Zabíjení dříve a nyní: Cigára a bombardéry

Avatar
Původní autoři

Jiří Jírovec
17. 9. 2017
Metody zabíjení jsou různé. Kopí, dýky, meče, pušky a bomby jsou zatlačeny do pozadí. Na scénu vstoupil tabák. Cigárko může kuřáka ohavně zabít. V novém tisíciletí víme na tutti, že zabíjí nejen to v hubě, ale dokonce i kouř, který se vždy line směrem k nám nekuřákům. Něco se s tím musí udělat. Už jen proto, že obzvlášť přesvědčení aktivisté vědí, že stačí pouhé jedno nadechnutí.


Pryč je doba, kdy mladý Ronald Reagan zvěstoval veřejnosti, že svým přátelům posílá k vánocům karton Chesterfieldek, protože to je “ten nejlepší dárek, který může kuřák dostat”.

Mrtev je i poslední Marlboro Man, herec, který na krabičkách této značky ztělesňoval mužnost. Vypadl z obrazu koncem devadesátých let a zemřel, možná a tedy stylově, na rakovinu plic. Bylo mu 85 let, ale to se příliš nezdůrazňovalo.

I stalo se, že na krabičky cigaret byly umístěny obrázky hodné učebnic patologie.

Tedy v rámci metody mírného pokroku v mezích zákona, která nepoškodí lukrativní podnikání ani státní pokladnu. Zisky plynou, daně též. Cynik může dodat, že kuřáci zemřou dřív, než se dočkají nákladných by-pasů, nových kloubů a pobytů v DLNkách, čímž činí dobro nám ostatním.

Je to taková zvláštní situace, protože bojujeme proti činnosti, která přináší určité potěšení a na druhé straně zcela opomíjíme, že jsou kolem nás zbraně, které mohou zabíjet po tisících. Ve vteřině (v případě štěstí v neštěstí) nebo pomalu, když uškvaří či nechají vykrvácet bez pomoci.

V Ostravě proběhly Dny NATO. U exponátů samozřejmě nebyly panely s informacemi o tom, kolik lidí zabily bombardéry B1-B nebo B-52 s fotografiemi zabitých. V mediích nenajdete rozhovory s piloty a jejich pocitu z dobře vykonaná práce, když z bezpečné výšky vysypou na zem 30 tun bomb.

Kolem zbraní se točí soubor pitomců, kteří tam vodí i svoje děti, aby si, tu tančík, tu nějaké letadlo, pohladily. Motá se tam herec, který se umí naučit jakýkoli monolog. Když mu to dají přečíst, zvládne i Švejkův: “Tuhle vojnu vyhrajeme!”.

Bývaly doby, kdy vědci a umělci protestovali proti válkám. Vědce s takovou odvahou postrádáme. Máme jen drahoše, kteří si netroufnou ceknout. Mohli by přijít o peníze. Ten největší z nich se vtěsná i do kokpitu, protože se potřebuje před volbami zviditelnit.

Zatím se všichni tváří, že nevědí, že se arsenály plní tempem, které bude požadovat jejich vyprázdnění. Když se to šílenství nezastaví, vojna bude, veliká, převeliká.