Chceš-li vládnout světu a porazit teror Islámského státu, musíš se poklonit třem největším monoteistickým náboženstvím světa, řekl si Trump a vyrazil do Riádu, Jeruzalému a Vatikánu…

Avatar
Původní autoři
Břetislav Olšer
24.5. 2017   Rukojmí
Opět se prezident USA Donald Trump vymkl běžným praktikám svých předchůdcům v Bílém domě a jako první z nich navštívil Izrael a pohladil Zeď nářků. Napřed ale byl i u něho byznys, když v Saúdské Arábii uzavřel za stovky miliard obchodní smlouvy, přičemž se opakoval další miliardový veletrh zbraní; ten zatím poslední se odbyl v Libyi v roce 2011…


Rijád tehdy nakoupil 84 nových a sedmdesát zmodernizovaných stíhaček F-15 a 178 vrtulníků. Podle společnosti Boeing, která vyrábí stíhací letouny F-15 a vrtulníky Apache a Little Bird, podpoří saúdská objednávka přímo či nepřímo až 77 tisíc pracovních míst po celých Spojených státech. Firma Sikorski společně s General Electric dodává vrtulníky Black Hawk, jichž si Rijád objednal dvaasedmdesát. Izrael si stěžoval, že USA prodávají Arabům stíhačky F-15, tak dostal jako jediný její nejnovější verzi…

Kdoví, zdali by mu Kalousci, Štětinové, Gabalové, Jandové a další havloidi z pražské kavárny důrazně kladli na srdce, aby též promluvil na téma porušování lidských práv, které jsou v Saúdské Arábii svým mučením obyvatel na úrovni středověku…?

Nyní bez komentování v duchu toho, co se skrývá za pojmem Riád. resp. Saúdská Arábie, uvedu znovu můj oblíbený signifikantní případ muslima Milana Váhaly, patřícího k Čechům, kteří konvertovali k islámu. Momentálně totiž asi stále žije v Saúdské Arábii spolu s manželkou Sylvií, která snad ještě studuje na univerzitě v Medíně, Milan Váhala má již studium za sebou. Oba se věnují arabistice a orientalistice a chtěli by se vrátit do Česka, protože ho považují za svůj domov.

Přiznávají ale určité obavy. Přestože od loňského roku může paní Váhalová i všechny ženy Saúdské Arábie vůbec poprvé v historii této teokratické islámské země k volbám… Na dotaz serveru Lidovky.cz týkajícího se obávaného drakonického práva šaría, které se v Saúdské Arábii v plné míře praktikuje, loni odpověděl Váhala zcela otevřeně, že fyzické tresty a popravy podle něj přispívají k větší bezpečnosti, mravnosti a nízké míře kriminality. Islám dal manželům Váhalovým nejvíce životních odpovědí, a proto k němu konvertovali.

Některé neváhající Váhalovy odpovědi jsou pro běžné Čechy šokující, třeba to, že zavedení práva šaría by podle něj prospělo výchově dětí a mládeže také v Česku… „Takové prostředí je zvlášť vhodné pro výchovu mladé generace, která zde nepodléhá negativním společenským vlivům jako je alkoholismus, narkomanie, promiskuita, prostituce a podobně,“ pochvaluje si právo šaría Váhala…

Po Riádu, kde se všichni divili, že Trumpova manželka nemusela mít při oficiálním setkání s šejky hidžáb, aniž by za to byla bičována, což je v Saúdské Arábii běžné málem jako lecjaká sportovní disciplína, následovalo judaistické náboženství a Izrael, jehož premiér Benjamin Netanjahu ocenil, že Donald Trump jako první prezident USA zařadil židovský stát do harmonogramu své první zahraniční cesty.

“Izrael nikdy neměl a nemá ani dnes lepšího přítele než USA,” řekl Netanjahu. Spojenectví je důležitější než kdykoli dřív, společně dokážeme najít spravedlivý mír pro Izraelce i Palestince, konstatoval.

Izraelský voják u Západní zdi – Zdi nářků v Jeruzalémě… Snímek Břetislav Olšer

Jistě nezapomněl, co o něm ne tak dávno prohlásil Barack Hussein Obama během své volební kampaň v roce 2012. Píší o tom v knize „Double Down“ (název může být i paralelou na “možnost ve hře blackjack zdvojnásobit během hry sázku”), novináři Mark Halperin a John Heilemann: „Všichni víme, že Bibi Netanjahu je osina v prdeli – We all know Bibi Netanyahu is a pain in the ass…”

Toto měl prohlásit při diskusi se svými poradci o izraelsko-arabském konfliktu. A vzpomeňte si, když během Obamova prvního funkčního období informovala francouzská média o konverzaci mezi ním a tehdejším prezidentem Francie, kdy Nicolas Sarkozy prohlásil, že nemůže Netanjahua vystát a že je lhář, na což mu Obama odvětil: „Tebe naštval, ale já s ním musím jednat každý den!“

Sám do Izraele nechtěl, poslal jen svého poskoka; byl to pravnuk moravského sládka, nedávno ministr zahraničí USA John Kerry. (Dědeček Johna Kerryho se narodil 10. května 1873 jako Fritz Kohn v židovské rodině v Horním Benešově, kde byl jeho otec Benedikt Kohn pivovarským mistrem, sládkem v tamním pivovaře. V roce 1901 Fritz Kohn požádal o změnu svého jména na Frederick Kerry…)

A právě vzpomínaný John Kerry donutil před několika lety Izrael kapitulovat před terorismem, tím že „doporučil kvůli míru” na Blízkém východu propustit teroristické vrahy s takovým množstvím krve na rukou, o jejichž propuštění by se Spojeným státům ani nesnilo, kdyby byli oběťmi jejich vlastní občané; jde o pokrytectví nejhrubšího zrna.

Tragédie propuštění dalších více než sta usvědčených vrahů těžce dopadá na bedra izraelských rodin a celého židovského národa. Jak Kerry ponesete děsivou cenu tohoto morálního břemene…?http://www.rukojmi.cz/clanky/1089-americane-zuri-kvuli-fajadovi-kerry-naridil-izraeli-vymenit-jednoho-vojaka-za-desitky-vrahu

Donald Trump se však 24. května 2017 setkal též i bez Kerryho s šéfem Palestinské autonomie Abbásem a je odhodlán už definitivně přivést oba státy k mírovému stolu. Možná si však neuvědomil, co se stalo s premiérem Izraele Jicchakem Rabinem, když podepsal jako první mírovou dohodu s Arafatem v Oslu a rok poté byl úkladně zavražděn 4. listopadu 1995 na Náměstí Králů Izraele v Tel Avivu..

Před radnicí je místo, kde měl osudného 4. listopadu Jicchak Rabin projev. Obří shromáždění pak zpívalo Píseň míru, premiér Rabin se ostýchavě přidal, a když skončil poslední sloku, odebral se z pódia dolů, aby nasedl do svého auta. V tom se z hloučku, který ministerského předsedu obklopoval, vynořil zákeřný fanatický žid Jigal Amir, namířil na něho revolver a třikrát vystřelil.

V tu chvíli na něj byly vypáleny střely, jež premiéra zasáhly do prsou, břicha a roztříštily mu páteřní obratle. V nastalém zmatku byl bleskově zpacifikován, Rabina uložili do jeho automobilu a rychle s ním odjeli do nemocnice Ischilov – Tel Aviv Medical Center, kde však po padesáti minutách na operačním stole zemřel. Ztráta krve po průstřelech plic byla neslučitelná se životem., že týden předtím se koncem října 1995 sešli v Jeruzalémě příznivci pravicového Likudu v čele právě s Benjaminem Netanjahuem, který veřejně kritizoval Rabina jako zrádce, vzdávajícího se podpisem mmírových dohod Země izraelské. Rozdávány tam byly letáky, na nichž měl Jicchak Rabin uniformu nacistického důstojníka.

Nějaká fanatička zabodla do Rabinovy fotografie nůž. Na demonstracích Rabinovi odpůrci nosili rakev s jeho figurínou a jemu i jeho ženě vyhrožovali smrtí. Zlověstná předzvěst něčeho tragického… Mohlo by něco podobného čekat i Donalda Trumpa…?

Jistě také má Donald informace, hlavně jeho žena Melania, která se družila s ženou Sárou premiéra Netanjahu, že ani její manžel Benjamin není žádné ořezávátko a žije si až příliš nad poměry, Vyplývá to ze zprávy o financích daňových poplatníků využívaných úřadem premiéra.

Podle ní zaplatil Netanjahu1600 dolarů osobnímu holiči, 210 dolarů dává za vyprání prádla, skoro 2000 dolarů za jídlo a 20.000 dolarů za přesun nábytku. Rozruch vzbudila zpráva izraelské televize, že Netanjahu a jeho žena Sára si nechali zřídit v dopravním letadle zvláštní spací kabinu s manželskou postelí, aby se prospali při pětihodinovém letu z Izraele do Londýna. Premiér tam letěl v dubnu 2013 na pohřeb britské expremiérky Margareth Thatcherové.

Luxusní spaní přišlo státní pokladnu na zhruba 2,7 milionu korun. Premiérův úřad vysvětloval věc tím, že si jeho šéf při nabitém programu musel odpočinout a že netušil, kolik to bude stát. Podle údajů zveřejněných premiérovým úřadem, vydali Bibi a Sára Netanjahuovi roku 2011 za oděvy více než půl milionu korun. Pobouření však vzbudila zpráva, že na zmrzliny pro Netanjahuovi dodávané do jeho rezidence platili daňový poplatníci zhruba 50 tisíc korun ročně. Konkrétně šlo o pistáciovou pro premiéra a francouzskou vanilku pro paní premiérovou…

A tak po islámu a judaismu přišlo na řadu i křesťanství, kterému se Trump poklonil při setkání s papežem Františkem ve Vatikánu. Asi se bude zase omílat, že s ním hlava katolické církve nehovořila až 52 minuty jako s Obamou, nýbrž míň, ale 45. prezident USA však není takový pokrytec a vypočítavý vyčůránek jako pro jistotu s židovsko-muslimskými jmény Barack Huseein…

Takto Donald Trump Vatikán asi nespatřil… Snímek Břetislav Olšer

Donald Trump se neprezentuje jako věřící člověk, ale nejvíce se identifikuje s presbyteriánskou církví. Občas navštívil presbyteriánský kostel v New Yorku, v němž měl i svatbu se svou první manželkou Ivanou, ale tuto církev, za jejíhož člena se považuje, nijak často při bohoslužbách nenavštěvuje. Trump je dvakrát rozvedený a třikrát ženatý.

Obama – prý křesťan, bývalý člen Sjednocené církve Kristovy, se narodil do rodiny matky Stanley Ann Dunhamové (americká běloška), jeho otcem byl Barack Hussein Obama, který pocházel z kmene Luo v Keni.. Obamův otec byl muslim a tak je i Barack podle islámského práva kandidátem na muslima, neboť muslimské dítě přejímá víru svého otce.

Proto mohou muslimové na celém světě Obamu považovat vždy jen za muslima. Jako muslima ho také vedla škola, kterou navštěvoval v Indonésii. Proč ne, pokud neměl choutky něco “dokázat” se sebevražednou náloží a juchat pak jako mučedník v islámském rájí s huriskami…

Jistě ale ze své paměti nevymaže proslov z 11. září 2011, kdy v něm dal v podstatě svůj vnitřní souhlas se stavbou mešity vedle neuralgického bodu piety piet, jímž je místo, kde stávala dvojčata Obchodního centra, moje sympatie k němu rapidně poklesly. Obama, osinatý pragmatik, který ví, s kým má být zadobře…

„Američané nebyli a nikdy nebudou ve válce s Islámem. Nebylo to náboženství, které na nás tento zářijový den zaútočilo. Byla to Al-Káida, bohužel skupina těch, kteří náboženství zneužívají,“ uvedl Obama v den, v němž si Američané připomínali na tři tisíce obětí islamistických atentáů na USA.

Asi mu ušlo, že protiteroristický boj vedou Spojené státy proti statisícovým armádám v Afghánistánu, Iráku či Pákistánu. Talibán je snad hrstkou šílenců z al-Kájdy? A co Hamás, Fatáh a další muslimská bratrstva,, které jsou dnes základem tzv. Islámského státu, rakoviny současného světa… ?

Jistě však věděl, jak 8. dubna 2009 se zase on vtíral do přízně Židů; byl totiž zahájen třetí poutní svátek Pesach, který Židé slaví pravidelně. Připomíná odchod Izraelitů z egyptského otroctví.

„Památku osvobození židovských otroků z Egypta si Obama připomněl v Bílém domě také první prezident USA s černošskými předky při večeři seder, jenž odpovídá Poslední večeři Páně, na níž budou také jeho židovští přátelé. Přes 10 procent Američanů se ale domnívá, že Barack Hussein Obama je muslim, a to i přestože jako křesťan veřejně přísahal v lednu při přebírání své funkce na Bibli a ne na korán,“ řekl mi Tibor Spitz – slovenský výtvarník z Kingstone v USA…

Inu, Donald Trump se má co ohánět, avšak jeho rozhodnutí navštívit během své první zahraniční cesty v roli prezidenta USA by mu záviděl i moudrý židovský král Šalomoun… „Chceš-li vládnout světu a porazit teror Islámského státu, musíš se poklonit třem největším monoteistickým náboženstvím světa,“ řekl si zřejmě zkrátka Trump a vyrazil do Riádu, Jeruzalému a Vatikánu…