Prezident Ukrajiny poslal šéfa MMF do pr….!

Avatar
Původní autoři

26.10.2017, Petr Ďoubalík

Prezident Ukrajiny Vasilij Holobradko si v poslední chvíli rozmyslel podpis smlouvy, odmítl půjčku Mezinárodního měnového fondu a ostře zaútočil na jeho představitele.

V ukrajinské televizi teď běží druhá porce seriálu “Služebník lidu” (Sluga naroda, Слуга Народа). Nestíhám seriál sledovat, není čas, ale viděl jsem posledních pár minut první série a mám pocit, že to může být zajímavé.

Vypadá to, že se tvůrci pokoušejí “nastavovat zrcadlo” současné, dosti zoufalé situaci v Ukrajině. Zakončení první série mě dost překvapilo. Je velmi odvážné. Kdo zná Vladimira Zelenského (Володимир Зеленський, 1978) – šéfa studia “Kvartal95” (v seriálu hraje hlavní roli – prezidenta Holobrádka), tak nevěří vlastní očím. Právě on byl proevropsky nadšeným “majdanistou”, stoupencem ATO (boje proti Donbasu)… Naštěstí se zdá, že neustrnul, že není ani slepý, ani hloupý. Snad. Kéž by!

Pohleďte, co jsou v současné situaci Ukrajinci schopni natočit. Doporučuji shlédnout poslední 3 minuty. Film má ruské (vytvořeno automaticky) a anglické titulky, lze využít funkci “automatický překlad (do češtiny)”, funguje to velmi dobře. Pro každý případ jsem ještě překlad posledních minut napsal, najdete ho pod videem. Skočte si na čas 1:29:50

Překlad: Ďouba

1:29:50 Poté, co byly přijaty potřebné zákony, prezident Holobrádek okamžitě přijel do Lvova, kde spolu s ministrem Muchinem šli do Paláce Potockých. Tam každým okamžikem podepíše dohodu s MMF.
Upřímně – už jsem přestával doufat. Ale udělal jste dobře svoji práci. Nyní nevidíme žádné překážky pro vaši zemi, abyste získali tuto půjčku.
Děkuji.
Dobře. Promluvme o dodatkových podmínkách.
Dobře. Jaké dodatkové úmluvy?
Standartní. Několik drobností, které musí být splněny. Tak, bod první: Těžba břidlicového plynu
Ta ale u nás není…
Teď bude.
To ale zničí naši zem, zemědělství…
Musí být omezeno o 50%, pěstování pšenice o 30%.
Zemědělství je důležitým zdrojem pro naplnění našeho rozpočtu. Nedovedu si ani představit, jaké to budou ztráty.
To nevadí, najdete jiné zdroje. A to je naše druhá podmínka: Uložiště jaderného odpadu v černobylské zóně. Samozřejmě, musí odpovídat všem moderním bezpečnostním technologiím. A jestli se vám podaří zvětšit zónu na větší území, tak Ukrajina už nebude mít žádný problém. Život se stane šťastným, stabilním…
A krátkým. Počkejte…
Prosím!? Nám vychází pěkně draho to vaše “počkejte”, už jsme i tak promarnili příliš mnoho času na váš stát, víc, než za co stojí… Vasiliji Petroviči, myslete! Jde o velké peníze, obrovské příležitosti. Budete mít vlastní stranu, parlamentní většinu, veřejný fond pro vaši osobní potřebu. 2-3% z 15 miliard, myslím, to není špatné, ne? Ale pokud budete potřebovat víc času na rozmyšlenou, jestli něco není jasného, tak…
Ne. Všechno je jasné.
1:32:05
Chci poděkovat předsedovi MMF a členům komise za čas, který s námi ztratili. Za velmi bohatou diskusi. S pocitem hluboké vděčnosti chci říci: Jděte do prdele! A tato dohoda musí být splněna. Říkám to srozumitelně? Nejsme žebráci, gastarbeitři. Chci, aby si všichni zapamatovali, jednou a provždy. Nejsme periferie, nejsme hraniční oblast mezi orky a elfy. Jsme normální, silná, krásná a bohatá země. To, že teď jsme na lopatkách, není důvod, dostat nás na kolena.
Jsem vám vděčný, opravdu, z celého srdce, otevřel jste mi oči, abych mohl vidět, že skutečně stojíme na kraji propasti, ale ještě máme šanci stát se velkým státem. Jsme národ otevřených, šikovných a talentovaných lidí, a když to pochopíme, pochopíme, že si musíme vážit sami sebe, pochopíme, že je ostudné krást a vést si hrubě, že je nutno si vyhrnout rukávy a dřít. Nekřičet “hanba” a “zrada” s důvodem i bez. Samotnými jazyky (slovy) Ukrajinu nepostavíš. Když se přestaneme poměřovat patriotismem, dělit Ukrajince na své a cizí, ale naopak, sjednotíme se. Pak teprve “Sláva Ukrajině!” bude znít nejen u nás, ale v celém světě. A teď (zatím) jděte do prdele!
И пока идите в жопу!  I poka iditě v žopu! (v obrázku automatický překlad a v červeném asi nejpřesnější překlad)

Upoutávka na druhou sérii, která běží od 23. října 2017
“Služebník národa 2. Od lásky do impeachmentu” (Слуга Народа 2. От любви до импичмента)
Překlad: Slibuji vám, jestli zítra dolar nebude za 8 (hřiven), tak nevím co, přijedu do práce nahý!

O impeachment prezidenta P. Porošenka se poslední týdny snaží, sic horlivě (a se silnými “sponzory” za zády), leč neúspěšně, Michail Saakašvili. Jak to souvisí se scénářem pokračujícího seriálu si neodvažuji hádat.

Rozšiřující učivo:
-film o filmu Služebník lidu:
https://www.youtube.com/watch?v=eSrZ7jHev1A

-jeden z příspěvků v diskusi na youtube, naznačující procitání z prozápadní euforie:
Nečekal jsem, že film bude natolik hlubokým. Myslel jsem, že vše bude jen legrace, a tady humorem rozehráli silné myšlenky, a slova Svatoslava “přecházím na vy” a konec… Velmi silné, přesně jak jest, bez příkras. Čas pochopit, že ohnout nás chtějí nejen v Kremlu, že není vše černobílé, není zlá RF a dobré USA, každý chce zneužít slabé a myslí jen na sebe. Takže pomoc nutno hledat jen u sebe. Všechny zdravím se dnem Nezávislosti, doufám, že brzy to nebude prázdný svátek, ale opravdové slavení Nezávislosti (Ruslan Chochlov)

-z diskuse na youtube je cítit, že Zelenskij je vlivnou osobou, lidé ho “baští” a často navrhují za prezidenta. A možná, že je tímto seriálem na pozici politika připravován, kdo ví? Vždyť žijeme v době, kdy se to herci, sportovci či dramatiky v politice jen hemží. A nabídka “prezidentů” v Ukrajině je zatím velmi slabá – toto jsou uchazeči na post prezidenta z posledního týdne:

Julča Timošenko (plynová princezna, jezdila po majdanu na invalidním vozíku, z něhož pak zázračně vyskočila), Oleg Ljaško (víceméně tragikomická figurka, Radikální strana Olega Ljaško), Naděžda Savčenko (z  ruského vězení propuštěná Putinem, hrdinka Ukrajiny a teď zas “kremelská agentka”, čert se v tom vyznej), Sergej Kaplin (méně čitelný kandidát, dříve kličkovec – strana UDAR, pak porošenkovec – strana Blok P. Porošenka, šéf Strany obyčejných lidí), Ilja Kiva (předseda Socialistické strany Ukrajiny, pravosektorovec, činný v projektu “Mirotvorec” – UMVD, vede Všeukrajinský svaz veteránů ATO…) 

Když vystoupí “přes obrazovku” Ilja Kiva v ruském diskusním pořadu “60 minut” (vpravo nahoře), způsobí to vždy obveselení všech přítomných, někdy spíše i zděšení. Pochybnosti o jeho psychickém zdraví jsou na místě. Vždy vypadá, že právě ukončil trénink v posilovně a je tak nadšen možností mluvit na federálním ruském kanálu, že se přestává kontrolovat. Jeho projev a mávání pěstmi musí ukončit moderátoři, jinak by nikdy neskončil. Vlevo dole současní kandidáti na ukrajinského prezidenta, vpravo dole ukrajinský diskutér  Vadim Trjuchan – dokonce i on se za Kivu, myslím si, stydí

Ilja Kiva se mračí, jako malé dítě, když mu rozšlápnou bábovičku. Právě mu moderátorka vzala slovo v pořadu “60 minut”