Kdo by se měl zodpovídat za zdevastovanou Sýrii?

Sophie Mangal
10.11. 2017   Zvědavec
Většinu zkázy způsobily letecké útoky koalice vedené Spojenými státy
Šest let trvající násilnická, bratrovražedná válka v Sýrii přinesla místní vládě podstatné škody. Syřané, kteří se z hrůz, jež zažili, pravděpodobně nikdy nezotaví, teď musí nést břímě v podobě ničivých následků. V tomto ohledu existuje jen jediná otázka: kdo by se měl zodpovídat za všechen ten chaos a utrpení civilních obyvatel?

Přiznat chyby je zcela jistě obtížnější než je dělat. Dokazují to nedávná vyjádření organizace Friends of Syria („Přátelé Sýrie“).

V interview pro tiskovou agenturu Reuters uvedl britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson, že Spojené státy, Velká Británie a jiné země, které se staví proti syrskému prezidentovi Bašáru al-Asadovi, nebudou podporovat obnovu země, dokud nedojde k „politickému posunu směrem od Asada“.

Výkonný tajemník amerického ministra zahraničí pro záležitosti Blízkého východu David Satterfield potvrdil, že se Syřané budou moci na pomoc „Přátel Sýrie“ spoléhat až poté, co dojde ke změně režimu. Americký diplomat rovněž řekl, že rekonstrukce Sýrie přímo závisí na politických procesech, jejichž povahu a průběh určí výhradně Ženevské mírové rozhovory.

Stanovisko západních zemí lze jen těžko akceptovat, jelikož většinu zkázy, k níž v Sýrii došlo, mají na svědomí letecké útoky koalice vedené Spojenými státy. Podle monitoringové organizace Airwars provedly koaliční letecké síly od počátku „protiteroristických“ operací více než 14 000 bezhlavých úderů, při nichž došlo nejen ke zničení infrastruktury, ale i k úmrtí přinejmenším 5 500 civilistů.

Mělo by se mluvit i o Rakká. Z tohoto města nadělaly hromadu trosek společné operace koalice a Syrských demokratických sil (SDF). Nikoho nejspíš nepřekvapuje, že k problematice obnovy města se zástupci současné americké administrativy odmítli vyjádřit.

Dokonce je to tak, že jediní, kdo se podílejí na snahách o navrácení měst do původního stavu a kdo Syřanům poskytují humanitární pomoc, jsou spojenci Sýrie – Rusko a Írán.

Za poslední dva dny Rusko dodalo civilistům v Aleppu a ve východní Ghútě několik tun různých výrobků a základních potřeb.

Konvoje s humanitární pomocí přijíždějí i z Teheránu. Írán pomáhá Syřanům v Dajr az-Zauruprostřednictvím dodávek potravin, léků a ošacení. Nadto plánuje íránská vláda zorganizovat přesun více než dvou set tun humanitární pomoci do Aleppa.

Zároveň s tím podepsala syrská vláda při schůzkách, které se odehrály v rámci 59. Damašského mezinárodního veletrhu, se zástupci Indie, Íránu a Libanonu řadu vzájemně prospěšných smluv o společné výstavbě.

Vlastně se zdá, že o normalizaci situace v Sýrii má zájem jen několik málo zemí. Západ, vedený Spojenými státy, se jen těžko vzdá svého zvyku vydávat peníze ne na pomoc, ale na ničení. To je hlavní důvod, proč není Washington připraven převzít zodpovědnost za své skutky navzdory faktu, že za ně Spojené státy nesou vinu.