Názor: Ukrajina se mění na neonacistické ghetto: Ukrajinští xenofobní radikálové pronásledují občany “netitulní” národnosti.

Avatar
Původní autoři

Alexandr Sokurenko
26. 5. 2017    zdroj
Jazyková provokace
21. května ukrajinští nacionalisté uspořádali flash mob pogrom malé libanonské kavárny Linas, která se nacházela na Besarabce – v centru ukrajinského hlavního města. Tomu předcházela provokace, organizovaná ultrapravičáky. Michail Kovalčuk, hlava málo známé skupiny Národní vlastenecké hnutí Ukrajiny, vstoupil do klidného bufetu a začal šikanovat jeho personál, požadujíc, aby s ním nemluvili v ruštině, ale pouze v ukrajinštině.


Předpoklad nacionalistů byl jednoduchý – lidé původem z arabských zemí obvykle znají použitelnější ruštinu a zdaleka ne všichni z nich mohou klientovi odpovědět ve státním jazyce. Tím spíš, že kyjevští zákazníci k nim přicházejí na kebab a arabskou kávu, nikoliv za účelem komunikace ve spisovné ukrajinštině.

A přestože iniciátorem konfliktu byl samotný Kovalčuk, kterého v konečném důsledku dost zdvořile “požádali”, aby opustil zařízení, on představoval situaci, jako by se neočekávaně stal obětí zvůle cizích ukrajinofobů, kteří si spletli hnízdo přímo uprostřed Kyjeva, v blízkosti Majdanu, a na krok nedovolí projít čestnému ukrajinskému patriotovi.

Tyto nářky byly hned vyslyšeny věrnými přáteli. Na Facebooku Kovalčuka se rozložila celá přehlídka rasistických aktivistů. Napsali hodně špinavých urážlivých poznámek proti Arabům, Asiatům a ostatním občanům neukrajinského vzhledu a původu, kteří údajně nerespektují “původní” obyvatele země, pronásledují ukrajinské dívky a již dávno si zasloužili exemplární trest.

Kromě toho nacionalisté obvinili Araby z toho, že nechtějí jít do války “za Ukrajinu” a prolévat krev v zóně ATO, ale nějakého důvodu raději žijí pokojným životem.

Útok na bašty nepřátel

To vše zcela předvídatelně skončilo výzvou k útoku na libanonskou kavárnu, kde se zřejmě zahnízdili putinští agenti.

Na to okamžitě reagovali četní zástupci ukrajinské nacionálně-patriotické smetánky jako vůdce OUN Nikolaj Kochanovský, poslanci Kyjevské městské rady za stranu Svoboda, pluk Azov, veteráni nejrůznějších dobrovolnických formací a další…

Mezi nimi se míhala dobře známá Vita Zavirucha, která je obviněna ze skupinové vraždy policistů a byla propuštěna na kauci ve výši 1,6 milionu hřiven, kterou za ni zaplatil podnikatel, bývalý místopředseda Ukrgazdobyči Alexej Tamrazov. Přišla na pogrom ve vyzývavém tričku s nacistickými symboly.

Celý tento dav vnikl do libanonské kavárny a výhružně obklopil prodavače – mladého arabského studenta, který nemohl pochopit, co od něj chtějí tito agresivní lidé ve vojenské uniformě. Po studentovi také chtěli, aby mluvil jen ukrajinsky a když to nedokázal, několik patriotů získalo potvrzení pracovníků silových struktur a požadovalo, aby byla kavárna zavřena.

Prodávajícího zachránila před surovým ztrestáním přítomnost mnoha novinářů, kteří si přečetli korespondenci radikálů.

Zastavit násilí se nesnažily ani hlídky policie, které sledovaly situaci zpovzdálí. Policisté se dokonce ani nepokoušeli zjistit, na základě čeho je násilně uzavřeno stravovací zařízení a nakolik zákonné jsou činy shromážděného davu.

A Kovalčuk a další nacionalisté uspořádali na Besarabce shromáždění a skandovali slogan: “Пам’ятай, чужинець – тут господар українець!” (Pamatuj si cizinče, že zde hospodaří Ukrajinec).

Radikálové, kteří na něm vystupovali, oznamovali, že osud kavárny Linas by měl být ponaučením pro ostatní stravovací zařízení, která jsou ve vlastnictví příchozích z asijských a afrických zemí. Tato výzva se pak přenesla na Facebook, kde se otevřeně požadovalo “vypořádání se s šaurmou” *) v celém Kyjevě.

“Začištění” táborů
Těmto událostem předcházelo zničení tábora Romů, který se nacházel na území Darnického okresu. Nacionalisté jej rozehnali za podpory policie, po stejné kampani, která rozpoutávala nenávist v sociálních sítích. Podobný pogrom proběhl v minulém roce v obci Berezňaky.

“Bylo to velmi děsivé. Vyhrožovali, že nás zabijí, a mohli to udělat, nikdo by jim v tom nebránil”, mluvil o pogromu zástupce romské komunity Dněprovského okresu Roman Dončev.

Podle něj v období let 2013-2015 neonacisté spálili a zničili čtyři romská městečka – v Oboloni, v Berezňakách, v okresu Jižní Borščagovka a u Charkovského masívu. Všechny tyto útoky zůstaly zcela bez potrestání.

Policie, která přijela po pogromu na tábor v Oboloni, v oblasti jezera Opečeň, dokonce ani nezačala sepisovat protokol, přestože Romům byly ukradeny benzínové generátory, notebooky a jiné cennosti.

Uvádí se, že důvodem mohou být kontakty mezi policií a zástupci krajní pravice.

Téměř současně s tím došlo v Charkovské oblasti ke konfliktu mezi místními nacionalisty a romskou komunitou, který skončil vraždou jednoho z Romů.

Charkovští nacionalisté po této události vyzvali k uspořádaní “druhé Loščinovky”, čímž naráželi na loňské romské pogromy v Oděské oblasti. I v tomto případě zůstala policie stranou, pravděpodobně proto, že se policisté bojí vystupovat proti pravicovým radikálům, protože si velmi dobře uvědomují, že konflikty s nimi hrozí propouštěním a dalšími služebními nepříjemnostmi.

To znamená, že země, která na Eurovizi hrdě prezentovala svou kulturní rozmanitost, ale která není s to elementárně zákonem ochránit své občany bez ohledu na jejich národnost, se postupně mění na klasické ghetto pogromů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

*) Šauarma či šaurma (arabsky شاورما ) je druh blízkovýchodního rychlého pokrmu, který je připravovaný na rotačním grilu.