Sobotka a Zaorálek, nastrčené figurky mafiánů. A Chovanec, zakladatel úřadu pro špiclování. Docent Valenčík rozebral rošádu ČSSD pohledem upřímného sociálního demokrata

Avatar
Původní autoři

rozhovor s docentem Radimem Valenčíkem
16. 6. 2017 ParlamentníListy

„Když se na to podívám z pozice těch, pro které byl Sobotka či Zaorálek jen nastrčenou figurou, aby mohli pod vlajkou ČSSD provádět svoje mafiánské tunelářské reje, pak je to naprosto logické. 

Dotunelovat pozici ČSSD, to znamená její pozice ve sféře státní a krajské administrativy, státních a polostátních firem, případně ještě nějaká její finanční aktiva, dokud to ještě jde…,“ hodnotí vysokoškolský pedagog a publicista Radim Valenčík coby sociální demokrat situaci poté, co premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že kvůli klesajícím preferencím strany skončí v čele ČSSD. „Sobotka je mistrem řešení standardních situací. V nestandardní selhal a dělá jen vynucené kroky,“ říká na konto premiéra.

Premiér Bohuslav Sobotka ve středu večer oznámil, že kvůli klesajícím preferencím strany přijal osobní odpovědnost. ČSSD místo něj povede ministr vnitra Milan Chovanec, volebním lídrem má být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Rozumíte této rošádě? A k čemu to podle vás povede?
Pokud bych měl odpovědět jako obyčejný člen ČSSD, který uznává její hodnoty a snaží se o naplnění jejího poslání, tak bych řekl, že této rošádě nerozumím. Když se na to podívám z pozice těch, pro které byl Sobotka či Zaorálek jen nastrčenou figurou, aby mohli pod vlajkou ČSSD provádět svoje mafiánské tunelářské reje, pak je to naprosto logické. Dotunelovat pozici ČSSD, tj. její pozice ve sféře státní a krajské administrativy, státních a polostátních firem, případně ještě nějaká její finanční aktiva, dokud to ještě jde.

O Milanu Chovancovi se ví, že je ministrem vnitra a že je tvrdým odpůrcem kvót na přerozdělování imigrantů. O šéfovi diplomacie Lubomírovi Zaorálkovi mnozí lidé vědí, že byl dlouholetým předsedou Poslanecké sněmovny. Oba dva ale mají i jinou tvář. Třeba Chovanec má nálepku „ten zelinář”, Zaorálek má zase pověst mluvky, který prý dokáže dlouhé minuty hovořit i o tom, co nezná. Jakou jejich tvář vnímáte Vy?

Ti, co tam nastrčili jako fíkový list zrovna tento trojlístek, nejsou schopni vnímat, jak to lidé vidí. Každý z této trojice část potenciálních příznivců odrazuje a společně vytvářejí dokonalý zapuzující synergický efekt. Sobotka jako politik přezrál a z politické mrtvoly se dokázal proměnit v politickou mršinu. Chovanec se zasloužil o vznik něčeho, co je u nás naprosto nevídané, co nazývám „Janda-Chovanec mccarthyovský ústav“ pro špiclování lidí a spřádání (vyfabulovávání) nitek spiknutí proti „demokraticky zvoleným politikům“. Pochopitelně pod taktovkou Putina. Něco takového tu nebylo ani v padesátých létech. Pokud se nepletu, tak i vaše ParlamentníListy.cz jsou na seznamu této instituce. Ten, kdo takovou instituci zplodil, patří do jiného ústavu. Pokud by někdo nevěděl, o čem hovořím, tak připomínám.

Tak Chovance dali do čela strany. K těm dvěma výtečníkům pak ještě přidali Zaorálka. Člověka, který kdysi představoval určitou naději. Během ukrajinské krize přišel o soudnost. Zodpovídá za program strany a vůbec nevidí, že ČSSD nemá žádný program, že místo toho, aby řekla, v čem spočívá příčina současných problémů a jaká je cesta jejich řešení, nabízí sliby, kterým nikdo nevěří. A místo toho, aby si to pod vlivem reakcí lidí, které jsou ve stovkách pod každým odkazem na ten či onen programový bod, který ČSSD dává na své stránky a na Facebook, uvědomil, že program jde úplně mimo, reaguje: Za všechno můžou lidé, nečtou, nedochází jim to…

Předseda ANO a nedávno odvolaný ministr financí Andrej Babiš prohlásil, že je premiér Bohuslav Sobotka, odcházející z čela ČSSD a pozice volebního lídra, zbabělec. Naopak šéf lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek uvedl, že Sobotka udělal silný krok a že si ho váží. Kdo se podle vás mýlí?

Běžná politická licitace. Sobotka je mistrem řešení standardních situací. V nestandardní selhal a dělá jen vynucené kroky.

„Do odcházejících politiků se nekope. Zvláště, neodcházejí-li kvůli nějakému velkému skandálu. Prohlásit v takovou chvíli o někom, že je zbabělec, může jen hulvát,“ okomentoval slova předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vůči Sobotkovi brněnský politolog Miloš Gregor. Souhlasil byste s ním?

Brněnský politolog si asi ještě nepovšimnul, že Sobotka – a s ním celá sobotkovská éra, sobotkovská garda – ještě neodešel/neodešli. Jen se z politické mrtvoly změnil(i) v mršinu. Není to pěkný pohled a je to cítit. … … ….

(celý rozhovor najdete zde)