Žijeme v divné době – odboráři vystupují proti zvyšování platů

Jana Maříková
26. 5. 2017
Ve středu 24 května 2017 proběhlo jednání senátního školského výboru. Odcházející ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se na něm pokusila protlačit svůj poslední zákon. Novelu zákona o pedagogických pracovnících, kterou chce zavést pro učitele tzv. kariérní řád. Senátor za KSČM Václav Homolka k novele předložil pozměňovací návrh iniciativy Pedagogické komora, podle něhož by už od letošního září mělo dojít ke zvýšení platů téměř všech učitelů o 3.000,- Kč. Cestou zvýšení příplatku za třídnictví a další práce jako je správa IT a odborné práce učitelů související s provozem školy. Proti se postavila jak ministryně Valachová, tak paradoxně i zástupce Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.


Podle vládního návrhu by se měly platy zvýšit od září 2017 pouze o 1.000 až 1.500 Kč. A to pouze u třídních učitelů. Další 3.000,- Kč by měla část kantorů dostat až v roce 2021. Tyto tři tisícovky by mohla dostat pouze ta část učitelů, která by dokázala vybojovat „papírovou válku“ s ministerstvem a jeho dceřinou organizací Národní ústav pro další vzdělávání (NIDV). Tak zvaná „atestace“, kterou se Valachová na poslední chvíli snaží v rámci novely protlačit Senátem, totiž znamená vyplnění nebo získání 60 papírů, které by z mnoho let zkušeného učitele udělaly tzv. „vynikajícího učitele“. Ten by pak měl mít až za 5 let nárok na onen třítisícový příplatek. Ovšem pokud na to ve státním rozpočtu zbydou peníze. To totiž zdaleka jisté. Již nyní začíná ministerstvo utápět miliardy v tomto nesmyslném projektu. Ještě před skončením projednávání zákona v Parlamentu si totiž ministerstvo jako správce operačního programu Věda výzkum inovace samo schválilo 2 miliardy pro NIDV na projekt atestací. Půl miliardy korun již ve prospěch NIDV z evropských peněz uvolnilo. I když jde o hrubé porušení zákona o rozpočtových pravidlech. Státu tak hrozí, že nelegálně utracené evropské peníze bude muset vracet. A kde je vezme? No, logicky se nabízí, že na úkor platů učitelů.

Při jednání senátního školského výboru se učitelům snažil přilepšit už od letošního září cestou pozměňovacího návrhu senátor Homolka (KSČM). Podle návrhu, který si osvojil, by došlo k okamžitému zvýšení platů učitelů cestou příplatků o 3.000,- Kč. Přidání by se týkalo více než 90% učitelů základních a středních škol. Že se proti postavila ministryně školství Valachová, až tak neudivuje. Pozměňovací návrh totiž měl vzít peníze z nesmyslných atestací a dát je do platů. Jenže ministryně je právě s dceřinými organizacemi jako NIDV, ale hlavně z na ně napojenými neziskovkami příliš „zadobře“. Tedy mnohem více zadobře než s učiteli. Její úporná snaha i v demisi na poslední chvíli protlačit zákon Senátem ukazuje, že jde o hodně miliard. Ovšem ne do platů a ne pro učitele. Znalci poměrů na MŠMT při neoficiálních jednání přiznávají, že „peltovné“ je ve srovnání s penězi na atestace „drobným kapesným“.

Na výboru ministryně argumentovala tím, že zákon by připraven řádně a projednán s učitelskými organizacemi. A že došlé připomínky byly vypořádány. Trochu přitom „zatajila“, že vypořádání proběhlo „obvyklou cestou“. Na každou nesouhlasnou připomínku bylo dáno razítko „neakceptováno“.
Na řadu problematických aspektů návrhu novely upozornili při jednání výboru zástupci iniciativy Pedagogická komora Radek Sarközi a Janek Wagner. Zástupci iniciativy napadli zejména tunelózní charakter atestací, které směřují velké částky z evropských fondů a ze státního rozpočtu do administrativy místo na platy.

Velmi udivující však bylo vystoupení zástupců odborů, kteří se postavili proti okamžitému zvýšení platů navržené senátorem Homolkou a podpořili atestační tunel. Žijeme v divné době. Ministrem financí je „uznávaný“ daňový a dotační podvodník. Sociálně demokratická ministryně práce a sociálních věci odmítá zvýšit minimální mzdu více, než kolik jsou ochotny dát svazy zaměstnavatelů. Odbory se staví proti zvyšování platů. K dokonalosti nám už chybí jen to, aby byl ministrem spravedlnosti jmenován recidivista s nejvyšším počtem odsouzení.

Na výboru nakonec došlo k patové situaci. Návrh senátora Homolky neprošel o jediný hlas. Těsně neprošel i návrh zpravodaje Jiřího Růžičky (TOP 09) na zamítnutí zákona. Ve výboru byly schváleny pouze některé legislativně technické pozměňovací návrhy. Výbor však nakonec počtem hlasů 4:4 nepřijal žádné usnesení. Tím však boj o miliardy na atestační tunel versus na platy nekončí. Zpravodaj avizoval, že na plénu Senátu příští týden znovu předloží návrh na zamítnutí zákona. Zmínil při tom i petici, kterou během týdne podepsalo více než 6 tisíc učitelů a v níž vyjadřují zásadní nesouhlas s návrhem zákona.

Několik senátorů z jiných výborů již rovněž avizovalo, že na plénu předloží pozměňovací návrh, který by z novely „vyškrtal“ veškerá ustanovení související s atestacemi a kariérním řádem, a alokované veřejné peníze přesunul na platy učitelů. S okamžitou platností. Připraven mají i návrh doprovodného usnesení, kterým by Senát uložil vládě okamžitě zastavit nelegální čerpání peněz z evropských fondů na atestační tunel.