Když dva dělají (nebo by mohli dělat) totéž, rozhodně to není vždy totéž.

Avatar
Původní autoři

Jiří Baťa
26. 11. 2017
Karel Schwarzenberg toho za svou éru posledního dvacetiletí nakecal strašně moc. V článku „Schwarzenberg řekl, že Zemana zničil alkohol. A myslíte si, že podpořil Drahoše? Budete překvapeni“, zveřejněném na webu Parlamentní listy. cz, se ve svých „odborných“ vyjádřeních (žvástech) také vyjádřil k osobě Miloše Zemana z pohledu svého posouzení o způsobilosti výkonu funkce prezidenta. Není tajemstvím, že politici typu Karla Schwarzenberga a jeho melodyboys z TOP 09, stejně jako pravičáci z ODS či KDU-ČSL se o M. Zemanovi s oblibou vyjadřují, že je nevyléčitelný alkoholik. 

Ponecháme-li stranou zlovolný úmysl pomlouvat Zemana a škodit mu jak ve výkonu funkce prezidenta, tak v jeho kandidatuře pro nastávající volby, nebyl by to ani náš starý známý správce lesů, hájů a rybníků, aby se také „odborností“ jemu vlastní k Zemanovým (ne)schopnostem nevyjádřil.

Podle odborného posouzení knížete se dozvídáme, že „Lidé by si měli uvědomit, že nejenom fyzický stav, což je očividné, je důvod k zamyšlení, ale především také jistá změna osobnosti,“ řekl. „Já ho znám už 20 let a on se velice změnil. Každý lékař vám potvrdí, že dlouhé používání návykových látek odstraňuje zábrany“. Pozoruhodný postřeh pana knížete! Nebýt jeho, nebyli bychom poučení (co všichni v jeho letech sai dobře známe), že je to běžný, typický a přirozený proces stárnutí. V této souvislosti se lze jen podivovat, že tyto jevy pan Schwarzenberg pozoruje u svého politického protivníka, ale už méně či vůbec sám na sobě.

Ohlédneme-li se zpět do r. 2013, kdy M. Zeman a K. Schwarzenberg stáli proti sobě ve finále přímé volby prezidenta, Karlu Schwarzenbergovi v tu dobu bylo cca 76 let, tedy ještě o tři roky starší, než je dnes M. Zemanovi (73) a ani náhodou mu nepřišlo na mysl, že jeho fyzický stav je důvod k zamyšlení, a že také jistá změna osobnosti nastala také u něj samotného. U pana knížete byly už v tu dobu patrny příznaky stáří, např. všude přítomné pospávání, pomočování, jeho garderoba neodpovídající současným trendům (viz červené ponožky), jeho osobitá chrchlo-čeština a výslovnost a pod., přesto svěřepě, někdy až téměř nekontrolovatelně usiloval o získání postu prezidenta republiky. Zaplať pánbůh, že to dopadlo, jak to dopadlo, protože při představě, že by u prezidenta Schwarzenberga měla nastat fyzická změna, ale i změna osobnosti změna, byl by to šok. Tedy alespoň pokud to budeme posuzovat z „odborného“ hlediska a úsudku samotného Schwarzenberga.

Nicméně nelze přejít Schwarzenbergovo rýpání do Zemana, co se týká údajného požívání alkoholu, který jej, alespoň jak to vidí a veřejně tvrdí pan kníže, údajně zničil. Lze to chápat jako součást odporu, kterým Schwarzenberg bojuje proti Zemanovi jako takovému, ale již méně pochopitelné je jeho pokrytectví, úmyslná a navíc lživá pomlouvačnost, nepřejícnost a morální neserioznost. U člověka, který je jeho politickým rivalem, je schopen vidět a kritizovat každou Zemanovu lidskou nebo politickou chybičku, level, nebo osobní nedostatek, ale u svého dřívějšího (nepostradatelného) přítele, resp. spolupracovníka a zaměstnavatele V. Havla žádný z výše jmenovaných příznaků, které vidí na Zemanovi, na Václavu Havlovi nikdy neviděl, protože nechtěl.

A bez přehánění, z hlediska následků jich Havel měl několikanásobně víc, než má dnes Zeman. Stačí připomenout: kouřil stejně jako kouří Zeman ( a byl silnějším kuřákem než Zeman), požíval alkohol, stejně jako Zeman (alkohol v požíval v daleko větší míře, než Zeman), byl nemocný jako je nemocný Zeman jen s tím rozdílem, že Havel promarodil celé měsíce a roky, mj. ležel už i na smrtelné posteli, což se Zemanovi zatím ještě nestalo. Přesto z pohledu a hodnocení pana knížete z toho vychází prezident M. Zeman mnohem hůře, než V. Havel. Vlastně on v tom Havel ani vůbec nefiguruje, protože jediný, kdo tady byl, je a nadále bude špatný po všech stránkách, je jenom prezident Miloš Zeman.

Další Schwarzenbergovy kritické, posměšné a dehonestující výroky, týkající se Zemanovy návštěvy Ruska jsou jen důkazem, že fyzická změna a změna osobnosti se všemi svými typickými projevy a příznaky u něj již dávno proběhly a  jsou na něm více než patrné. Sám by si měl konečně uvědomit, že by již měl z politiky odejít, protože jakkoli je sice pro jisté lidí z pražské kavárny, hned vedle Havla, nadále zbožňovaným guru a persona grata, pak z jiného úhlu pohledu je pro jistou část středolevé politické scény, stejně jako v očích mnoha občanů persona non grata, tedy osobou nežádoucí. Zlé jazyky o něm dokonce hovoří, že je zombie na české politické scéně. Tyto skutečnosti mu však právě v důsledku jeho věku nedochází a ačkoliv se rád předvádí a k radosti pražské kavárny často a rád slovně útočí na M. Zemana, pro velkou část občanů se nejen ztrapňuje, ale také vyvolává celkem pochopitelný posměch a opovržení. Něco na způsob: Vrať se do hrobu!

(Více také na: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Schwarzenberg-rekl-ze-Zemana-znicil-alkohol-A-myslite-si-ze-podporil-Drahose-Budete-prekvapeni-513375)