Vládní kampaň, kterou zahájilo Maďarsko proti Georgi Sorosovi, vyvolává pobouření ve světě

12. 7. 2017    zdroj
Vládní kampaň, kterou zahájilo Maďarsko proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, vyvolává rostoucí kritiku ze strany mezinárodního společenství. Jak z Budapešti informuje korespondent BBC Nik Torp, v hlavním městě a dalších městech v Maďarsku se objevily za státní prostředky vytištěné plakáty, na nichž je 86-letý Soros znázorněn se širokým úsměvem. “Nedovolte, aby se George Soros smál jako poslední”, hlásá na nich nápis.


Izraelský velvyslanec v Budapešti Yossi Amrani a lídři židovské komunity v Maďarsku požádali úřady, aby byla tato kampaň zastavena, protože podle jejich názoru “podněcuje antisemitismus” (Georg Soros se narodil v Maďarsku v židovské rodině).

Státní tajemník pro evropské záležitosti na německém ministerstvu zahraničních věcí Michael Roth v sobotu v Budapešti prohlásil, že se mu prostě nedostává slov, aby popsal reakci na tyto plakáty.

Maďarská vláda však zatím nijak na tyto připomínky nereaguje.

Maďarský premiér Viktor Orbán obviňuje George Sorose z toho, že svými činy a názory napomáhá přílivu migrantů do Evropy. Soros zase na oplátku obviňuje Orbána z vytvoření mafiánského státu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová