Právník Hrádela si přečetl memorandum o těžbě lithia a ztuhl. Může to být průšvih, proti kterému budou miliardy za Diag Human drobné

Avatar
Původní autoři

rozhovor
6.10.2017  ParlamentníListy

Advokát a publicista Karol Hrádela napsal pár řádek k těžbě lithia v Česku. Rozepsal se o kolonii, která podepisuje memorandum v cizím jazyce jako za času kolonistů, a o tom, co nás možná čeká za trampoty. Hrádela v této souvislosti zmiňuje i šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a server ParlamentníListy.cz 
 

Ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček předstoupil před veřejnost a pokusil se vyvrátit několik mýtů, které kolují Českem v souvislosti s možnou těžbou lithia v naší zemi. V Česku se nalézají největší zásoby tohoto kovu v Evropě, asi 3 procenta všech světových zásob. Jde o kov, který dokáže dobře uchovávat energii.

Práva na průzkum ložisek získala australská společnost European Metals Holdings, se kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo memorandum o spolupráci. Na toto memorandum zřejmě naráží Karol Hrádela, který na sociální síti Facebook napsal, že ministr Havlíček podepsal text stvořený v jazyce firmy, ale už ne přeložený do češtiny.

„V tomto memorandu podepsaném nikoliv v českém jazyce, ale v úředním jazyce země této firmy, podobně jako kolonie podepisovaly smlouvy s kolonialisty, místo podpisu textu ve dvou rovnoprávných jazykových mutacích, se samozřejmě již zmiňuje mezinárodní ochrana investic. Vytváří se předpoklady pro případné mezinárodní arbitráže o částky výrazně větší, než se řeší ve sporu o relativně „drobné“ s Diag Human. Jde o podobné jednání, jaké jsme pozorovali u představitelů ČSSD při přípravě tzv. konkordátu mezi státem Vatikán a Českou republikou poté, co došlo ke schválení tzv. církevních restitucí,“ napsal advokát.

Na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu se lze přesvědčit, že překlad memoranda do češtiny existuje. Je to pracovní překlad.

Memorandum v češtině naleznete zde

Ministr Havlíček na tiskové konferenci oznámil, že  … (celý text článku najdete zde)