Rusko je připraveno vyhnat americké diplomaty z jejich majetku

Avatar
Původní autoři

30. 6. 2017     zdroj
Jak informuje internetový list Izvestija s odvoláním se na ministerstvo zahraničí RF, ruská strana očekává, že v nejbližší době bude vyřešena situace, spojená s diplomatickým vlastnictvím v USA. Za předchozí administrativy Bílého domu byl odepřen přístup do dvou obytných komplexů – předměstské chaty velvyslanectví ve Washingtonu a stálého zastupitelství v New Yorku. Nehledě na změnu hlavy státu, nebyl tento incident dosud vyřešen. Jak předpokládá ministerstvo zahraničí, tato opatření porušují Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, která předpokládá diplomatickou imunitu.


Odvetná opatření jsou připravena a předpokládají analogické zákazy vůči americkému velvyslanectví ve Stříbrném Boru a  skladových prostorách v Moskvě. Vyslanecká anglo-americká škola v Petrohradu žřejmě bude nadále fungovat.

“Jde-li o reakci na protiprávní jednání, nevidím nic špatného na zrcadlovém postupu, i když naše reakce bude v rozporu s úmluvou. Být přívětivý a snažit se zůstat v mezích mezinárodního práva, když jej Američané tak bezostyšně porušují a když měli šest měsíců k nápravě této situace, nevidím smysl. Jak dlouho je možné ještě čekat? Nejsem s to nést odpovědnost za Američany, ale myslím, že zrušit rozhodnutí Obamovy administrativy bylo v kompetencích Trumpa. Ale proč to neudělal, to nechápu.”

Vysvětlil předseda výboru pro mezinárodní záležitosti Rady federace RF Konstantin Kosačev.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová