Jak Petr otevřel okno do Evropy a uzavřel druhé do Ruska

Avatar
Původní autoři
Ruslan Venjakno
15.6.2017  zdroj

Porošenko proti Timošenkové

Na Ukrajině obchází anekdota, že Julia Timošenková, když se dozvěděla o rozhodnutí stockholmského soudu, vytáhla ze sklepa své invalidní vozítko. Jak se říká, v každém vtipu je nějaké jádro. Skutečností je, že dobře informované zdroje v úřadu generálního prokurátora informovaly: Jurij Lucenko připravuje zatčení Timošenkové, protože se Porošenko obává mít ji za soupeře v nadcházejících prezidentských volbách.

Političtí analytici se domnívají, že Petro Porošenko nezazáří dalším vítězstvím v prvním kole a ve druhém kole prohraje prakticky s každým. Možná s výjimkou vůdce radikální strany.

Poslankyně ze strany „Baťkivščina“ Alexandra Kuželová se podělila o spiklenecké informace: v administraci údajně vymysleli prosadit do druhého kola prezidentských voleb Olega Ljaška. Výpočet je ten, že Porošenko nad ním může vyhrát a druhé období bude v kapse, a bude moci dožít do korunovace.

Ale je to velká otázka: rating současného prezidentadůvodu je tak nízký, a ten je tolik zklamaný a unavený, že se dostane na úkor administrativních machinací do druhého kola, tam mu již jednoznačně zvadnou ploutve. A z tohoto důvodu Porošenko začal s hysterií: bojí se, že jej Timošenková vystrčí z teplého místa. A tak vážně přemýšlí, jak se vymanit z dalšího slibu své kampaně. Místo, aby vážně přemýšlel o tom, jak „usadit své tři kamarády“, chce poslat jednu přítelkyni do vězení, a to již potřetí! V každém případě Lucenko zahájil trestní řízení i proti „Baťkivščině“. „Plynová princezna“ v reakci na to hrozila uvězněním „celé Porošenkovy mafie.“ Jak se říká, jeden jako druhý.


Ministerstvo pohřbení

Ukrajinský premiér, přeskakující jako buridanův osel mezi Porošenkem a Jaceňjukem, neúnavně bojuje za lékařskou reformu jménem “ministerstva smrti” . Vladimir Groisman se vyčerpal argumentací, že reforma ve skutečnosti není zaměřena na ničení bezplatné medicíny, ale proti farmaceutické mafii, která profituje na zdraví Ukrajinců. Ukrajinci se sami brání jak mohou zlepšovacím návrhům „Ministerstva pohřbení“, protože chápou, že poté, co se uplatní tyto „reformy“, pak vše co jim zůstane bude, zabalit se do rubáše a v bílých teniskách se tiše odebrat na nejbližší hřbitov, aby nepřivedli na mizinu rodnou vládu svým pohřbem.

A ta je tak zaneprázdněna „prací“, že Groisman nemohl najít čas na předložení své zprávy Nejvyšší radě. A pravdou je, že předseda vlády ukazuje lidem prezentace v podobě zábavných obrázků, a nazývá je „Peremogami“.

A komu skládat účty? 7. června se parlament opět nepodařilo zahájit z důvodu nedostatku poslanců, kteří nepovažují za nutné jít do práce (nebo je to soukromá firma?). V tomto ohledu dozrávají v myslích některých našich spoluobčanů úžasné plány. Například, „Naděje národa“ Naděžda Savčenková (v poslední době ji Ukrajinci jednoduše a s láskou nazývají – Gaďa) nabídla jednoduché řešení reformy veřejné správy: postřílet celou vládu, a pak začít s čistým štítem. A opravdu: čekat vlastenectví od úředníků, kteří odvezli své rodiny do zahraničí, je stejně pošetilé jako prodávat sádlo Arabům.


Pozor: Kličko

Mezitím nastoupilo neočekávaně léto. K tomuto přírodnímu fenoménu se v Kyjevě připravili: ve většině metropolitních výškových budov – odpojili horkou vodou. Přitom městské vedení v tom nevidí žádný problém: na ulici je léto! Nebo jste zapomněli na geniální aforismus starosty Vitalije Klička: aby voda byla horká, musí být zahřívána!

Kromě toho se městské úřady nebudou zabývat tímto drobným problémem: ony pokračují v horečném hledání co ještě ve městě přejmenovat. Tomu, kdy řekne – prospekty Sucheviče a Bandery spojuje Moskevský most – vážně hrozí vězení … nemluvě o horké vodě a Kličkovi. Přitom v reálném životě čelí problémům ne za to co udělal s Kyjevem a s Kyjevany, ale za porušení nařízení o nakládání s nebezpečnými odpady – zářivkami a bateriemi. A NABU ještě zavedlo řízení proti Kličkovi, protože „zapomněl“ deklarovat majetek v Německu a USA.

Presidentovy růžové brýle

Tento týden byl prezident znovu chycen při další lži. Porošenko hovořil o svých filantropických aktivitách, než byl chycen za slovo. Šéfredaktor jednoho z ukrajinských médií připomenul, že před dvěma lety se Porošenko chlubil, že převede pro potřeby ATO (slíbil před koncem roku) obrovské sumy. Novinář to zkoumal a říká: garantovaně banální lež! Podnikatelé nepřispěli ani penny na ATO – buď oficiálně nebo neoficiálně. Ale on na ATO vydělal miliardy.

Zdá se, že v poslední době Porošenko mluví o korupci a o dalších problémech kolem méně. Tímto způsobem se snaží vytvořit iluzi: že důvodů pro blahopřání vládě máme víc než dost, a že je bez problémů. Nicméně, soudě podle četných připomínek, Ukrajinci stále věří více svým nestoudným očím, než růžovým iluzím prezidenta.

A pokud Porošenko myslel, že bezvízový styk s EU mu dodá nějaké důvěryhodnost ze strany Ukrajinců, pak se přepočítal. Nicméně, hlavním tématem týdne bylo hovořit o oddělení. Při otevření okna do Evropy tisková kancelář prezidenta rozvířila toto téma. Například, že Ukrajina jen s koupí „bezviza“ rozervala svazky s Ruskem …. Pane prezidente, jste trochu ekonomicky myslící, také jste byl ministrem. Tak proč jste to rozerval, mluvte !?

„Od této chvíle může každý Ukrajinec pít fantastickou kávu v Bratislavě, letět do Varšavy, na návštěvu Vídeňské státní opery.“ A jaký je stát, který netrvá ještě ani 100 let?

Prezident je přesvědčen, že „jeho lidé“, má 45 milionů hlav. Začněme s tím, že Gosstat mluví asi o 42,5 milionu. A to nepočítám až sedm milionů migrujících pracovníků v Rusku a v Evropě, jakož i několika milionů obyvatelů Donbasu, jejichž občanství není jasné. Takže shromáždění Porošenka je nižší než 35 milionů. Omyl celkem dělá zhruba 10 milionů.

Ukrajina úplně přerušila styky s Ruskem a nezávisí na něm ekonomicky. Dobře, podívejme se na to. Let do Bratislavy a zpět vytáhne nejméně čtyři tisíce hřiven, tedy 138 eur z peněženky. Káva pro dva – 280 EUR. Pár nocí v hotelu – dalších 270 eur. Ale člověk nebude v hotelu po dobu tří dnů snídat jeden šálek kávy a žvýkat tři kůrky chleba k večeři . Tak neváhejte přihodit dalších 100 eur. Celkem 650 eur. Pane prezidente, víte, jaký je průměrný plat vašich lidí? Upozorňujeme, že asi 230 eur. Tak si většina občanů Ukrajiny nemůže dovolit „fantastickou kávu v Bratislavě.“ Nemluvě o ještě dražší Vídni. Ale při prezidentském chvalořečnění k vyhnaným na tuto příležitost školním dětem cituje v ruštině (kam přitom hledí Nicoj, Farion a další modloslužebníci ukrajinského jazyka?) verše „Sbohem, špinavé Rusko, země otroků, země pánů. A vy, modré uniformy, a ty, jimi porobený lide„, které se připisují Michailu Lermontovovi. To je na pozadí výše uvedených skutečností dětský blábol.

Uživatelé sociálních sítí ocenili propagandistické řeči milovníka kávy. „Jak zvláštní je slyšet o “špinavém Rusku„ od hlavy státu, kde se města a řeky topí v odpadcích, a kde ve Lvově na lidi útočí obrovské krysy.“

Prezident zažil extázi „Peremohy“ a od této podívané ztratil rozum. Od pocitu pohádkové lži a pochlebovačného lhaní přelétavého úřednictva. Na pohled podomní obchodník, vykřikuje o „hodnotách ‚a‘ nemytých“ „sousedech. K tomu samozřejmě, public relations a korupce a nejhlubší lhostejnost, to je .. liberalizace vízového režimu země. To rozhodně není vstup do schengenského prostoru a křik oficiální propagandy o „bezvize“, to je lež. Špinění Ruska a jeho historie naznačuje zbabělost, podlost a slabost současného režimu. Co je to za národní ideu, která má za následek katastrofu, práci bez vyhlídek, a to i bez myšlenek na rozvoj vlastní rodné země?”

Zdroj

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf