímat venkov deset kilometrů od Prahy jako něco, co by mělo rozhodovat v politice,“ smál se Kotrba.

A co již ohlášení Zemanovi protikandidáti? Nejvážněji se zatím mluví o Michalu Horáčkovi. Je či není podle diskutérů předčasné odhadovat, zda to bude právě Horáček, kdo se střetne se Zemanem v druhém kole? „Jestli druhé kolo bude, tak by bylo směšné, pokud si pražská kavárna a protivníci Miloše Zemana vyberou gamblera Horáčka jako kandidáta na prezidenta,“ odmítl důrazně Kotrba. „Zapomněl jsem si doma křišťálovou kouli, takže nevím. V tuto chvíli je Horáčkova kampaň velmi rozpačitá,“ znělo poslední slovo Tomáše Klvani v pořadu Horké téma.