Prezident M.Zeman: „Pokud se domníváte, že ve volbách zvolíte anděla, nechoďte volit, protože andělé u nás neexistují. Pokud se chcete vyhnout úplným ďáblům, a místo toho zvolit nějakého dobromyslného čerta, jděte volit. Čert je pořád lepší než ďábel,“ podotkl Zeman úvodem k dotazu, proč by měli jít lidé k volbám.

Avatar
Původní autoři

19. 10. 2017 PL
Prezident Miloš Zeman se dnes setkal v rámci druhého dne návštěvy Plzeňského kraje s občany Horšovského Týna.
Komentoval lithium,vyjádřil se k výši důchodů, ke stávce lékařů a k inkluzi ve školství…

Následně se Zeman vyjádřil k výši důchodu a jeho navyšování. „Přidává Parlament zákonem. A bohužel někdy přidává i sám sobě. Přidává i státním úředníkům a já jsem proti tomu několikrát protestoval. Je ale dobře, že přidáváme zdravotníkům, policistům,“ podotkl Zeman. „Bylo přijato nové valorizační schéma, které říká, že už není možné, aby byla ostudně nízká valorizace, kdy to bylo ubohých 45 korun. To valorizační schéma je změněno tím, že důchodce dostává přidáno nikoliv třetinu růstu průměrné mzdy, ale polovinu růstu průměrné mzdy. A to je moc dobře,“ sdělil Zeman.

Své pak řekl i ke kauze lithium. „Jsem z toho hodně rozpačitý. Dozvěděl jsem se, že na jedné straně tady máme obrovské zásoby lithia, na kterých všichni zbohatneme. Na druhé straně, jak prohlásil profesor báňské univerzity v Ostravě, že se ty zásoby nedají vytěžit. Pak jsem se dozvěděl, že jsou tady zloději z Austrálie a že mají rezidenci na Panenských ostrovech. Odhady vytěžitelného bohatství se pohybují mezi miliardou a nulou. Můj názor je velmi jednoduchý: Nerosty jsou státní vlastnictví. Státní vlastnictví má těžit státní podnik. Počkejme, jak dopadnou průzkumné práce,“ dodal Zeman.

Další dotaz padl ke stávce lékařů, která se uskutečnila včera. „Je několik dní před volbami. Možná, že bude jiný ministr zdravotnictví. Možná, že bude jiná zdravotnická politika. Ale v každém případě současný ministr zdravotnictví nemůže udělat vůbec nic. Normální lékaři, ať je to lékařská komora, by s tou stávkou počkali až po diskusi s novým ministrem zdravotnictví. Diskutovat s tím starým je totéž jako oblékat mrtvole zimník, aby se zahřála,“ řekl Zeman.

Závěrem se pak Zeman vyjádřil k inkluzi ve školství. „V praktické škole může dané dítě v něčem vyniknout. V takzvané normální třídě naopak ztratí ten pocit úspěchu, protože bude vždycky poslední. Je to nesmysl z řady důvodů,“ vyjádřil kritiku Zeman. „Snažte se odolat nesmyslným inženýrským pokusům manipulovat s osudy našich dětí. Těm mentálním dětem je lépe v praktických třídách,“ uzavřel.

A poté již nechyběl tradiční podpis do pamětní knihy, připevnění prezidentské stuhy na prapor města a převzetí darů.

– – –