Tak kdo nakonec půjde – Asad, nebo Západ? Syrský prezident už odpověděl

Avatar
Původní autoři

21.8. 2017   Eurasia24
Napsal/přeložil: Geo

Západ stojí poprvé od konce studené války před epochální porážkou. Bašár Asad, kterého západní elity ještě nedávno odepisovaly, teď odepisuje je.
Zatímco ještě před několika měsíci měli západní politici ústa plná hesla „Assad must go!“ („Asad musí jít!“), realita současných dní – podle některýchzávěrečné fáze syrské války – je docela jiná.

Na setkání diplomatů v Damašku v neděli 20. srpna to byl Bašár Asad, kdo mohl promluvit jako vítěz. Nejenže zůstal ve své zemi, ale zůstal i v pozici jejího prezidenta – a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo cokoliv změnit.

Asad se může spolehnout na vojenskou podporu Ruska, Íránu a Hizballáhu, ale především na podporu milionů Syřanů a také ohromného množství lidí na celé planetě.

I těm, kteří to dosud neviděli, totiž právě syrská válka otevřela oči a odhalila zločinnost západních plutokratů a ulhanost jejich médií.

A zatímco „odkopaní“ západní politici se už podobně silných slov na Asadovu adresu neodvažují, syrský prezident světu oznamuje krach západního projektu: „Zaplatili jsme v této válce velkou cenu, ale výměnou je krach projektu Západu v Sýrii a ve světě,“ prohlásil před diplomaty syrský prezident.

Projekt Západu podle něj spočíval v převzetí kontroly nad Sýrií prostřednictvím Muslimského bratrstva, které se mělo dostat k moci po jeho násilném svržení.

Nejenže se tak nestalo, ale současně se v důsledku syrského fiaska Západu dramaticky změnila situace v řadě okolních zemí a došlo k rozkolu mezi donedávna soudržnými a pevnými spojenci NATO na Blízkém a Středním východě.

Bašár Asad poděkoval Rusku, Íránu a libanonskému Hizballáhu „za pomoc v boji proti terorismu“.

Zejména bez ruské vojenské pomoci by nemohlo v syrské válce dojít ke zvratu, který je nezpochybnitelný: před ruským zásahem vláda v Damašku ovládala 19 tisíc kilometrů čtverečných teritoria země, dnes kontroluje téměř čtyřikrát větší plochu, 74 200 čtverečných kilometrů

„Rusko nepřestalo podporovat syrskou armádu dodávkami všeho nezbytného pro splnění mise v boji s terorismem, posléze vyslalo Vzdušné a kosmické síly k přímé účasti v boji a obětovalo své životy na syrské půdě,“ prohlásil syrský prezident.

Ale jak Bašár Asad dodal, „bitva pokračuje“.

Geo, Eurasia24

Foto: YouTube.com