Šílený svět aneb prozření zabedněných

Avatar
Původní autoři

Emil Kalabus
6.7.2017 CzechFreePress

Rakousko za poslední tři roky v migrační krizi otočilo a dnes se Rakušané chovají velmi podobně jako vlády V4.

Rakousko dokonce vyslalo do Tyrolska čtyři obrněné transportéry a 750 vojáků. Je připraveno je rozmístit v Brennerském průsmyku, pokud bude narůstat proud uprchlíků mířících do Itálie.

Itálie je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky se většina migrantů snaží na starý kontinent dostat od břehů severní Afriky přes Středozemní moře. Itálie byla v minulosti mezi zeměmi, které podpořily zásah proti Kaddáfimu v Libyi a každá taková akce má určité následky.

Od začátku roku do Itálie dorazilo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přes 85.000 migrantů, což je asi o pětinu víc ve srovnání se stejným obdobím loni. Celkem se do Evropy přes Středozemní moře dostalo už letos více než 101.000 migrantů.

Zatímco Rakousko prozřelo a stará se o svou bezpečnost, německá kontrarozvědka pouze varuje před dalšími teroristickými útoky islamistů. Loni jich zaznamenala pět, dalších sedm pokusů o útoky ztroskotalo nebo se jim podařilo zabránit. Počet salafistů, tedy islámských fundamentalistů, v Německu se zvýšil na 10.100.

Podle šéfa Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hanse-George Maassena Evropa zažívá od začátku roku 2015 dosud nepoznanou vlnu islámského terorismu, když ji za tu dobu zasáhlo nejméně 29 útoků.

Nebezpečí dalších útoků se rozhodně nesnížilo, což souvisí i s větší ochotou islamistů používat násilí. Ministr vnitra Thomas de Maizière (CDU) v této souvislosti hovořil o citelném posunu od islamismu k džihádismu. “Musíme vycházet z toho, že je v Německu třeba počítat s dalšími útoky ze strany jedinců nebo teroristických komand,” poznamenal ke stávajícímu nebezpečí Maassen.

Další neradostný vývoj probíhá rovněž ve Švédsku. Dvě třetiny z 3000 extremistů inklinujících k násilnému jednání, které registruje švédská bezpečnostní policie Säpo, patří k islamistickému hnutí. Přibližně 300 dalších odešlo od roku 2012 do Sýrie a Iráku, 140 z nich se vrátilo a zhruba 50 jich v zahraničí přišlo o život. Tento trend je třeba zastavit.

,,Je nezbytné, aby každý Švéd zastavení tohoto trendu chápal i jako svou odpovědnost,” řekl šéf bezpečnostní policie Anders Thornberg v rozhovoru s agenturou TT. Obrovský nárůst počtu náboženských extremistů Thornberg přičítá propagandě teroristické organizace Islámský stát (IS), která sjednotila různé skupiny radikálních islamistů.

Švédsko se stalo terčem teroristického útoku letos v dubnu, kdy uzbecký radikál Rakhmat Akilov, který v zemi žádal o azyl, najel kamionem do davu na pěší zóně ve Stockholmu a zabil pět lidí.

Jiné to není ani v Belgii. Místní úřady si sypou popel na hlavu. Bezpečnostní složky v Belgii prostě podcenily riziko spojené s tamními radikálními islamisty. V lednu tohoto roku v Interview pro ČT24 to řekl expert na terorismus, radikalizaci a kriminalitu Brice De Ruyver. „Zcela jistě jsme podcenili fakt, že jsme ztratili z našeho dozoru některé radikální skupiny. V té době to byly malé skupiny. Trvalo nám příliš dlouho, než jsme pochopili, že některé z nich se zaobíraly velkými plány, prováděly nábor pro tzv. Islámský stát,“ uvedl v rozhovoru.

O nic lepší to není ve Francii. Nejvýše postavený velitel francouzské bezpečnosti Patrick Calvar tvrdí, že napětí mezi krajní pravicí a muslimským světem tlačí Francii na pokraj občanské války. Podle Calvara existují důkazy o tom, že radikální pravice už shromažďuje zbraně. Šéf zpravodajců tvrdí, že Francie je kvůli migrantům na pokraji občanské války. Podobný scénář by se mohl opakovat i v dalších evropských zemích.

Velitel francouzských bezpečnostních sil předpovídá, že se teroristé pokusí o posun směrem k automobilovým bombám, dronům a dalším výbušným zařízením, což jim umožní zaútočit bez ztráty vlastních životů.

Žijeme ve velice nebezpečných časech. Každý vidí, že stabilita, kterou jsme měli po druhé světové válce po desetiletí, mizí. Ve státech, které přijaly velmi vstřícnou politiku vůči migrantům, nastává pomalu prozření.

Můžeme se ptát, jestli nám to bude něco platné, zvláště po tom co zveřejnil deník Welt.

Deník Der Welt upozorňuje na rozsáhlé chyby, kterých se dopustil Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF). Jak ukazuje tajná zpráva, tisícům žadatelů o azyl nebyly odebrány otisky prstů. Systém bezpečnosti tak dostává vážné trhliny. Byla to náhoda nebo záměr? Osobně na náhody nevěřím.

Žijeme sice v šíleném světě a ve světě zabedněných, ale nezapomeňme na fakt, který zmiňuje prezident Zeman: „Tato země je naše.“

– – –

Související články: