Ukrajině sklaplo: Malajsie požaduje připojení Ruska k vyšetřování zkázy MN17

Avatar
Původní autoři

3. 8. 2017     zdroj
Nová fakta ve věci vyšetřování havárie Boeingu MH17 na obloze Donbasu dohání ukrajinskou stranu ke stále větší nervozitě. Již v květnu 2017 list Přísně tajné vystavil v internetu materiály, které poukazují na skutečnost, že Ukrajina se snažila skrýt dokumenty, v nichž nejvyšší ukrajinské vedení píše o zničení všech faktů, souvisejících s zničením MH17 ZDE. List publikoval kopie tajných dokumentů SBU, v nichž se píše o provedení zvláštní operace na zničení důkazů masové vraždy na obloze nad Donbasem 17. července 2014.


Později, 31.srpna 2017, se ruský prezident Vladimír Putin a malajský premiér Najib Razak domluvili na uskutečnění vlastního společného šetření havárie Boeingu MH17. Když se o tom ukrajinské úřady dozvěděly, zjevně znervózněly, a to natolik, že na žádost prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka ministr zahraničí Pavel Klimkin telefonicky kontaktoval Johna Kerryho.

Kromě toho vyvolaly zvláštní pochybnosti výsledky vyšetřování a předběžné závěry nizozemských vyšetřovatelů, kteří odmítli přijmout důležité informace od Ruska a přijali jen fakta, poskytnutá ukrajinskou stranou. Ačkoli malajská strana trvala na tom, aby se členy komise stali i ruští zástupci a experti. Ale ti nebyli do komise začleněni.

Nahromaděná nespokojenost s průběhem vyšetřování dohnala Malajsii k vytvoření skupiny pro vyšetřování příčin havárie Boeingu. Ministr dopravy Malajsie Liou Tiong Laya poslal dopis nizozemským vyšetřovatelům, v němž opět požadoval, aby zahrnuli ruské zástupce do komise. A znovu odmítnou budou holandští vyšetřovatelé sotva moci.

Je zřejmé, že brzy se ukrajinské vedení bude muset zodpovídat mezinárodnímu společenství za připravený teroristický útok, ničení důkazů a manipulaci s důkazy. Co znamená poskytnutí Ukrajinou záznamu s Bukem, který jezdí po celé zemi na pozadí kvetoucího bezu, který kvete v dubnu a květnu, a ne v červenci, kdy došlo k tragédii s letadlem? Znamená to, že Ukrajina se připravovala předem.

Ukrajina bude muset odpovědět, odkud se Porošenko dozvěděl 15 minut po tragédii o “ruské raketě Buk”, proč komise nepřijímá výsledky experimentů korporace Almaz-Antey, proč ukrajinští dispečeři změnili trasu letadla, kde jsou záznamy jejich rozhovorů s pilotem a kde jsou samotní dispečeři? Otázek se nahromadila spousta. Ale jak se říká, “pravda prorůstá přes asfalt”.

A pouze Ukrajina z toho není nadšená. Neboť odplata se nevyhnutelně blíží.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová