Trumpův projev z pražské perspektivy

Avatar
Původní autoři

Eric Best
1. 3. 2017 Final Word 

Donald Trump přednesl svůj první proje vpřed americkým Kongresem. Na jeho obsah reaguje glosou v Praze žijící Američan, vydavatel internetového deníku Fleet Sheet’s Eric Best.


Zástupci českých organizací závislých na štědré podpoře od americké ambasády museli mít během včerejšího projevu Donalda Trumpa v Kongresu pocit, že se jim hroutí svět. Trump dokázal minimálně na chvíli zbrzdit rozlet svých odpůrců, což mu dává příležitost zavést do praxe některá ze svých navrhovaných opatření.

Například plán na seškrtání rozpočtu ministerstva zahraničí a USAID o 37 % a na zastavení financování „jednoho globálního projektu za druhým.“ Trump k tomu řekl, že Spojené státy respektují právo všech zemí na to, jít svou vlastní cestou, on ale očekává, že si to také sami zaplatí.

Zároveň ale Trump usiluje o historické navýšení vojenských výdajů. O své obranné politice toho včera příliš neřekl, čím víc ale mluví o „likvidaci a zničení ISIS,“ tím víc zní jako neokonzervativec z Bushovy éry, který tvrdí, že zahraniční politika Baracka Obamy byla katastrofální proto, že nesvrhl dost bomb.