Důvod k optimismu: Ukrajina se stala nacionalističtější, prozápadnější a rusofobštější

Jelena Ostrjaková
17. 9. 2017      zdroj
“Rusko je nyní v situaci, kdy nedosahuje těch cílů, které si stanovilo. Myslelo si, že po intervenci se Ukrajina stane proruskou. Ale obsazení území Ukrajiny má opačný efekt. Ukrajina je jednotnější, nacionalističtější, více orientovaná na Západ, rusofobštější než dříve”, řekl Kurt Volker, zvláštní představitel ministerstva zahraničí USA pro Ukrajinu.


Soudí, že čas pracuje proti Rusku, protože situace se neustále zhoršuje, informuje korespondent PolitNavigatora.

“To je důvodem k optimismu, protože předpoklad může být jiný. Možnost udržovat zmrazený konflikt nebude výhodná pro nikoho. Může být nalezeno řešení. Doufám, že USA budou s to pomoci situaci změnit. USA mají v úmyslu pomáhat v co největší možné míře. Naším cílem je obnova ukrajinské suverenity a územní celistvosti, a bezpečnost. Poskytnutí Ukrajině vojenského vybavení se může dotknout jen potenciálního agresora”, řekl Volker.

I když se podle něj hlavní pozornost věnuje východní Ukrajině, neznamená to změnu postoje ke Krymu.

“Nerad bych vytvořil dojem, že jsme zapomněli na Krym. Posuzujeme situaci na východě i na Krymu jako jednu a tutéž situaci. Tam proběhla okupace a v situaci s Krymem anexe. Princip je stejný, je to nepřijatelné. Pokud můžeme dosáhnout pokroku v jednom z těchto směrů, udělejme to, ale nebudeme zapomínat, že situace je stejná i tam i tam”, řekl Volker.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová