Rumsfeldismus po česku

Avatar
Původní autoři

Jiří Jírovec
26. 8. 2017    
Donald Rumsfeld se v souvislostí s válkou v Iráku proslavil výrokem, že jsou věci, o kterých víme, že je víme, pak ty nichž víme, že jsou, ale nic o nich nevíme a pak ty o nichž nevíme, ani to že existují. Případ Čapího hnízda se posunul k rumsfeldismu tedy do stadia, kdy se k němu vyjadřují lidé, kteří vědí ale neřeknou, vědí, že nevědí a nevědí, že nevědí.


Nezvratně víme, že žijeme v kapitalismu. To je systém, v němž se společnosti nabývají, ztrácejí, získávají i dělí podle potřeby. Z různých důvodů se podniky i majetky převádějí na rodinné příslušníky, zejména pokud se ušetří na daních.

Nezvratně víme i to, že v rámci EU existují dotace, jejichž přidělení podléhá určitým pravidlům.

Takměř s jistotou, opřenou o prostý selský rozum, víme, že zákon nelze zneužít. Povoleno je přece vše, co zákon nezakazuje. Porušení zákona může být trestné, ale trestná nemůže být činnost, kterou zákon nezakazuje. Nelze trestat za využití mezery (loophole), kterou zákonodárci přehlédli. Lhostejno zda z neschopnosti a nebo úmyslně.

Takměř s jistotou víme, že media selhávají, pokud jde o objasnění toho, co v souvislosti s Čapím hnízdem nevíme. Proč znalý právník neobjasní základní pravidla, tedy co je a co není možné.

S jistotou víme, že se proti Babišovi vede dlouhodobá diskreditační kampaň. Stratégové ostatních politických stran nepochybně vydali příkaz “Babiše do každého projevu a nejlépe do každé věty”. V ČSSD vymysleli pro Sobotku demisi/nedemisi s cílem odstranit ANO z MF nebo nejlépe z koalice samé, aby mohl dovládnout s tichou podporou TOP 09, ODS a dalších ke všemu ochotných.

Pak přišly odposlechy. Od anonyma a pěkně načasované. Pokud je pravda, co uveřejnila media, Babiš podal trestní oznámení, které policie odložila. Má přece důležitější věci na práci.

Antibabišové se napříč politickým spektrem semkli a vytvořili parlamentní komisi, které šumafuk, jestli jsou záznamy sestříhané. Mají kladívko na Babiše.

Nic zatím ale nevedlo k žádanému cíli. Nepovedl se Lex Babiš, ani útok na jeho media. Mimochodem, existuje analýza, která by dokazovala, že jeho media poškozovala konkurenci? Existuje srovnání s Bakalovými medii, která na Babiše (a Zemana ) útočí, jak mohou?

Neprakta kdysi nakreslil obrázek dvou lékařů nad pacientem. Jeden z nich třímá ampulku a říká: “Tento lék použijeme, selže-li vše ostatní.”

Lék potřebuje samotná ČSSD a její triumvirát. Pokud s jistotou víme, že vše ostatní zatím selhalo (viz preference ANO), lze se, s pravděpodobností hraničící s jistotou, domnívat, že načasování policejní akce bylo poslední dostupnou medicinou proti Babišovi.

Ono nezáleží na tom, jestli Faltýnek s Babišem něco provedli. Důležitý je jejich mediální obraz.

Přestože pátracích novinářů máme až dost, zůstávají některé otázky bez odpovědi:

Řekl-li Robert Pelikán, že žádost o vydání vůdců ANO vypadá účelově, co může se svým podezřením udělat?

Otázku, kdo rozvířil akci kálení do vlastního hnízda možná vyřeší nějaké státní vyznamenání. Takových lidí je přece málo.

Výsledkem toho všeho je, že nejen nevíme, co bychom měli vědět, ale jak pravil Rumsfeld, že existuje něco, o čem ani nevíme že nevíme.