Sommerová má s totalitou u nás pravdu

Avatar
Původní autoři

Lubomír Man
30. 5. 2017
„Kráčíme znovu do totality, i když jen mírné“, prohlásila v rozhovoru pro Seznam.cz filmová dokumentaristka Olga Sommerová, a já s jejím názorem bouřlivě souhlasím. K čemuž bych si dovolil jen podotknout, že k  té totalitě, a nejen mírné, nejen kráčíme, ale vězíme v ní až po uši, a  to už od sametové revoluce. Jak jinak si lze totiž vysvětlit, že pokud třeba právě ona, totiž Olga Sommerová – jak dokazuje ohlas jejího pojednávaného výroku – coby exponentka pražské kavárny cokoliv vypustí z  úst, hned se toho po Seznamu.cz. chopí i Novinky cz., které jen samy o  sobě čtou miliony lidí v momentu, kdy si otevřou své počítače.

Chórem oslavným zveřejní její názor samozřejmě i všechen náš tisk a všechny naše televizní a rozhlasové společnosti, hlas Sommerové prostě zalehne republiku a pronikne i do těch nejupozaděnějších dvorků našich domovů, zatímco hlas můj, i kdyby byl andělský a i vesmíru se dotýkal, a vycházel tedy (berte samozřejmě jako příklad hypotetický), z úst osoby, jejíž věhlas kulturní by za dokumentaristkou nezaostával, ale dokonce jej i překonával, zůstane (s výjimkou čtenářů několika webů na internetu), našim lidem utajen. Ani ty nejposlednější okresní noviny se o něm nezmíní, zůstanu nulou, nikým, a to jen pro tu jedinou vadu, která, jak praví Hamlet, jak špetka strusky zkazí i nejušlechtilejší kov. Což je vada ta, že pražská kavárna a já jsou oddělené světy, jimž je radostí, že mohou existovat jeden bez druhého.

Za této situace, kdy se Olga Sommerová coby příznivkyně pražské kavárny vyhřívá v paprscích mediální a i jiné přízně, zatímco my, odpůrci kavárny, zdarma kutíme v nejskromnějších podmínkách několika víceméně podzemních internetových webů, vrtá vám v hlavě otázka, proč právě ona, státem i médií protěžovaná, mluví o totalitě jako o nebezpečí pro ni a jí podobným, když ona totalita rdousí nikoliv ji, ale nás, kteří jsme jejími protipóly a jejími skutečnými živými oběťmi. Že by se Olze Sommerové zdál současný stav ještě málo, že by nás ještě víc chtěla ušlápnout a vzít nám i to poslední, co máme? Což je pár nezávislých internetových webů, kterými se snažíme udržet při životě nejposlednější ostrůvky pravdy v oceánu oficiálních lží?

Ve stejném rozhovoru pro Seznam.cz Sommerová prozrazuje, že Miloš Zeman se znovu prezidentem nestane (zřejmě zamýšlí tohle nějak zařídit), a též že zvažuje kandidaturu do poslanecké sněmovny. Dostala k ní totiž nabídku od TOP 09, čili od Kalouska a Schwarzenberga. Což o to, společného toho mají dost, dokonce včetně ublíženeckých pocitů. Sommerové se zdá málo naše současná totalita, a Schwarzenberg si loni v srpnu zase stěžoval – a teď se něčeho přidržte, nebo to s vámi sekne – na protitopáckou cenzuru v našich médiích.

Co by asi tihle tři chtěli, aby bylo skutečně po jejich? Tušíte to?

Já ano. Ale raději zamknu ústa.

Jde mi o ty weby.