Andrej Babiš před lidmi rozjel něco, co nemá obdoby. Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysoké škole ekonomické na téma Fiskální a daňová politika: Sobotka začal kariéru podvodem.

9. 5. 2017   PL

Beseda s ministrem financí Adrejem Babišem, původně avizovaná k mezinárodní politice, se v  Plzni zvrtla do nekonečné diskuse kolem daňových přiznání, dluhopisů a  odposlechů. Podle předsedy ANO jej pravděpodobně sleduje a monitoruje údajně rokycanská agentura na popud Milana Chovance. Na přetřes se tu dostal také titul ministra vnitra z plzeňských práv. Na adresu premiéra Sobotky padala nejen ostrá slova ohledně privatizace OKD, ale také k  jeho údajným „černým duším“ v mateřské sociálně demokratické organizaci. „Vyznamenalo“ se zde rovněž pravicové mládí z ODS při diskusi o EET a  kominících. A nebyl by to Andrej Babiš, aby několikráte „nenakopl“ Miroslava Kalouska…

,,Obávám se, že informace, které se dostávají do éteru, nejsou pravdivé,“ uvedl na samý začátek šéf hnutí ANO. „Kmotři řídili přes milenku premiéra celou zemi a to byla ODS; a dnes jsou jiní kmotři na ČSSD, kteří řídí tuto zemi, oni jsou ta oligarchie. V roce 2013 jsme skončili jako druzí a ten den byl lánský puč. Prý je to tak normální v  politice, prý se to tak dělá. Je to neskutečná špína a prý jsem s tím měl počítat. Já jsem nepočítal a je to symbolika, že jsem v Plzni. Tady jeden pán, ministr vnitra, podle některých informací – já na to nemám důkazy – údajně si najal nějakou agenturu, která mě delší čas sleduje a  odposlouchává. To se neřeší. A jen se řeší ten obsah schůze, který je sestříhaný, je to zmanipulováno… to načasování je velice podivné. Mně se vyčítají nějaké věci, ale ty se vůbec netýkají mého působení v  politice.“

 

Danit nebo nedanit?

„Česká republika skončila v loňském roce na druhém místě, co se týká rozpočtu a zadlužení,“ pochvaloval si Babiš. „Vybrali jsme stovky miliard daní. Daří se nám, investujeme, máme se dobře. V zahraničí jsou zděšeni, co se tady děje. Proč premiér naší vlády, o které tvrdí, že je úspěšná, likviduje práci ministrů. My jsme šli do vlády s ČSSD, protože tak to vyšlo. Dnes pan premiér odvolává mne. Proč neodvolá ministryni školství, kde zasahovala policie a blízký přítel Karel Březina byl jejím poradcem? Je tam údajně korupce. To se neřeší, protože to nevyhovuje.“

„Musím v zásadě odmítnout všechny ty lži. K těm korunovým dluhopisům. Já chápu, že ten, který nikdy nepracoval nebo neměl firmu, nechápe, co je to daňová optimalizace. Na to máme daňové poradce a všichni máme platit podle zákona. Nikdo nechce platit vyšší daně, než je zákon. Vždyť ty korunové dluhopisy, na to byl zákon už v roce 1993. Když pan Kalousek neuměl sehnat peníze na financování našeho státu, tak pozval lidi a investory, aby si koupili korunové dluhopisy. A aby je motivoval, tak je dával bez daně. 74 000 lidí si ty jednokorunové dluhopisy nakoupilo. Proč stokorunové dluhopisy se nedaní a proč jeden stokorunový dluhopis se daní? Jasně měl od svých podřízených pan Kalousek doporučení, že je to problém. Když 530 firem emitovalo, tak to chtěl změnit. A v Poslanecké sněmovně se o tom hlasovalo. A pan Kalousek nehlasoval pro zdanění dluhopisů, ani pan Sobotka. Sama ČSSD byla proti zdanění dluhopisů,“ uvedl Andrej Babiš.

Daním! Nevytahuji peníze ven jako velcí kluci

„Já jsem jediný politik, který tady od revoluce ukázal dvacet let daňové přiznání,“ pochválil se předseda hnutí ANO. „Ale co vám vymývají politici mozek před nástupem do Sněmovny. Oni přijdou do Sněmovny, jako my jsme přišli v listopadu 2013, a první daňové přiznání dělají za rok 2013 a 2014. A ne před tím. Já jsem jediný, který v kuse ukázal dvacet let daňová přiznání. Zaplatil jsem jako fyzická osoba 350 milionů. Moje firmy tady zaplatily 23 miliard. Já jsem vyzval pana Sobotku, Chovance, Kalouska, ať ukáží, odkud mají své byty, nemovitosti. Odkud si ministr vnitra koupil ty byty od dodavatele aut na vnitro. Je nesmysl, pokud někdo říká, že jsem si chtěl vyplatit dividendu, že jsem obcházel to zdanění. Já jsem měl plat, který se daní. Já jsem danil 30 procent. Ani jsem nemusel být zaměstnanec v té firmě, mohl jsem být někde na Kypru a  ušetřil bych z daní. Jsou to nesmysly, pokrytectví, korunové dluhopisy se emitovaly do konce roku 2012,“ vysvětloval v úvodním obsáhlém monologu Babiš.

„Já píši dopisy, odpovídám. Odmítám, že bych někoho šidil. Je skandální, že se na to odvolává a je to absurdní divadlo. Že to vyšetřuje Finanční správa, ano, prověřuje to. Samozřejmě, anonymních trestních oznámení na mne bylo několik. Všichni řeší Babiše. Já jsem založil firmu, která sídlí v České republice. Kolik odešlo dividend z  České republiky za posledních deset let mimo? Dva tisíce miliard! Kolik přišlo do ČR s dividendami? 83 miliard. Z toho 23 miliardy moje firmy z  Německa a Slovenska. Já dávám peníze, které vydělám ze zahraničí do Čech. Velcí kluci to tahají ven. Celý plat posílám samoživitelkám. Létám do Bruselu v economy class. Nekradu,“ přesvědčoval několik desítek přítomných, především studentů, ale také důchodců Andrej Babiš. „Oni dělají kšefty na poště. Pamatujete si, jak pan Chovanec svolal bezpečnostní radu státu, protože bylo potvrzení korupce na České poště? Kdo mně může něco vyčítat? A je to všechno o mém podnikání. V říjnu 2013 jsme měli 18,9 procenta a byli jsme v šoku. Nevěděli jsme, co dělat. Já jsem podnikatel. A podnikatel bojuje za svoji firmu. Vy si myslíte, že nějak ovlivňuji Finanční správu? Tam je 15 000 lidí. To je absolutně vyloučeno. Moje bývalé tři firmy mají soud s Finanční správou. Jde jen o  to, aby mne zlikvidovali, protože vadím.“

Emigranti v rodině a fosfáty ze Sýrie

A Andrej Babiš chrlil dál: „Nikdo se nezabývá tím, že je tady nějaká agentura blízká rozvědce. Udělejte si monitoring mých médií. Marek Benda, který je ve Sněmovně asi dvacet let a který se tady snad narodil,“ glosoval za smíchu přítomných, „mluví o Čapím hnízdě v mých vlastních bývalých novinách a že jsem Hitler. Čtěte ty noviny. Já nejsem Bakala, Economia. Jak byly ty aféry? STB? V mé rodině byli tři emigranti. Brácha mé matky emigroval 21. srpna 1968. Můj bratranec se dostal do Kanady, to byl všechno kádrový problém. A když mi můj šéf říkal, budou tě vyslýchat, proč nekupuješ fosfáty z bratrské Sýrie, kam jsme prodávali tanky. Asad neměl prachy a místo toho dával fosfáty, tak jsem tam šel. Nikdy jsem nic nepodepisoval. Dělal jsem jen protokoly, proč nekupujeme hnusné fosfáty ze Sýrie. Protože jsme je kupovali přes rakouskou firmu z Izraele.“ Ty podle Babiše byly mnohem kvalitnější. „Vyhrál jsem soud. Pak přišla biopaliva. To v Bruselu přišli s tím, že ropa bude stát 200 dolarů za barel. Goldman Sachs. Nestojí, je to padesát. Podle zákona „lex Babiš“ jsem se zbavil firem. A teď jsou dluhopisy, odposlechy a stále něco. Ohrožení demokracie. Proč nemáme jednací řád Sněmovny jako v Německu? Budete si na mne pamatovat na celý život jako EET. Jako ministra financí, který je zavedl. A daňová Kobra a  prokazování původu majetku. A snížení dluhu,“ zdůraznil Babiš své činy, na které se bude vzpomínat.

Sobotkovi kostlivci

„Mohl bych se ptát pana Sobotky, proč privatizoval OKD za 4 miliardy, proč dal Bakalovi byty téměř zdarma. Je tam soud. Čeká se. Nevím na co. 15. května 2002 přistálo na účtu Fondu národního majetku asi 134 miliard. To byla vláda premiéra Miloše Zemana. Ty peníze měly jít na státní důchodový fond pro důchodce, který chtěl Grégr založit, ale o dva měsíce později už byl nový premiér, pan Špidla, a přišel nový ministr financí, nejhorší v naší zemi, Sobotka. Kde je těch 134 miliard? Nezaložili ten fond. Zašantročili to,“ vytkl předsedovi ČSSD Babiš.

„OKD zdevastoval celý region. Důchodci platí nájem 7000 měsíčně a  Bakala jim to měl prodat za 40 000. Mostecká uhelná, prodej na přímo, žádná soutěž. Sokolovská. 11 miliard do Škody Plzeň ekologické zátěže. Prohraná arbitráž s CME, Hušák, 400 miliard dluhů. Samé škody. Pan premiér mi něco vyčítá? Nemluvím o tom, že už v roce 1996 podváděl při  své první kandidátce do Sněmovny. Zeptejte se jeho organizace. Ve Vyškově jej chtěli vyloučit. Manipuloval, černé duše,“ rozpálil se šéf ANO a pak se pustil do šéfa odborů, který navštívil jihočeskou drůbež: „Pan Středula se snažil ve Vodňanech organizovat nějakou akci, že tam dávají nízké mzdy. Ti odboráři jej vyhnali ven! Tak to je. Takže manipulace, dezinformace, a je potřeba popravit Babiše. Jsem v šoku, co se děje, protože nejdříve je demise, potom není demise. Teď že mám zase odejít. Já tomu nerozumím. Já jsem vám to tady chtěl vysvětlit, protože v  rámci médií je to těžké. Na mne samozřejmě jsou permanentně negativní reportáže, hlavně z pera bývalých redaktorů MAFRA,“ posteskl si dále. „Můžete se samozřejmě bavit o Čapím hnízdě. Za chvilku tam bude nainvestována miliarda korun. Jeďte se tam podívat. Když tam bude miliarda, tak asi napíší do Bruselu a řeknou, ukažte nám v Evropě jeden projekt, kde někdo dával vlastních 950 milionů a 50 milionů byla dotace přidělená podle pravidel v roce 2008. Kontrolovali to všichni. A zas jenom desinformace. Vyšetřují to. A zase na anonym. Kdo to přiděloval? Jedna státní zástupkyně nějakému policistovi, který byl v nějaké aféře. Takto to u nás funguje. Já to odmítám. Zásadně.“

Makám. Co bude, když nebude?

„Já si samozřejmě počkám na rozhodnutí pana prezidenta, co na to řekne. Udělat takovouto mezinárodní ostudu, pan Sobotka, protože vypadáme jak banánová republika. Teď mám za úkol do 1. 7. najít asi 800 milionů na navýšení platů policie, hasičů, vězeňské služby a celníků. Pro kulturu 1,1 miliardy. Mám sestavit rozpočet a to bude velký problém. Chceme navyšovat důchodcům důchod v příštím roce o 500 korun. To je 23 miliard. Příští rok jsou důchody 437 miliard, to je třetina rozpočtu. Chceme navyšovat platy státním zaměstnanců, učitelé mají stále nízké platy. Sociální služby, tam jsou nízké platy. Já to mám dávat dohromady. A teď přijde pan premiér a totálně destabilizuje vládu. Způsob? Nikomu to neřekl, nikdo to nevěděl. To nechápu. Nejsem to já, který dělá ten problém. Přece tu existuje nějaká presumpce neviny,“ pokračoval dále Babiš. „ Co má mě Sněmovna co zkoušet? Na to je policie a soudy. Takže se jen vytváří atmosféra, že Babiš je něco strašného, zlo, které tady něco ohrožuje. Ano, ohrožuje. Jejich zkorumpovaný systém, který si tu vybudovaly ČSSD a ODS a Kalousek, samozřejmě. Teď zase máme problém s  Diag Human, je tu zas nějaká arbitráž.“
„Uvidím, jak se vyjádří pan prezident a co nastane, ale mohu vám říci, že v životě jsem toto nezažil. Lidi mi píší, dostávám desítky mailů a  dopisů, lidé mi píší, abych neodcházel. Jestli tady budete mít Kalouska se Sobotkou na věčné časy, tak já u toho nebudu a vrátím se zpět a budu někde ležet,“ poukázal na svůj možný odchod ministr financí. 

Selfíčka i chlast…

Zazněl dotaz na jeho hlavní motivaci: „…máte naprosto šílené pracovní tempo.“ „Nebyl jsem žádný prominent, jak líčí novináři. Můj táta nemohl mít kariéru, když jsme měli tři emigračky. To se dá všechno dohledat. Byl jsem v Maroku a ani jsem se nechtěl vracet. Tam bylo skvěle. V roce 1991 jsem se vrátil,“ odpověděl Babiš a pokračoval. „Někdy přemýšlím, jestli to není sabotáž, když dělají, aby to nefungovalo. Kdybychom měli většinový systém jako v Americe, žádná koalice, žádné komise. Stát by měl fungovat jako rodinná firma, která má vizi, cíl. Jsem o tom přesvědčen. Centrální nákup, majetek na hromadě, IT systém! Stálo nás to 124 miliard. Každá firma si obsadila jedno ministerstvo. Kdyby byla centrální autorita, to by byla synergie. Chtěl jsem něco změnit a udělat hnutí, aby do něj mohli přijít noví lidé. Jsme jiní. Já nemusím uplácet krajské organizace jako pan premiér. Ministerstvo zdravotnictví má Moravskoslezský kraj, průmyslu Jihočeský, Mládek, Středočeský Chládek. Jasně, že takoví lidé, jako jsem já, by asi neměli být v politice, ale firmu jsem dal pryč… a média. Jsem nejvíc sledovaná osoba. I neoficiálně. Motivace je ve volbách, myslím, že dokončíme teď ten mandát. Jsme sami proti všem a to mne mrzí. V každé straně jsou slušní lidé a gauneři. I v ČSSD i v ODS a je to všechno o lidské chemii, emoční inteligenci. Se Zaorálkem i s Marksovou i s Ludvíkem. Je to o lidech. Když to takhle řeknu, tak jim dám polibek smrti,“ prohlásil Andrej Babiš. „Byl jsem ve Škodě Kvasiny. Super závod.

… …. … (celý text ZDE)