Asad: experty do Sýrie nepošlou, aby nebyla odhalena lež Západu o Chán Šajchúnu

Avatar
Původní autoři

22. 4. 2017    zdroj (zkráceno)
USA a další západní země blokují jakýkoliv pokus o vyšetření chemického útoku v Chán Šajchúnu, řekl v rozhovoru pro RIA Novosti syrský prezident Bašár Asad. “Formálně jsme poslali OSN dopis, v němž jsme požádali, aby byla vyslána delegace expertů, kteří by vyšetřili, co se stalo v Chán Šajchúnu. Samozřejmě že do tohoto okamžiku nikoho neposlali, protože západní země a USA brání příjezdu jakýchkoli delegací”, řekl Asad.


Připomněl, že po útoku, který před několika lety provedli teroristé v Aleppu, Sýrie také žádala OSN, aby byli vysláni experti, kteří by “dokázali, že teroristé použili proti naší armádě plyn”. Poté bylo ještě několik takových případů, ale OSN nikdy delegaci do Sýrie neposlala.

“Vždyť pokud přijedou experti, zjistí, že všechno jejich povídání o tom, co se stalo v Chán Šajchúnu a o jejich útok na leteckou základnu Šajrát, byly lži. To je důvod, proč nikoho neposílají”, je přesvědčen syrský prezident.

Podle syrského prezidenta jediné kontakty, které k dnešku zůstaly pro organizaci příjezdu expertů, jsou kontakty s Ruskem a několika dalšími zeměmi, avšak doposud, zdůraznil Asad, žádné pozitivní zprávy nejsou. “Není známo, zda experti přijedou nebo ne”, řekl prezident.

Podle všeho není Bašár Asad daleko od pravdy. Skutečnost, že Západ nemá zájem na zjištění pravdy s použitím chemických zbraní v syrském městě Chán Šajchún v provincii Idlib, potvrdilo i hlasování, iniciované Ruskem a Íránem, v Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Uvedl to náměstek ministra zahraničních věcí Ruska Sergej Rjabkov.

Připomeňme, že Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) většinou hlasů zamítla iniciativu Ruska a Íránu ohledně vyšetření incidentu s chemickými zbraněmi v Idlibu.

Jako informovala Pravda.Ru, Rusko našlo řadu nesrovnalostí v chemickém útoku v Idlibu, z jehož uskutečnění jsou obviňovány syrské úřady. RF poskytla expertům Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) důkazy o tom, že tento útok byl zinscenován. Fotografie, které to potvrzují, předložil ředitel odboru Ministerstva zahraničních věcí Ruska pro otázky nešíření jaderných zbraní a kontroly zbrojení Michail Uljanov v Haagu.

O tom, že Amerika nemá žádné důkazy o vině syrských úřadů na chemickém útoku, hovoří i experti z USA. Expert MIT Theodore Postol tvrdí, že poslední chemický útok v sýrijském Chán Šajchúnu 4. dubna provedly s největší pravděpodobností opoziční síly, ne vládní vojska.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová