Elektrobusy v Číně a nekonečné diskuse jinde

Avatar
Původní autoři
Jaroslav Loudil
28. 11. 2017

V neliberální demokracii, jako je dnes ta čínská, jdou mnohé složité věci kupodivu snadno. Čínská vláda například přikázala velkoměstům použití elektrobusů v hromadné dopravě. Výsledek je z hlediska pokroku i technologií pro Evropu i Ameriku zničující. Čínští výrobci chrlí elektrobusy po desítkách tisíc ročně a čínská města je ihned po tisících uvádějí do provozu. Čína je tak už 10 až 20 let před námi. V  Maďarsku čínská automobilka BYD právě uvedla do provozu fabriku na výrobu svých elektrobusů. 300 zaměstnanců tam ročně vyrobí 400 elektrobusů. Čínské tempo je ohromné. My jen přihlížíme. 

(Některé formulace jsou jistě kontroverzní, což by mohlo podpořit věcnou diskusi. Pozn.red. I:D)
Kdysi se v prvorepublikové ČSR jezdilo na cestách vlevo. Byl řešen návrh na změnu a jezdit vpravo. Poslanci, politici, ministři, právníci atd. atd. léta letoucí nekonečně diskutovali, žvanili, psali návrhy, přijímali usnesení, pili kávu, kouřili doutníky a zase znovu a znovu do úmoru diskutovali. Pak přijel do Prahy 15.března 1939 Wehrmacht a vyvěsil vyhlášku, že od zítřka se v ČR jezdí vpravo. Kupodivu, letitá nekonečná záležitost se vyřešila během 24 hodin a vpravo se zcela bez problémů ihned jezdilo.

Dnes stále hlouběji zabředáváme do neschopnosti vyřešit i malé věci. Obchvaty i průtahy měst, dálnice, ….atd. Stále přibývá záležitostí, které se nekonečně vlečou. Například stavba 100 km dálnice Praha – Hradec trvala celých 37 let. Železniční koridory se začaly budovat roku 1993 a měly být dokončeny 2000. Nyní se píše už 2017 a kdo jede občas rychlíkem z Prahy do Plzně, tak chvílemi – “pádí” – 30 km /hod. Důvod : Práce na koridoru. Koridory tedy budujeme “zatím” – jen ? – 24 let.

P.S. Nevím, nevím, ale naše nabubřelost , že jsme nejlepší už jaksi neplatí. A jsou to i státy bez liberální demokracie, které nás předhánějí svižným tempem. Studujme s pokorou zkušenosti jiných.

Loudil

https://www.youtube.com/watch?v=_0ef0K9eArQ

https://www.youtube.com/watch?v=sLo3Pn4KC3w

http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2016/6/18/nsk-elektrobusy-m-do-francie

http://www.hybrid.cz/nizozemsky-ostrov-vymenil-vsechny-autobusy-za-elektrobusy-z-ciny

http://www.hybrid.cz/izrael-ma-prvni-elektrobus-je-z-ciny-brazdi-ulice-tel-avivu

http://www.hybrid.cz/long-beach-nakoupi-cinske-elektrobusy-vyrabene-v-usa